Meningen Stip de Met voordeligste... La Dolce Vita Cruise*** Sauerland - Meschede****+ D- reizen PZC Woensdag 14 januari 2009 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Damherten 15 In de tot nu verschenen artikelen wordt voorbij gegaan aan de welbe wuste faunavervalsing die is ge pleegd op Schouwen, door dam herten te laten ontsnappen in een natuurgebied. Toen de handtam me dieren samen met de pony's kwamen eten in de schuren van Staatsbosbeheer, hadden ze gemak kelijk gevangen kunnen worden en teruggebracht naar de plek waar ze 'ontsnapt' waren. Maar de provincie verbood dat. En dus groeide er een populatie in het na tuurgebied, waarvan jagers nu die- renpolitie-agent, teller, aanklager, rechter, beul én leverancier-aan- de-poelier tegelijk zijn. Dat is te veel om van een objectiefbeheer te kunnen spreken. Zoals open haardhoutzagers niet de bomen moeten aanwijzen die gekapt kun nen worden, zo zullen tellen en af schot van damherten in handen van professionals gelegd moeten worden. Het euthanasiebeleid in Neder land laten we ook niet ten uitvoer brengen aan de hoogst biedende medicus die plezier beleeft aan het geven van de dodelijke injectie. En als het schieten van een hert niet verschilt van het vellen van een boom, kunnen de jagers zich misschien verdienstelijk maken bij het snoeien en kappen van bomen die daarvoor in aanmerking ko men. Niko Koffeman, lid Eerste Kamer Partij voor de Dieren Elspeterbosweg 37, Vierhouten Gebruik led-lamp In de krant van 8 januari las ik de bevindingen van het Amerikaanse Rensselaerinstituut. Volgens de toelichting van hoogleraar Fred Schubert gebruikt een led-lamp slechts een twintigste deel van de energie van een gloeilamp. Koopt u als consument deze week nog een gloeilamp voorzien van led-techniek in de winkel, doe dat dan van drie gerenommeerde fabri kanten voor een goed gemiddeld vergelijk. Ik lees hier op de verpak king van Osram, dat de factor licht opbrengst in relatie tot gebruik (weergegeven in lumen/watt) neer komt op circa veertig lumen per watt. Bij een normale gloeilamp is dat momenteel dertien lumen per watt. Het één op één omwisselen van gloeilampen voor lichtbron nen met led-techniek levert dus een besparing op van factor drie in plaats van factor twintig! Laten wij als consument voorlopig maar de regulier beschikbare spaarlamp blijven gebruiken. Deze is nog steeds veel efficiënter. Goed voor uw portemonnee en het milieu! Led-verlichting heeft buitenge woon veel toekomst. De professio nals verwachten dat over enkele ja ren deze techniek betef en efficiën- houdt maar niet op! Het maakt ook niet meer uit wie het eerst is begonnen met vechten, was het de kip of het ei? We hinkelen van conflict naar conflict. Het zou best kunnen dat dit uiteindelijk uit mondt in een wereldramp die zijn weerga niet kent. Een ramp die al le oorlogen zal doen verbleken, ben ik bang. B. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee Zeeuws-Vlaamse vlag 4 Ik ben het eens met de heer J. Pol lemans, dat de Zeeuws-Vlaamse vlag symbool is van de historische samenwerking op cultureel en eco nomisch gebied tussen de drie Vlaanderen (regiokatern 12-01). In plaats van irritatie hierover bij het provinciebestuur zou begrip hiervoor op zijn plaats zijn. Sinds de opening van de Wester- scheldëtunnel verpaupert Zeeuws-Vlaanderen op econo misch gebied. Het provinciebe stuur heeft zich daar te weinig zor gen over gemaakt. Het bestuurlijk accent was gericht op de as Vlissin- gen-Middelburg-Goes. Geen eilanddenken meer en alle neuzen richting Den Haag. Nu Zeeuws-Vlaanderen de histori sche banden met Oost- en West-Vlaanderen benadrukt met een symbolische vlag, is er plotse ling bestuurlijke ophef In mijn ogen is Zeeland een kleinschalige provincie met drie concentraties op demografisch en economisch gebied: Walcheren, Zuid en Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland en Zeeuws-Vlaan deren. Het zou het provinciebe stuur sieren om bestuurlijk niet al leen naar Den Haag te kijken, maar ook naar Antwerpen, Gent en Brugge en - zo nodig - Brussel. Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Darwin Over uw artikel 'Darwin versus God' waarin de controverse tussen scheppingsverhaal en evolutietheo rie wordt aangehaald het volgen de: 'Er zij licht', zei God en er was licht. De Big Bang? Er wordt in de Bijbel gesproken over zes schep pingsdagen gevolgd door de zeven de dag, de rustdag. Voetstoots wordt aangenomen, dat een schep pingsdag een aardse dag lang duur- De nieuwe vlag voor Zeeuws-Vlaanderen levert de nodige stof tot discussie op. foto Peter Nicolai de. Echter, in de eerste drie dagen was er nog geen zon, dus ook geen etmaal van 24 uur. Hoe kan men dan meten? Wat is tijd sowieso? Is het niet aannemelijk om aan een scheppingsdag de duur van vier miljard jaar gedeeld door ze ven, zijnde ongeveer zeshonderd miljoen jaar, toe te kennen? Een kosmische dag dus, die niet altijd even lang hoeft te duren? Als je dan het schema van het schep pingsverhaal naast dat van de evo lutietheorie legt, komen naar mijn mening de volgorde van het ont staan van planten, micro-organis men, dieren en tenslotte de mens, aardig overeen. Het is niet meer moeilijk om zowel iri het schep pingsverhaal als in de theorie van Darwin te geloven, met uitsluiting van toeval, want daar geloof ik niet in. Wim van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene. Panoramaweg Wat heeft men in de gemeente Sluis tegen campers? Ze parkeren massaal (legaal) aan de Panorama- weg. Inderdaad is de Panorama- weg een echte attractie voor cam pers, (één van de weinige in Zeeuws-Vlaanderen). Dat ze de plaats innemen van personen auto's is onzin, ze zijn er gewoon eerder, 's Avonds rijdt de camper aar naar een camping (dus inkom sten) om 's morgens naar de Pano ramaweg te vertrekken. Met een camper wordt gerecreëerd, met een personenauto slechts gepar keerd. Bovendien laat een camper aar ongeveer vijftig euro per dag achter. De gemeente Sluis beseft niet dat de campermarkt enorm aan het groeien is en daar dus geld aan te verdienen is. Neem een voorbeeld aan België, Frankrijk, Duitsland. Oké, het is minder spec taculair dan 'Sluis aan zee', 'Eure- gio-tuinen' en 'Breskens als Crui se-terminal', maar hier eens iets wat haalbaar is. Gemeente Sluis word wakker en speel in op een uitbreidende campermarkt, er zijn initiatieven te nemen. T .van Stel Kasteelstraat 40, Philippine Op reis Met stijgende verbazing lees ik dat de reiswereld er sinds de kredietcri sis in geslaagd zou zijn om ons rei zen aan te bieden die 'gezond' en vooral 'duurzaam' en 'milieuvrien delijk' zijn. Gelooft u het? Echter, reisondernemers doen niets an ders dan veel andere ondernemers ook doen: 'oude wijn in nieuwe zakken'. Een oude marketingtruc waar helaas veel consumenten, die niet verder kijken dan hun neus lang is, in mee dreigen te gaan. Weet wel dat respect voor de loka le bevolking, natuur en cultuur in jezelf zit en niet in het reisaanbod. Dat organisaties meer aan informa tie willen doen en vooral moeten doen en dat dat geld kost onder schrijf ik, maar stel het niet mooier voor dan het is. Overal vlug het etiket 'duurzaam' opplak ken is misleidend en goedkoop. J. Quatfass Strobbeihoekstraat 14, Ovezande Ter Valcke 3 Ter Valcke en Ten Anker schrap pen het vastbinden van cliënten, lees ik in de krant van 6 januari. Als dagelijks bezoeker van Ten An ker valt het mij op dat er in de ver zorging van de beide instellingen opmerkelijke verschillen zijn. In Ter Valcke is er op elke zes cliën ten een zuster, in Ten Anker komt het voor dat er één leerlingver pleegster voor zestien cliënten is. Dat is geen incident. Waar zoveel mensen op elkaar gepropt wor den, blijven scheldpartijen en agressief gedrag niet uit. Bij overlij den van een cliënt moet er een ver huizing plaatsvinden om de fami lie gelegenheid te geven bij de laat ste uren van het stervende familie lid aanwezig te zijn. overleg met fa milie, daar heb ik nog nooit van ge hoord. J. van Huizen Kon. Julianastraat 111, Tholen Hendrikse Omstreden predikant Hendrikse wil discussie over bestaan God, (krant van 10 januari) Wel vrees ik dat je je suf kunt discussiëren. Of God ergens hoog in de lucht is op een troon of dat je goddelijke ener gieën hebt. Wat maakt het eigen lijk uit? De aarde is hier een leer school. Vroeger had je al de uit drukking, ik voel me in de zeven de hemel. Zover ik weet heb je in derdaad zeven hemelen of sferen. Zoals de zwaluw zijn weg vindt, zo vindt de ziel de weg waar hij thuishoort. Dat is de natuur. Som mige mensen zeggen: je gaat na je dood eerst naar God. Wat voor lan ge rijen heeft hij dan af te werken? Of gaat het vliegensvlug? Einstein kwam er ook niet uit met de oer knal. Hoe moeten wij er dan uitko men, wat precies God is? Probeer maar zo goed mogelijk te leven. Dat is het advies voor het hierna maals. Er zit heel wat tussen he mel en aarde. De één maakt daar meer van dan de ander. J. Slingerland-Memelink Valeriusstraat 1, Veere A. Dorst Noordstraat 30, Kapelle Israël 14 Het conflict tussen Israël, de Pales- tijnen, Harnas enzovoort heeft weer eens een rampzalige vorm aangenomen. Enorm menselijk leed is hiervan het gevolg. Het Nijicruise strand Egypte****'*' i 8-daagse combinatiereis J L Vertrek feb. t/m okt. Inclusief: vliegreis, taxen, M transfers, 3 nachten verblijf in 4-sterren hotel, 4 nachten cruise op s-sterren schip. complete 8-daagse cruise l Vertrek april t/m okt. Inclusief: vliegreis R'dam- Genua, taxen, transfers, cruise met Costa Concordia***** o.b.v. volpension. "erger,. Zie stlpreizen.nl/egncs Zie stipreizen.nl/crccc i 3- t/m 8-daagse autovakantie l L Aankomst jan. t/m nov. Inclusief: verblijf in A het 4-sterren-plus Hotel Meschede-Hennesee vlakbij de skigebieden, inclusief ontbijt. Zie stipreizen.nl/< ...of boek bij één van de 175 D-reizen vakantiewinkels «JA? \vvv 4LLV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11