Rusland draait gaskraan weer open Ook Gaza-oorlog krijgt een open einde Na het bombardement pzc Dinsdag 13 januari 2009 7 Levering begint deze ochtend, gas over 24 tot 30 uur bij consumenten. moskou - Rusland en Oekraïne hebben gisteren een nieuwe over eenkomst getekend over de hervat ting van de Russische gasleveran- ties aan Europa. Moskou draait vanochtend om acht uur de gas kraan weer open, zo meldde Euro pees Commissaris Andris Piebalgs. De Russische president Dmitri Medvedev liet vervolgens weten dat dit inderdaad het geval zal zijn 'mits er geen obstakels rijzen'. Veel bedrijven en huishoudens in Oost-Europa en de Balkanlanden die al dagen zonder gas zitten, zul- Een oorlog is gemakkelijker begonnen dan beëindigd. Is raël kwam daar in 2006 in Li banon achter en ondervindt het nu in de Cazastrook. De militaire operatie in de Gazastrook heeft volgens premier Ehud Olmert bijna zijn doel bereikt. Nog even doorzetten en dan fluit hij af. Maar hoe lang is 'nog even'? Niet iedereen in het Israëlische kabinet en in de legerleiding geeft op die vraag hetzelfde antwoord. Dat heeft te maken met de aard van het conflict. Hezbollah en Ha rnas zijn organisaties waarmee Is raël geen enkel direct contact wil, laat staan officieel overleg. „Ik ga niet onderhandelen met Harnas en ze hoeven voor mij niets te on dertekenen", zei gisteren Tzipi Liv- ni, Israëls minister van Buitenland- len in de loop van deze week weer de verwarming kunnen aanzetten. Het duurt volgens Piebalgs mini maal 24 tot 30 uur totdat het gas de consumenten bereikt Het akkoord kwam in het afgelo pen weekeinde al na bemiddeling van de Europese Unie tot stand, maar Rusland weigerde toen de af spraken na te komen, omdat Oek raïne een handgeschreven com mentaar aan de overeenkomst zou hebben toegevoegd. Rusland draaide begin deze rei Mits er geen obstakels rijzen hervat Rusland vanochtend weer de gaslevering aan Oekraïne. De onenigheid over een eerder akkoord is gisteren bijgelegd. ANALYSE door onze correspondent Ad Bloemendaal se Zaken. Met andere woorden: Harnas blijft in iedere bestandsre- geling een losse draad. Daarom zal de oorlog hoe dan ook een soort open einde krijgen. Wanneer Israël het vuren staakt, is aan de belangrijkste Israëlische spe lers: Ehud Olmert, Tzipi Livni en minister van Defensie Ehud Barak. Gaza is een roulettetafel gewor den. De Israëlische politici hebben ieder een flinke stapel fiches voor zich die het krediet vertegenwoor digt van de Israëlische bevolking. De oorlog is nog steeds populair door wat wordt gezien als het suc ces van het leger. Minimale verlie zen en een hoog moreel aan eigen maand de gaskraan dicht, omdat het een conflict heeft met Oekraï ne over onder meer de betaling. De levering werd volledig onder broken, ook aan Europa, omdat Kiev illegaal gas zou aftappen van de leiding naar het Westen. De regering in Moskou eiste dat er waarnemers gestationeerd zouden worden om de levering te controle ren. Inmiddels heeft de Europese Unie deskundigen gestuurd om na te gaan of Oekraïne zich onthoudt van illegale praktijken en geen gas aftapt voor eigen gebruik. Ook Rusland heeft waarnemers gesta tioneerd. De EU-ministers van Energie spra ken gistermiddag over het gascon- flict. Minister Maria van der Hoe kant en volgens de generaals maxi male verliezen en desertie aan de kant van Harnas. Het maakt niet uit of het waar is, want uitsluitend de perceptie geldt. Olmert heeft de Libanese Oorlog grotendeels verprutst en wil zich nu revancheren. Bij de parlements verkiezingen van volgende maand is hij geen kandidaat. En omdat hij niets te verliezen heeft, wil hij al zijn fiches op het spel te zetten om het maximum - wat dat ook is - uit Gaza weg te slepen. Hij heeft de generaals aan zijn kant. Militai ren menen steevast dat het beste resultaat nog net niet is bereikt, maar wel binnen handbereik ligt. Barak, leider van de Arbeiderspar tij, en Livni van Kadima hebben heel wat te verliezen, namelijk de gunst van de kiezers. Zij zijn voor zichtiger. Is het niet beter al de winst op te strijken, nu Israël er nog goed voor staat? Sinds zondag trekken reservisten de Gazastrook binnen. Dat maakt het 'spel' aan- ven (Economische Zaken) pleitte voor een scheiding in Oekraïne tussen het doorvoemetwerk en her net voor het binnenlands ver bruik. Van der Hoeven wil ook snel werk maken van twee nieuwe buizen voor Russisch gas: de Na- bucco-pijpleiding via Turkije en de Nordstream-buis via de Oost zee. Bovendien moet de Europese Unie andere leveranciers contracte ren, zoals Algerije. Met het akkoord is het conflict tus sen Rusland en Oekraïne nog niet opgelost. Gazprom en het Oek raïense Naftogaz moeten het nog eens worden over de prijs van Rus sisch gas en de vermeende schul den die de Oekraïners bij Gaz prom zouden hebben. zienlijk riskanter want het gaat in veel gevallen om mensen met een gezin. In voorgaande oorlogen is gebleken dat de publieke opinie omslaat als er veel slachtoffers val len onder reservisten. Als minister van Buitenlandse Zaken voelt Liv ni bovendien de druk van bevrien de mogendheden toenemen. Daar om heeft zij bij Olmert een onmid dellijk staakt-het-vuren bepleit. Ook de ervaren militair Barak wil snel een einde aan de oorlog. Hij ziet dat de troepen steeds meer in dichtbevolkte wijken moeten ope reren en dat de aanvalsdoelen voor de luchtmacht uitgeput raken. Er is in Gaza weinig meer te halen, terwijl één verkeerde beweging het aantal slachtoffers aan Israëli sche kant ineens snel kan doen stij gen. Olmert wil de vraag waar Israël moet stoppen voorleggen aan het 'veiligheidskabinet'. De overheer sende opinie is dat de strijd in Ga za geen week meer zal duren. Man verdrinkt echtgenote in wc-pot münster - Een man moest giste ren voor de rechtbank in het Duit se Münster verschijnen, omdat hij zijn echtgenote in een toiletpot heeft verdronken. De 32-jarige ver dachte brak op de rand van de wc-pot eerst een halswervel van de 25-jarige vrouw. Daarna spoel de hij door. Justitie verwijt hem doodslag. De man zelf zegt zich niets meer te kunnen herinneren, behalve dat hij erg dronken was. Brit te dik om kind te mogen adopteren leeds - Een Brits echtpaar mag geen kinderen adopteren, omdat de man te dik is. Damien Hall (37, 155 kilo) en zijn vrouw kunnen zelf geen kinderen krijgen en zoch ten hun heil bij een adoptiebureau in Leeds. Deze organisatie vindt dat de kans groot is dat Hall vroeg tijdig overlijdt aan overgewicht. Hall heeft nu een body mass index van meer dan 42. Pas als die lager is dan 40, mag hij terugkomen. 22 miljoen baby's op melamine onderzocht peking - China heeft in totaal 22,4 miljoen baby's onderzocht, die melkpoeder met melamine had den geconsumeerd. In totaal wer den 296.000 baby's ziek van de ver vuilde melk. Een woordvoerder van het ministerie van Gezond heid zei dat tot eind 2008 circa 52.900 baby's in het ziekenhuis wa ren opgenomen, omdat ze door de melamine ziek waren geworden. 52.580 baby's zijn genezen. Zimbabwe krijgt biljet van vijftig miljard harare - De centrale bank van Zimbabwe heeft een nieuw bank biljet uitgebracht, van vijftig mil jard dollar. Omgerekend is het nog geen euro waard, net genoeg om drie Zimbabwaanse kranten te kunnen kopen. Zimbabwaans geld is zo weinig waardevast dat de meeste winkels alleen nog de Ame rikaanse dollar of de Zuid-Afri kaanse rand accepteren. Griekse reder in Athene ontvoerd athene - De oprichter van een veerbootmaatschappij is in een Atheense havenwijk door drie ge wapende mannen ontvoerd. De politie wilde niet zeggen wie het slachtoffer is. Maar volgens de Atheense pers gaat het om Periklis Panagopou- los, de oprichter van een bedrijf dat twee veerdiensten bezit op de lijn Griekenland-Italië. De omge ving van het huis van de reder was afgezet door agenten. Franse synagogen aangevallen parijs - Onbekenden hebben zon dag in verschillende Franse steden molotovcocktails gegooid naar joodse synagogen. Dat heeft de po litie gisteren bekendgemaakt. In de buitenwijk Saint-Denis in Pa rijs gooiden tegenstanders van Is raël molotovcocktail^naar een sy nagoge, waardoor brand ontstond in een naastgelegen cafetaria. Ook in Straatsburg werd een synagoge aangevallen. GAZA-STAD - Palestijnen bekijken de troep in een dagen aan de gang. Israël heeft reservisten opge- bij vielen geen slachtoffers. De Israëlische pre- vernield huis na een Israëlisch bombardement, roepen voor inzet in het gebied. Harnas vuurde mier Olmert zei dat de strijd doorgaat tot de ra- De gevechten in Gaza zijn momenteel al achttien gisteren vijftien raketten af op Israël, maar daar- ketbeschietingen ophouden. foto Ali Ali/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7