niet' bestaat niet in verpleeghuis 'Kan 'Het voelt alsof je thuis bent' Schorenaren kunnen wonen in het hos GEVRAAGD JUWELEN HORLOGES Zwijntjes Jip en Janneke hoeven niet voor hun leven te vrezen 18 Woensdag 14 januari 2009 PZC B Ook bewoners Ter Weel zetten hun verpleeghuis op nummer één. door Carmen van Zijl KRABBENDIJKE - Mevrouw W. van Eijk (75) kwam dertien weken gele den in het verpleeghuis Ter Weel in Krabbendijke terecht. Ze was al eerder geplaatst in het zorgcen trum ABG in Bergen op Zoom, maar daar had ze het niet naar haar zin. „Daar slaap je met z'n vie ren op een kamer. Iedereen moet 's nachts op de po, je kan er bijna niet slapen. Dat is hier in Ter Weel anders. Iedereen heeft hier een ei gen kamer." Over tien weken mag mevrouw Van Eijk weer terug naar haar eigen huis in Rilland, want dan is ze gerevalideerd na en kele botbreuken. Mevrouw Moeleker-Felius (91) woont al vijf jaar permanent in Ter Weel. „Ik wilde nooit naar een verpleeghuis en ik dacht dat het nooit hoefde. Ik was altijd gezond en mankeerde nooit iets. Totdat ik vijf jaar geleden mijn heup brak. Ik kon daarna niet meer naar huis. Maar toen ik eenmaal hier in het Ter Weel was, werd ik meteen op genomen door de bewoners. Maar ook het personeel zorgde gelijk goed voor mij. Ze leven ook met ons mee." Mevrouw Vogelaar verblijft inmid dels anderhalf jaar in Ter Weel en knikt instemmend mee met, me- 'De verpleegsters zetten zelfs onze haren in de krul als ze zijn gewassen' vrouw Felius. „Toen ik hier ook voor het eerst kwam, vingen de be woners en de verpleegsters mij ook direct op. Het is hier echt ge zellig, het voelt echt alsof je thuis bent. De verpleegsters zetten zelfs onze haren in de krul." De drie dames zijn ook tevreden over de voorzieningen die het ver pleeghuis biedt. De bewoners kun nen gebruik maken van de gym nastiekzaal, een klein winkeltje en een bibliotheek. Maar er worden ook tal van activiteiten georgani seerd: filmavonden, een cursus bloemschikken, koersbal en na tuurlijk bingo. Ook zorgt Ter Weel voor een kerkelijke weekafsluifing. De dames vinden het dan ook te recht dat het Krabbendijkse zorg centrum als beste Zeeuwse ver pleeghuis uit de test komt van de Volkskrant. Maurice Theune, teamleider van de afdeling psychogeriatrie, vindt dat niet meer dan terecht. „Ik werk drie jaar in Ter Weel en het gaat er gemoedelijk aan toe. Dit verpleeghuis ligt midden in de dorpskern van Krabbendijke en telt twee verschillende afdelingen. Iedereen kent elkaar hier en dat zorgt ook voor een gezellige sfeer. Ik weet zelfs dat ondanks het per soneelstekort in de zorg, mensen hier graag komen werken. Alle zorginstellingen vissen in dezelfde vijver, maar wij hebben niet echt moeite om gaten in de formatie op te vangen." Beste Zeeuwse zorgcentrum staat in Zeeland. door Luc Oggel KRABBENDIJKE - Eerlijk is eerlijk, het verpleeghuis als eindstation is niet leuk. Maar als het dan toch niet anders is, dan kun je maar be ter zorgen dat je in Ter Weel in Krabbendijke terechtkomt. Dat zorgcentrum levert volgens de eind vorig jaar verschenen Volks krant-ranglijst de beste verpleeg huiszorg van Zeeland. De PZC neemt een kijkje in Ter Weel om na te gaan welk concept het zorg centrum toepast. De Volkskrant heeft de lijst, die voor het tweede achtereenvolgen de jaar is gepubliceerd, opgesteld aan de hand van kwaliteitscijfers die de instellingen (verplicht) moe ten aanleveren bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Natuur lijk kun je je afvragen in hoeverre zo'n lijst hout snijdt. Het is een momentopname, bovendien is er dit jaar op andere criteria beoor deeld. Gert-Jan van Schelt, mana ger zorg en welzijn binnen zorg groep Ter Weel, geeft onmiddellijk toe dat er gediscussieerd kan wor den over de uitkomsten. „Een on derwerp als probleemgedrag, waar dit jaar in de beoordeling op is ge let, zegt op zich niets over de kwa liteit van de zorg. Wij nemen op onze psychogeriatrische afdeling bijvoorbeeld uitbehandelde men sen van Emergis over. Die worden hier alleen nog verzorgd en vragen dus soms extra aandacht. Maar je zou dat ook als een pluspunt kun nen zien, want doordat wij die mensen opnemen wordt voorko men dat Emergis dichtslibt." Een ander voorbeeld is volgens Van Schelt het criterium 'medica- tiefouten'. „Als een bewoner per ongeluk een tabletje laat vallen, moet je dat melden en telt dat als medicatieincident." Over het ge bruik van antidepressiva: „Waar om zou je dat afbouwen als ie mand daardoor juist prima functio neert?" De manager zorg en welzijn denkt zelf dat het 'm in de mentaliteit zit. „Dat viel me in 1992 al op, toen ik vanuit de Randstad hier naartoe kwam. Mensen doen ge passioneerd hun werk, de betrok kenheid is groot. Dat aan 'attitude' in Krabbendijke veel waarde wordt gehecht, blijkt wel uit het feit dat door het hele gebouw lijstjes aan de muur han gen met daarin het de letters B, L, 1 en K. Ze staan voor Begroeten, Luisteren, Inleven en Kan niet be staat niet. 'Blik' is binnen Ter Weel een credo, een soort gedrags code voor het personeel, die ook wordt meegenomen in de functio neringsgesprekken. „Voor onze mannelijke bewoners wilden we onlangs biljarttafels be stellen", geeft Van Schelt een voor beeld van 'Kan niet bestaat niet'. „Bij brand kan je er moeilijk om heen lopen, werd gezegd. Dan zoe ken we net zo lang tot we een plek hebben waar de tafels wel goed kunnen staan." Een ander punt dat Van Schelt nog wil noemen, is de fixatie (het onder meer vastleggen van cliën ten in een zogeheten Zweedse band). „Dat proberen we echt te voorkomen en gebeurt alleen in ui terste noodgevallen." De manager wil zijn personeel alle krediet geven voor de goede score in de ranglijst. „Het is voor 99,9 procent werk van vrouwen die in principe allemaal een dubbele baan hebben omdat ze ook nog hun gezin runnen. Dat verdient respect. Het is soms buffelen, maar het is een goed beroep." www.terweel.nl Ter Weel Krabbendijke Zorgcentrum Ter Weel Krab bendijke bestaat uit verzor gingshuis Nieulande en een ver pleeghuis met de afdelingen so- matiek en psychogeriatrie. In het verpleeghuis wonen op dit moment 62 mensen; 31 op de afdeling somatiek en 31 op de afdeling psychogeriatrie. De afdelingen zijn opgedeeld in 'A' en 'B'. Per afdeling leve ren 16 a 17 mensen zorg. In Ter Weel zijn de vrouwelij ke bewoners veruit in de meer derheid. Dat komt omdat vrou wen doorgaans langer leven dan mannen. Zorggroep Ter Weel heeft in to taal drie verpleeghuizen: naast Krabbendijke is er nog een in Goes en in Kruiningen (in woonzorgcentrum Hof Cru- ninghe). door Lilian Dominicus SCHORE - Schorenaren kunnen straks wonen in het bos. Project ontwikkelaar Bouwaccent Zeeland uit Ridderkerk heeft plannen om in het huidige 'bos' een wijkje van 29 woningen te bouwen. Wethouder Giel-Jan Burger (CDA, ruimtelijke ordening) van de ge meente Kapelle staat er 'niet nega tief tegenover, maar wacht het oordeel van de gemeenteraad af „Het biedt mogelijk perspectieven voor de kern Schore. We hebben het nu in de startnotitie gezet, zo dat we de mening van de raad kun nen peilen." Het plan bestaat uit een landhuis tussen de Boomweidelaan en de Maarten Broers weg en 29 wonin gen. Die zijn onderverdeeld in acht boswoningen, elf vrijstaande woningen en tien dorpswoningen. Het gaat om een plan dat wordt uitgesmeerd over tien jaar. Minimaal vier hectare van het bos blijft openbaar toegankelijk. Bur ger: „Dat is een eis die wordt ge steld aan de bouw van landhui zen." Bouwaccent Zeeland wilde in eerste instantie 38 tot 43 huizen op het perceel bouwen. „Dat von den we echter te veel." De raad vergadert dinsdag 20 januari vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis van Kapelle over de startnotitie herzie ning bestemmingsplan Schore. ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, 4331 PX Middelburs Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl door Raymond de Frel GRASZODE - De gedumpte hang buikzwijntjes Jip en Janneke wor den niet afgemaakt. De Algemene Inspectiedienst (AID) laat het kop peltje ongemoeid. De vlak voor Kerstmis in natuurge bied De Braakman bij Hoek achter gelaten zwijnen werden zondag af geleverd bij zorgboerderij De Hos- vazze in de buurtschap Graszode bij Lewedorp. De zwijntjes waren sinds oudjaarsdag spoorloos. Vol gens Melanie Rooze van De Hos- vazze brachrt Rick van GefFen van de Stichting Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen ze naar de zorgboerderij, maar die ontkent dat verhaal. Van Geffen vreest dat alle publiciteit rond Jip en Janneke hen fataal kan worden. Zwijnen zonder bekende herkomst mogen immers niet worden vervoerd. AID-woordvoerder Roel Vinken bevestigt dat laatste. „Maar wij tre den niet achteraf op. Het is overi gens onzin dat dieren in dit soort gevallen meteen worden afge maakt." De Landelijke Inspectie dienst van de Dierenbescherming onderneemt ook geen actie. „Het heeft weinig zin om nog veel woorden vuil te maken aan de ma nier waarop de dieren uiteindelijk op De Hosvazze zijn gekomen. Be halve dat het frustrerend is dat je als Dierenbescherming vier dagen steekt in het regelen van transport en een goede opvanglocatie en de dieren dan opeens 'zomaar' zijn verdwenen", zegt Michel Kapelle van de Dierenbescherming. Een bewoonster van Ter Weel wordt in de kapsalon van het verpleeghuis door een kapster 'in de krul gezet'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34