Schaken hoeft niet per se een Internetplan/Tempo Team is flinke stap Veel Belgen naar Vink Memorial RIA W. verder met De Vries 32 Woensdag 14 januari 2009 PZC westdorpe - Het bestuur van RIA W. heeft het contract met Piet de Vries met één jaar verlengd. De oe- fenmeester is in Westdorpe aan zijn eerste seizoen bezig. RIA W. bezet de eerste plaats in de vierde klasse A, met zes punten voor sprong op de concurrentie. Óndanks die riante positie heeft de koploper tijdens de winterstop niet stilgezeten. RIA W. hoopt na melijk twee Belgische spelers aan de selectie toe te kunnen voegen. De overschrijving van Thomas Da vids is nog niet definitief, omdat zijn huidige club Straatje Stekene een vergoeding wil voor de mid denvelder. De overgang van Juani- to van Laere, spits van KW Zelza- te, is wel zo goed als rond. Hij kan voorin Ferdi Kabal vervangen, die tijdens de verloren finale van het soccertoernooi zijn arm brak en nog zo'n zes weken in het gips zit. Jarmo Ciling van Internetplan/Tempo Team (gestreept shirt) wordt gestuit door een verdediger van Wentzler Pauwels. foto Camile Schelstraete Erik Goossen (nummer 354). foto Camile Schelstraete Atleten kunnen ook in Westdorpe uit drie afstanden kiezen. WESTDORPE - Komende zaterdag kunnen de deelnemers aan het Zeeuws-Vlaamse Runnerscrite rium opnieuw punten proberen te scoren voor het klassement. In Westdorpe staat dan de negende wedstrijd uit dit criterium op het programma. De Eugene Vink Memorial is al ja ren een wedstrijd die vooral veel Belgische atleten de grens over ziet komen om in Westdorpe in actie te komen. Vorig jaar werd het ere podium volledig gevuld door Bel gische atleten. Het drietal zorgde voor een enerve rende strijd, die uiteindelijk ge wonnen werd door Rudy Wil- lems. Hij had 51.40 minuten nodig voor de 14500 meter. Hij werd op korte afstand gevolgd door zijn landgenoten Rudy van Guyse en Kristof Rul. Met een vierde plaats was Erik Goossen de best geklas seerde Zeeuws-Vlaming. Zoals gebruikelijk bij de wedstrij den van het Zeeuws-Vlaamse Run nerscriterium kan er gekozen wor den uit drie verschillende afstan den, namelijk 4800, 8700 en 14500 meter. Het startschot hiervoor zal om 15.00 uur vlakbij de RK-kerk in Westdorpe klinken. De jeugd- loop gaat over 500 meter en hier van is de aanvang 14.45 uur. Quinten Ducarmon (14) werkt hard om nog beter te worden. door Jack Begijn terneuzen - Hij zegt breed geïnte resseerd te zijn in sport, trapte net als zijn leeftijdgenootjes vroeger te gen een bal op een veldje in de wijk, zat op judo en zwemles, maar koos uiteindelijk voor scha ken. „En ik was niet de enige", weet Quinten Ducarmon, 14 jaar oud. „Mijn vader leerde me scha ken toen ik vier jaar was. Op dat moment wilde ik al op de schaak club, maar van mijn moeder moest ik eerst mijn zwemdiploma halen." Dus moest hij twee jaar wachten om zich aan te melden bij de schaakclub in Terneuzen. Ducar mon bleek al snel een talent te zijn. In recordtempo klom hij op de ratinglijst. Vorig jaar verwierf hij de talentenstatus van het Olym pisch Netwerk Zeeland. De Ter- neuzense gymnasium-4 leerling van De Rede behoort tot de catego rie 'nationaal talent' en is lid van de selectie van Jong Oranje. Zelf blijft de schaker er bescheiden on der. Zijn ouders spelen een belangrijke rol in zijn ontwikkeling. Hij wordt niet gepusht, maar ze staan wel al tijd klaar om hem naar toernooien en wedstrijden te brengen. 'En die zijn meestal een eind van huis. „Als Quinten ver weg moet spe len, nemen we een hotelletje of huren we een huisje en maken we er een uitstapje van", zegt zijn moeder Yolanda. Vader Werner bracht hem de eerste spelregels bij. Op de basisschool kwam hij in een schaakgroepje terecht. De rest ging vanzelf. „Ja, vanzelf', legt Quinten Ducarmon uit. „In het schaken speel je in een puntensys teem en zijn de tegenstanders scha kers die op de rating ongeveer even hoog staan. Een bepaalde tac tiek van spelen heb ik niet. Ik bouw rustig op en ga uit van mijn eigen spel." Vooral positioneel is hij sterk, weet zijn vader. De stukken zet hij op de goede velden om zo een gro te controle op de stukken van de tegenstander te hebben. „Natuur lijk let je ook op de zetten van de tegenstander. Je probeert trucs te verzinnen om zijn stukken te slaan. Tegenstanders worden tegen woordig bestudeerd via de databa ses op de computer. Van alle grote toernooien worden de partijen in gevoerd. Die kun je opzoeken en kopiëren. Zo weten we bijna alles van elkaar. Het maakt het schaken nog interessanter. Ie moet steeds vindingrijker zijn om je tegenstan der te verrassen." Schaken is niet per se een sport voor bollebozen. „De nummer drie van Nederland heeft een vmbo-diploma. Opleiding zegt dus-niet alles, hoewel de meesten wel doorgeleerd hebben", zegt hij, terwijl zijn al even talentvolle broertje Renzo (11) op de compu ter een paar zetten aan het analyse ren is. De status van talent is Quin ten Ducarmon niet komen aan waaien. „Het is als bij iedere ande re tak van sport: je moet talent hebben, maar er ook hard voor werken en veel oefenen en stude ren. Dat laatste doe je door par tijen van kampioenen na te spelen en te achterhalen waarom er be paalde zetten gedaan zijn. Maar het gaat me ook wel makkelijk af. Geboren aanleg en interesse heb ben daar vast mee te maken." Op zijn tiende ging hij naar de schaakclub KGSRL in Gent, want daar kon hij, in tegenstelling tot die van Terneuzen, lessen volgen. Inmiddels maakt hij als sinds zijn elfde deel uit van de selectie van de schaakbond en traint hij acht keer per jaar in Tilburg. „Schakers uit de regio Zeeland, Brabant en Leiden komen daar bij elkaar. We hebben ongeveer dezelfde speel- sterkte. Het is voor je ontwikke- 'Sommige spelers voeren een psychologische oorlog. Daar doe ik niet aan mee' ling belangrijk om tegen mensen van minimaal hetzelfde niveau te spelen." Vorig jaar reikte hij tot een tweede plaats op het Open NK snelscha ken in Eindhoven en werd hij ge deeld vierde op het gesloten NK in Venlo. De talentenstatus van het Olympisch Netwerk Zeeland is vol gens zijn vader vooral van nut voor de beoefenaars van fysieke sporten. Zo kunnen sporters met blessures met voorrang terecht bij bijvoorbeeld een orthopeed. Quin ten Ducarmon: „Spelers uit de Randstad hebben het voordeel dat wedstrijden en toernooien vaak dicht bij huis gehouden worden. Via het talentenfonds krijgen wij een tegemoetkoming in de kosten. Talentenstatus bij Olympisch Netwerk Zeeland Wanneer je als sporter landelijk goed presteert en de ambitie hebt om de top te bereiken, kun je je aanmelden bij het Olympisch Netwerk Zee land om een talentenstatus aan te vragen. Dit kan via de sportbond NOCNSF of door zelf in te schrijven via SportZeeiand. Het Olympisch Netwerk Zeeland probeert op deze manier ook de talen ten te bereiken die net onder de absolute top vallen. In overleg met de sportbonden wordt bepaald of een sporter in aanmerking komt voor een talentenstatus. Sporters met een talentenstatus kunnen gebruik maken van voorzienin gen op sportmedisch, mentaal en maatschappelijk terrein. Het Olym pisch Netwerk Zeeland legt hiervoor contacten met onder andere specia listen in ziekenhuizen, fitnesscentra, sportartsen, diëtisten en juristen. Er is een aantal scholen in Zeeland dat zich specifiek richt op topsport en daarmee de combinatie school en sport mogelijk maakt. Deze Topsport- vriendelijke.scholen werken samen met het Olympisch Netwerk Zee land. Het gaat om de volgende scholen: Pontes Pieter Zeeman in Zierik- zee, Ostrea Lyceum in Goes, Scheldemond College in Vlissingen en Stede lijke scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. De criteria om in aanmerking te komen voor een talentenstatus en de werking van het Netwerk zijn te vinden op www.sportzeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28