effeweg.nl Bush: 'Democratie in Irak onzeker' Man achter Obama's tekst Vrees voor honderden doden in Indonesië supervoordelige busreizen Oma Obama mag geen speer in vliegtuig meenemen 15 dagen Rondreis Portugal en Spanje Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 6 I Dinsdag 13 januari 2009 I Hoogtepunten: Sacré-Coeur, stadsrondrit Parijs, het Louvre, Dome des Invalides, Champs Elysées, boottocht Seine, La Grande Arche, Versailles, Eiffeltoren. 2-4 hotelovernachtingen, 2-4 maal ontbijtbuffet, vervoer per Tourist Class touringcar Hoogtepunten: Andorra, Heiligdom van Meritxell, stadswandelingen Burgos, Porto, Madrid en Barcelona o.l.v. een gids, Salamanca, Plaza Mayor, Viseu, Coimbra, boottocht over de Douro, Serra da Estrela, bedevaartsoord Fatima, Aveiro. Inclusief 14 hotelovernachtingen, 14 maal ontbijt, 14 maal diner, Portugese muziekavond in het hotel in Viseu, stadswandelingen Burgos, Porto en Madrid o.l.v. een gids, vervoer per Comfort Class touringcar President op laatste persconferentie: niet alles ging volgens plan. WASHINGTON - Het is maar de vraag of de democratie in Irak kan overleven. Dat zei George Bush gis teren bij zijn laatste persconferen tie als de Amerikaanse president. Hij noemde het 'een probleem voor toekomstige Amerikaanse pre sidenten'. In het 'ultieme afscheidsinterview' ging de over acht dagen vertrek kende president uitgebreid in op de oorlog die ruim vierduizend Amerikanen en honderdduizend tot meer dan een miljoen Irakezen het leven heeft gekost. Zo noemde hij het niet vinden van massaver nietigingswapens, de reden om de oorlog in Irak te beginnen, 'een grote teleurstelling'; het martel schandaal in de Abu Ghraib-gevan- genis was 'een enorme teleurstel- ling'. Ook zei hij spijt te hebben van zijn niet altijd fijnzinnige oorlogs- retoriek. Zo daagde hij de opstan delingen in Irak ooit uit met de woorden 'bring 'm on', laat ze maar komen. Bush erkende ook dat hij zich danig had vergist toen hij op mei 2003 bekendmaakte dat de missie er op zat. „De ver melding 'Missie Volbracht' op een spandoek op een vliegdekschip was fout", zei Bush. Toch verdedigde hij zijn besluiten |T1 President Bush toonde zich giste- ren opmerkelijk bespiegelend tij dens zijn laatste persconferentie. Er waren enkele 'grote teleurstel lingen' tijdens zijn ambtsperiode. aangaande de oorlog, een kwestie die vermoedelijk als geen andere zijn presidentschap zal definiëren. Hij bestreed in felle bewoordingen dat onder zijn bewind het moreel gezag van de Verenigde Staten is af gekalfd, hoewel hij gisteren wel wilde toegeven dat 'niet alles vol gens plan is gegaan'. Naast de oorlog in irak ging hij on der meer in .op de nasleep van de orkaan Katrina, het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict en de huidige eco nomisch crisis. De oorzaak van de recessie moet al voor zijn aantre den gezocht worden, want toen werden volgens Bush de voorwaar den geschapen voor de zeepbel in de huizenmarkt. „Ik begon met een recessie en ik eindig met een recessie."Dat de meeste Amerika nen snakken naar zijn definitieve vertrek, lijkt Bush niet te deren. Jonge tekstschrijver werkt al wekenlang aan inaugurele toespraak. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het belangrijkste document op de laptop van Jon Fa- vreau draagt de titel 'Ruwe versie inauguratie'. De 27-jarige tekst schrijver is al weken bezig met de toespraak die het startschot moet vormen voor het Obama-tijdperk. „Het werkt verlammend als je be denkt wat er op het spel staat", zo erkende Favreau. De voormalige student aan een je zuïetenuniversiteit heeft zich de af gelopen jaren vaker moed moeten inspreken. Soms geloven mensen niet eens dat hij de tekstschrijver van Obama is. Omdat hij zo jong is en omdat ze denken dat de nieu we president geen tekstschrijver NAIROBI - De Keniaanse grootmoe der van de aankomende Ameri kaanse president Barack Obama, de 86-jarige Sarah Obama, wilde een traditionele speer en schild meenemen als zij haar kleinkind bezoekt. Maar zij kreeg van de au toriteiten te horen dat dit om vei ligheidsreden niet kan. Dat heeft de krant de Standard gis teren bericht. Sarah Obama, die nog steeds in haar eenvoudige huisje leeft in het Keniaanse dorp Kogelo, vliegt vrij dag naar Washington om de inau guratie van Barack bij te wonen op 20 januari. Zij had graag een speer en schild van haar stam wil len meenemen. In plaats daarvan neemt zij nu maar twee andere tra ditionele voorwerpen van de Luo mee: een kruk en een vliegenmep per van ossenstaart. nodig heeft. Obama schreef im mers twee bestsellers én de toe spraak voor de Democratische con ventie van 2004 die zijn politiek doorbraak inluidde. Waarom heeft zo'n begenadigd schrijver hulp nodig? Favreau stel de dezelfde vraag toen hij in 2004 op 23-jarige leeftijd de baan kreeg aangeboden. „Omdat er geen 48 uur in een dag gaan", antwoordde 'Waarom heeft zo'n begenadigd schrijver hulp nodig?' Obama's communicatiechef Ro bert Gibbs. Favreau, door collega's en vrien den steevast 'Favs' genoemd, had op dat moment in beperkte kring naam gemaakt als de speechschrij- ver van John Kerry, de Democrati sche presidentskandidaat van 2004. Hij had die baan per toeval gekregen. Kerry's campagne oogde in eerste instantie vrijweL kans loos, er was geen geld, de positie was vacant en niemand binnen de campagne had interesse. De net af gestuurde Favreau hapte toe. „Ze konden zich niemand anders per mitteren." Het. is sindsdien snel gegaan. Op 20 januari zal Favreau de jongste 'chief speechwriter' zijn die ooit in het Witte Huis zitting heeft geno men. Hij krijgt een secretaresse, een eigen kantoor en moet leiding geven aan een team van minstens tien mensen. De samenwerking met Obama zal wel minder hecht zijn dan in de beginjaren. Tussen 2004 en 2006 leerde Favreau de boeken van zijn baas uit het hoofd en luisterde eindeloos naar diens eerdere toespraken om 'de stem van Obama' te leren kennen. parepare - Gevreesd wordt dat zo'n 230 mensen zijn omgekomen toen een veerboot zondag voor de kust van het Indonesische eiland Sulawesi in een wervelstorm te rechtkwam en omsloeg. Vissers en een vrachtschip wisten 33 mensen uit het water te redden. De zoek- operatie wordt bemoeilijkt door hoge golven en zware regen. Het schip Teratai Prima was van de westelijke havenstad Parepare op Sulawesi onderweg naar de In donesische helft van het eiland Borneo. Vijftig kilometer voor de kust van Sulawesi kwam het tot zinken. De kapitein van de veerboot be hoort tot de overlevenden. Tegen hem wordt een onderzoek inge steld, omdat hij waarschuwingen zou hebben genegeerd dat het weer te slecht was voor de over tocht. Voordat het schip zonk sprongen ongeveer honderdvijftig mensen overboord. Naar hen wordt ge zocht door vier oorlogsschepen, vliegtuigen en een helikopter. Alleen het levenloze lichaam van een vrouw werd bij de acties uit het water gevist. Hoeveel mensen zich ten tijde van de ramp precies aan boord van het schip bevon den, is onduidelijk. De passagier slijsten van veerboten in Indone sië zijn doorgaans onvolledig. Vaak wordt niet bijgehouden hoeveel kaartjes er nog aan boord zijn ver kocht. De oorzaak van het ongeluk moet waarschijnlijk gezocht worden in het slechte weer en niet in een ge brek aan het schip. Dat conclu deert de nationale commissie voor transportveiligheid na een eerste onderzoek. De Teratai Prima, ge bouwd in 1999, was vorige maand nog gekeurd. Het schip bleek toen in prima conditie te zijn. Vertrek: o.a. 16 februari, 16 maart, 13, 27 april Hoogtepunten: Zadar, Romeins Forum, Sint Donatus basiliek, Kalelarga, Krka Nationaal Park, stadswandeling Trogir, Split en Dubrovnik o.l.v. een gids, boottocht naar eilanden Hvar en Brac, Medugorje, Neretvakloof, Mostar, Plitvice meren. 11 hotelovernachtingen, 11 maal ontbijt, 11 maal diner, stadswandeling Trogir, Split, Dubrovnik o.l.v. een gids, vervoer per Comfort Class touringcar Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Stf., (ook groepsreizen mogelijk) M Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten, %A.\urmerk entreegelden en eventuele toeslagen. Fouten voorbehouden. W bedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88