Gok met groot zeil pakt goed uit Spoedberaad voor eenheid onder de Belgische veldrijders Skil-Shimano zit renners op de huid Wielerteam ontslaat renner Keisse Sandra 't Hart mag juichen Gert Jan Nieuwenkamp wordt nationaal kampioen ijssurfen. door Roeland van Vliet middelburg - Het was zondag al les of niets voor Gert Jan Nieuwen kamp. (n de finale van het NK ijs- surfen op het Veluwemeer nam de veertigjarige Middelburger de gok om een extra groot zeil op zijn plank te zetten. „Daarmee kon ik óf te veel wind 'pakken en dus niet meer kunnen manoeuvreren óf veel harder gaan dan de rest", vertelde hij gisteren. „Het werd het laatste. Ik won met honderden meters verschil." Nieu wenkamp ging na diverse heats als vierde naar de eindstrijd, waar voor de beste vijftien deelnemers, zich plaatsten. „Toen dacht ik: als ik wil winnen, moet ik het op een andere manier aanpakken. In de heats had iedereen zeilen gebruikt van vijfenhalf a zesenhalf vierkan te meter. Ik besloot dus één vier kante meter extra te pakken. De kans bestond dat ik opzij in plaats van vooruit werd geblazen, maar gelukkig pakte de gok goed uit." De Walchenaar, docent exacte vak ken aan het Goese Lyceum, was twaalf jaar geleden, toen in Bergen op Zoom voor het laatst het NK werd gehouden, al tweede gewor den. In de tussenliggende tijd deed de golfsurfer nooit meer mee aan een wedstrijd op ijs. Ook was er voor hem geen enkele gelegen heid om te trainen. Nieuwen kamp: „Toen ik op het Veluwe meer aan kwam, hoorde ik dat ver schillende deelnemers al wél hun materiaal hadden uitgetest. Som migen trainden al twee weken. Daardoor had ik niet al te hoge ver wachtingen van mijn NK." Maar na wat onwennige momen ten op het plankje met de drie ij zers ging Nieuwenkamp als de brandweer. En hij merkte dat zijn nog niet uitgeprobeerde vinding - vering tussen de ijzers en de plank - hem veel stabiliteit opleverde. „Als je met 100 kilometer per uur over het ijs gaat, merk je dat het niet zo heel glad meer is. Dan voel je alle hobbels. Tenzij je enige ve ring hebt. Dan kun je relatief ont spannen aan je zeil hangen." brussel - Wielerteam Topsport Vlaanderen-Mercator heeft Iljo Keisse ontslagen. De formatie heeft dat gisteren laten weten. De baanrenner moet vertrekken wegens een positieve dopingtest. Die had plaats bij de zesdaagse van Gent, november vorig jaar. „We hebben geen andere keus", zei Christophe Sercu, manager van de ploeg gisteren in een reac tie. Berisping voor Jans na middelvinger zeist - Coach Ron Jans van FC Groningen krijgt een berisping vanwege het opsteken van een middelvinger na de wedstrijd te gen SC Heerenveen. De aanklager betaald voetbal deed Jans dit schik kingsvoorstel. Jans liet weten met het voorstel akkoord te gaan. Jans stak in de laatste wedstrijd voor de winterstop een middelvinger op nadat Groningen met 2-3 had ver loren van Heerenveen. Kijkoperatie voor AZ-speler Moisander alkmaar - AZ-verdediger Niklas Moisander moet morgen een kijko peratie ondergaan. De Fin liep vrij dag op de training een scheur op in de binnenmeniscus van de lin kerknie. Na de operatie weet Moi sander hoe lang hij niet in actie kan komen voor AZ. De verdediger mist zeker zondag de eerste competitiewedstrijd na de winterstop tegen FC Volen- dam. brussel - Bondscoach Rudy de Bie heeft voor zaterdag een spoed vergadering belegd in een poging de Belgische veldrijders op één lijn te krijgen voor het wereldkampi oenschap op 1 februari in Hooger- heide. Aanleiding zijn de uitspraken van Niels Albert. Die zei zondag bij het nationaal kampioenschap dat hij zich niet te beroerd voelt zijn Tsjechische ploegmaat Radomir Si- munek aan de titel te helpen. De Bie wil met de renners praten voor' de wereldbekerwedstrijd in Roubaix. „Ik heb dit nooit eerder meegemaakt", reageerde Sven Nys. „Maar ik vind dat De Bie gelijk heeft. We moeten het samen opne men tegen een heel sterke renner uit het buitenland", verwees Nys naar titelverdediger Lars Boom. „Ik denk dat we tot een overeen komst moeten komen. Als die ren ner de lijn van de Belgische ploeg niet wil volgen, moet hij thuisblij ven. De Bie heeft het recht om dat te eisen." De Belgen hadden eerder juist la ten weten een blok te willen vor men om de strijd met Boom aan te gaan. Na afloop van de Neder landse kampioenschappen in Huij- bergen twijfelde met name Ri chard Groenendaal hieraan. De ve teraan gelooft niet in een Bel gische eenheid, omdat die ploeg te veel kanshebbers voor de titel heeft. Nys vindt het vooral belang rijk dat iedereen vrede heeft met het resultaat na de WK. „Wie zelf niet meer kan winnen, moet be reid zijn om iemand anders een steuntje te geven. Zoals Richard Groenendaal dat vorig jaar met Lars Boom deed in Treviso." PZC Dinsdag 13 januari 2009 31 door Patrick Delait APELDOORN - Nadat hij vorig jaar alle voorjaarsklassiekers had gere den, verdween Floris Goesinnen uit het peloton om een maand la ter weer terug te keren in de Ron de van België. Niemand bij Skil-Shimano wist wat de 25-jarige renner in de tussenliggende perio de van vier weken had gedaan. Teammanager Iwan Spekenbrink had er het gissen naar, maar ook ploegleider Rudie Kemna kon slechts hopen dat Goesinnen tij dens de wedstrijdlóze periode met zijn vak was bezig geweest. Of het wel normaal is dat goed be taalde wielerprofs zich tijdens het seizoen op hun eiland kunnen te rugtrekken zonder verantwoor ding af te leggen aan hun werkge ver, vroeg Spekenbrink zich af. Het antwoord op die vraag heeft geresulteerd in een drastische koerswijziging, die Skil-Shimano gisteren presenteerde op de ploeg- voorstelling in Apeldoorn. De Ne derlandse ProContinentale ploeg gaat zijn 22 renners dit seizoen veel dichter op de huid zitten. „We willen onze renners voortaan niet alleen zien in de koers, maar ook daarbuiten. Een renner heeft gemiddeld 100 koersdagen per jaar. Het is toch vreemd dat je als werkgever niet weet waar hij die andere 260 dagen mee bezig is. Juist de dagen buiten de koers wil len we gaan gebruiken om renners beter te maken. In het verleden is daar veel te weinig aandacht aan besteed", mikt Spekenbrink op een hoger rendement van zijn fiet sende kapitaal. Om de renners vaker samen te brengen voor trainingen en weten schappelijke testen heeft Skil-Shi mano twee huizen gekocht in de buurt van Hengelo. Een aantal bui tenlandse renners zal er perma nent verblijven. De anderen ko men naar Hengelo als hun pro gramma het toelaat. Het werken met een vaste uitvalsbasis is vol gens trainer Merijn Zeeman een voorwaarde om renners indivi dueel te kunnen begeleiden. „Met de moderne techniek kan een ren ner mij weliswaar al zijn trainings- gegevens doorsturen, maar dat is niet genoeg. Coachen werkt veel ef fectiever als je de renners bij je hebt. In andere sporten is dat al lang normaal, maar blijkbaar niet in het wielrennen. Ik vind het vreemd dat in een sport waarin zo veel geld om gaat, niet meer wordt gedaan om mensen beter te ma ken", verbaast de 30-jarige Amster dammer zich over het conservatis me in de wielerwereld. Zeejnan, een voormalige gymle raar, is door Skil-Shimano wegge haald bij amateurploeg Krolstone om een cultuuromslag te bewerk stelligen. „Wielrenners worden nog altijd op pad gestuurd met een programma en met de bood schap dat ze goed moeten zijn als het erom gaat. Hoe ze ervoor kun nen zorgen dat ze goed zijn, dat moeten ze maar zelf uitzoeken. Als trainer wil ik deel uit maken van dat proces." Bij de wielerploeg van Skil-Shima- no gaat het roer om. De leiding wil dichter op de renners zitten en gaat iedereen nauwlettend volgen. ■- r - *558*v'-'-iL' ■A2-" -*• v.-i-: ftÜSsjs-= ÉSsI .- .TV*.1"- ankeveen - Bob de Vries was de grote winnaar bij de kilometer naar Sandra 't Hart. De organisatie onder- natuurijsklassieker in Ankeveen. De schaatser zegevier- vond veel hinder van de invallende dooi. De wedstrijd de in de proloog en de marathon over 100 kilometer, zou over twee dagen worden verreden, maar de races Bij de vrouwen ging de winst in een wedstrijd over 60 van vandaag zijn afgelast. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77