Verkoop van Essent Harry Roels maakte schoon schip bij de Duitsers 8 Dinsdag 13 januari 2009 PZC Klant aan de kant bij miljardendans De transformatie van het energielandschap is nu echt begonnen. Essent stuurt aan op een huwelijk met het Duitse RWE, dat een bruidschat van krap 10 miljard euro meeneemt. door Jasper van de Kerkhof Essent is de eerste van de 'grote vier' (naast Essent ook Nuon, En- eco en Delta) die door een buitenland se partij wordt ge schaakt. Vast staat dat er meer zullen volgen. De verkoop van Essent is het onver mijdelijke uitvloeisel van de haast waarmee Den Haag de nationale energiesector rijp heeft gemaakt voor het grote Europese overna- mespel. Vorig jaar besloot het kabi net dat energiebedrijven moesten worden opgesplitst in een netwerk bedrijf- dat in publieke handen moet blijven - en een bedrijf voor productie, distributie en verkoop. Die 'commerciële' tak mag aan de hoogst biedende worden verkocht, Nederlands of niet. Brussel stelt die splitsingseis ook, maar Duits land en Frankrijk trekken zich daar vooralsnog niets van aan. Essent heeft zich met hand en tand verzet tegen een buitenlandse uitverkoop en probeerde meer dan eens vergeefs tot een fusie met Nuon te komen. Nu is de knop om in het Arnhemse hoofdkantoor. De aandeelhouders - onder meer de provincies Overijssel, Noord-Bra bant en Limburg - kijken verlek kerd naar de miljardenopbrengst die dankzij de verkoop in hun zak ken vloeit. Nuon en Eneco, ook al in handen van lagere overheden, lonken even zeer naar draagkrachtige buiten landse kopers. Alleen Delta (Zee land) wil zelfstandig blijven. De 'grote vier' maakten in 2005 samen 2,1 miljard euro nettowinst. Dat drie van de vier voor het grote geld kiezen, wekt weinig bevreem ding. Wat wel steekt, is het gemak waarmee politiek Den Haag de zeg genschap over zoiets wezenlijks als de energievoorziening in de uitver koop doet. Waar Nederland met reuzenstappen opmarcheert naar de vrije Europese energiemarkt, daar houden ons omringende lan den de rijen keurig gesloten. Wie dan jager en wie prooi is, staat bij voorbaat wel vast. Duitse en Franse energiegiganten als E-on en Gaz de France Suez stropen de Europese markt af op zoek naar koopjes als Essent en Nuon. Dat is financieel dan wel in teressant voor de aandeelhouden- de provincies, maar onduidelijk is wat het de klanten in bijvoorbeeld Noord-Brabant of Overijssel ople vert. Leveringszekerheid van energie is een groot goed, zoals ook de voor bije weken weer bleek tijdens het gasconflict tussen Rusland en Oek raïne. Het voert te ver om te zeg gen dat die leveringszekerheid bij de Duitsers niet in goede handen is, maar feit blijft dat de Nederland se overheid op dit punt geen enke le garantie heeft afgedwongen. Ie kunt je afvragen waarom andere landen zoveel voorzichtiger zijn met het openstellen van hun ener giesector voor buitenlandse par tijen. Op de valreep zijn ook op het Bin nenhof de bellen gaan rinkelen. De coalitie in de Tweede Kamer wierp in november een nieuwe barrière op voor de verkoop van Nederland se energiebedrijven. Buitenlandse partijen zouden alleen op het over namepad mogen als ze zelf ook net jes zijn opgesplitst in een netwerk en een distributiebedrijf Dat is bij RWE niet het geval. Minister Ma ria van der Hoeven (Economische Zaken) kan het licht dus nog op rood zetten. Dat zal echter nog heel wat voeten in de aarde hebben. Stel dat Van der Hoeven alsnog de stekker trekt uit het voorgenomen huwelijk tus sen Essent en RWE, dan vindt ze mogelijk Brussel op haar weg. Daar wordt immers het vrije ver keer van kapitaal gepredikt, in elk geval tegenover landen die niet zo als grootmachten Duitsland en Frankrijk hun spierballen kunnen laten rollen. Het braafste jongetje van de Europese klas kan dan wel eens door Brussel in de hoek wor den gezet. «Sijf s 1 Oud-Shell-topman maakte van log concern weer bloeiend bedrijf. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Als RWE er in slaagt Es sent over te nemen, hebben de Duitsers dat mede te danken aan een Nederlander. Van begin 2003 tot eind 2007 was Harry Roels er bestuursvoorzitter. De oud-top man van Shell hervormde het stuurloze en met schulden belaste concern en maakte het rijp om op het overnamepad te gaan. Het Rheinisch-Westfalisches Elek- trizitatzswerk AG (RWE) begon in 1898 als stroomleverancier voor de stad Essen. Inmiddels is RWE we reldwijd actief Het werd een onoverzichtelijk en log conglomeraat dat zich bezig hield met stroom, gas, transport, bouwactiviteiten, aftralverwerking en waterbedrijven. Met Harry Roels begon de grote schoonmaak. Hij ontdeed de orga nisatie van onnodig vet en bouw de schulden af. Verder verkocht hij activiteiten die hij niet tot de kern taak van RWE rekende. Roels focuste op de productie van stroom en gas in Europa. Dat leid de tot een verviervoudiging van het aandeel RWE en maakte Roels tot het lieverdje van de beurs. In 2006 werkten bij RWE wereld wijd zo'n 68.000 werknemers die samen een omzet realiseerden van 44 miljard euro. Met de overname van Essent breidt RWE zijn activiteiten in Ne derland uit, want het is al sinds 2000 actief op de Nederlandse markt. Meer dan 350.000 Neder landse huishoudens en 30.000 be drijven nemen al energie af van RWE. Het concern heeft in Nederland zo'n 350 medewerkers en kanto ren in Hoofddorp, Helmond en Groningen. De Duitsers zijn naar eigen zeggen de vijfde energieleve rancier van Nederland. RWE kwam eind 2004 in op spraak toen bleek dat vooraan staande politici, die ooit in dienst waren geweest bij het energiecon cern, betalingen ontvingen. De af faire kostte alle betrokken politici hun carrière en legde de duistere lobbypraktijken van RWE genade loos bloot. Uiteindelijk bleek dat het energieconcern aan zo'n twee- 350.000 huishoudens en 30.000 bedrijven nemen al energie af van RWE honderd invloedrijke mensen beta lingen deed zonder dat er sprake was van een duidelijke tegenpresta tie. Ook op dat punt heeft Roels schoon schip gemaakt en vaart ge zet achter een gedragscode voor het bedrijf. Ondanks zijn succes moest Roels eind 2007 vertrekken omdat de aandeelhouders vonden dat hij te traag opereerde in de overname slag die in de energiewereld plaats vond. Roels' opvolger Jiirgen Grotëmann hoopt nu met Essent eindelijk weer eens een grote slag te slaan en die behoefte van de aandeel houders te bevredigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90