Populariteit Schouwen-Duivelandse Formatie ZydeGoNutz geeft Werk in uitvoering op meerdere fronten Oude ziekenhuisbedden van Goes krijgen tweede leven in Cuba 1 8 Dinsdag 13 januari 2009 PZC S 'Het zijn prachtige groeicijfers voor het Watersnoodmuseum. Daar zijn we natuurlijk hartstikke gröös op' 'We mikken op 40.000 bezoekers per jaar en ik denk ook zeker dat dat haalbaar is' Watersnoodmuseum met afstand drukste museum op eiland. door Piet Kleemans OUWERKERK - De Schouwen-Dui- velandse musea doen het goed. Op Walcheren, de Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen lopen de be zoekersaantallen terug, maar op Schouwen-Duiveland vertonen ze een stijgende lijn. Het aantal be zoekers steeg van 69.419 in 2007 naar 77.818 in 2008. Met afstand het drukstbezochte museum op Schouwen-Duiveland is het watersnoodmuseum in Ou- werkerk. Het in een caisson onder gebrachte museum trok in 2008 meer dan 30.000 bezoekers. Ruim drieduizend meer dan vorig jaar en het wordt nog meer, is de vaste overtuiging van directeur van het watersnoodmuseum Jaap Schoof. „We zijn nu nog druk be zig met de verbouwing en als die achter de rug is zijn we vier keer zo groot. We mikken op 40.000 be zoekers per jaar en ik denk ooi: ze ker dat dat haalbaar is." Schoof is bijzonder in zijn nopjes met de ontwikkeling van de bezoekers aantallen. „Het zijn prachtige groei cijfers. Daar zijn we natuurlijk hartstikke gröös op." Het geheim van het succes schuilt volgens Schoof in meerdere facto ren. „We komen regelmatig in het nieuws en dat werkt goed. En het watersnoodmuseum is ook een museum dat bij een heel brede groep mensen tot de verbeelding bezoekers steeds tussen de 3500 en 4000 per jaar. Het jaar 2007 was - qua bezoekersaantallen - een dieptepunt. De teller bleef toen ste ken op ruim 1500 bezoekers. Re den voor het bestuur van de Mu seumhaven om het over een ande re boeg te gooien. De entree werd gratis en bij de ingang werd een bus neergezet waar bezoekers een vrijwillige bijdrage in konden de poneren. Dat systeem vertaalde 'Je moet continu blijven vernieuwen. Als je als museum niets onderneemt, bloedt het gewoon dood' spreekt. We krijgen veel mond-tot-mond reclame." De cij fers zijn voor Schoof geen reden op de lauweren te gaan rusten. „Je moet altijd alert blijven." Dat is ook de mening van Jaap Ver west, voorzitter van de Museumha ven Zeeland. Ver west kon verge noegd een forse groei van het aan tal bezoekers aan de museumha ven en de aanpalende Stads- en Commerciewef noteren. De afgelo pen jaren schommelde het aantal GOES - Oude bedden van het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes krij gen een tweede leven in Cuba. De Stichting Medische Humanitaire Hulp Cuba ontvangt honderd bed den, die nog in goede staat zijn. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes krijgt zelf 225 nieuwe bed den. De eerste zending komt van daag binnen. De nieuwe bedden zijn elektrisch verstelbaar, zodat verpleging geen spierkracht meer in hoeft te zetten bij het verande ren van de bedhoogte. De bijbeho rende matrassen geven minder doorligklachten. Ook de nachtkast jes worden vervangen. In het ziekenhuis in Vlissingen sla pen de patiënten al sinds oktober vorig jaar op de nieuwe bedden. De oude bedden van beide zieken huizen gaan naar landen waar de gezondheidszorg minder goed op orde is, zoals Litouwen, de Oekraï ne en Polen. Zo gaan er uit Goes honderd bedden naar de Stichting Medische Humanitaire Hulp Cu ba. Willem Haartsen, voorzitter van die stichting: „Ze gaan naar ziekenhuizen in Cuba. We probe ren te helpen waar de nood het hoogst is. Ik verwacht dat de mees te bedden op intensive care-afde- lingen terecht komen, zodat de mogelijkheden van de bedden op timaal benut worden." De 225 nieuwe bedden - kosten: 1,5 miljoen euro - vervangen 242 oude bedden. Het aantal zorgplaat- sen loopt niet terug. Wel is er een lichte beddenreductie, gezien de leegstand op bepaalde afdelingen. zich meteen in veel hogere bezoe kersaantallen. In 2008 steeg het aantal bezoekers naar het record van 6350. „En die cijfers zijn vol gens mij alweer achterhaald. Ik ge loof dat we nu rond de 8000 be zoekers zitten", zegt Verwest. De forse groei is volgens hem niet al leen het gevolg van gratis entree. „We zijn meer naar buiten gericht dan vroeger. We hebben een actief sponsorbeleid en gaan bijvoor beeld een dagje met sponsors va ren. De Junior Kamer heeft bij ons een receptie gehouden en zoiets kan best vaker. De Burghse Schoole in Burgh boekte in 2008 eveneens een forse groei. Doorgaans is het in een oud schooltje gevestigde museum goed voor 2500 bezoekers per jaar. Vorig jaar kwam men op het lumineuze idee om tijdens de altijd drukbe zochte Burghse Dag de deuren van het museum gratis open te zetten. En dat scheelt, weet voorzitter van de Burghse Schoole Bas Bijkerk. „Dat gaan we waarschijnlijk dit jaar weer doen want dat werkt erg goed. Tijdens de folkloristische dag kon het museum dik duizend bezoekers verwelkomen. Het to taal aantal bezoekers steeg naar 3750 en dat is een getal waar Bji- kerk bijzonder blij mee is. Hij wil het bezoekersaantal graag zo hoog houden. „Je moet continu blijven vernieuwen. Als je als museum niets onderneemt bloedt het ge woon dood." Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor beleef de ook een goed jaar. Het aantal bezoekers steeg met 982 tot 9713. ZIERIKZEE - Om aantrekkelijk te blijven moét je als museum met de tijd meegaan. En dat gebeurt ook op Schouwen-Duiveland. Het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk is druk bezig met het uitvoe ren van uitbreidingsplannen en ook in het stadhuismuseum in Zie- rikzee wordt hard gewerkt. Het watersnoodmuseum beslaat momenteel één caisson, maar na de verbouwing worden de bezoe kers door vier van deze betonnen kolossen geleid. In caisson twee staan de emoties tijdens en na de ramp centraal. In caisson drie komt een Deense geschenkwo ning te staan en in caisson vier wordt 'de toekomst' het thema. In de vierde caisson komt ook een winkel, koffiehoek en toeristisch informatiepunt. In het êeuwenoude stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee wordt hard gewerkt aan een ingrijpende verbouwing. Het is de bedoeling dat uiteindelijk de collecties van het nu al in het stadhuis onderge brachte Stadhuismuseum en die van het Maritiem Museum in het vernieuwde onderkomen worden samengevoegd tot één gemeente lijk museum. Tegelijkertijd wordt de volledige collectie geïnventari seerd, beschreven en indien nodig gerestaureerd. In de voormalige ar- chiefkluizen wordt een klimaatin stallatie ingebouwd waardoor de collectie beter te bewaren is. Om het gebouw voor een breed pu bliek toegankelijk te maken komt er onder meer een lift, balie, garde robe en koffiehoek. Tijdens de ver bouwing is het museum dicht. Dansbare muziek met invloed van cajun en zydeco. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wolfert Jumelet uit Nieuwerkerk omschrijft het als 'Goodtime American Roots Music' om de stijl van de nieuwe forma tie ZydeGoNutz te definiëren. Hij is accordeonist in deze band, die zondagmiddag in Café De Biet in Zierikzee zijn debuutoptreden geeft. Doel van deze groep is her kenbare en dansbare muziek te ma ken met vooral invloeden uit de zydeco en de cajun, afgewisseld met wat blues en Ierse folk. Volgens Jumelet is het ontstaan van vooral een kwestie van 'elkaar tegenkomen binnen het muziekcir- cuit'. „Bij eén muziekfestival in Raamsdonkveer' stond ik nogal eens op de camping met Ad van Emmerik, die in de band 'Alles Mamma' speelde. „We moeten ooit nog eens samen spelen, zei den we dan. Op een bepaald mo- .pient komt het er echt van", ver telt Jumelet. Zelf speelt hij ook nog met veel plezier in de Schou wen-Duivelandse groep Catfish. Hoewel de muziek van beide groe pen in eikaars verlengstuk liggen, zijn er volgens de accordeonist we zenlijke verschillen. „Bij deze nieu we band ligt de nadruk meer op zydeco. Dat is, zeg maar, de zwarte variant van cajunmuziek. Bij Zyde GoNutz is het allemaal wat stevi ger." Naast Jumelet en Ad van Em merik (mondharp, gitaar, mandoli ne en vocal) wordt de nieuwe band gevormd door Sam Murray (drums en zang) en David van Dinther (bas). „Murray is een En gelsman, maar dankzij de liefde op zijn pad, woont hij tegenwoordig 'We moeten ooit nog eens samen spelen, zeiden we dan' in Breda, net als die andere twee muzikanten. Bij het debuutconcert zondag in 'De Biet' komt de band met bekende traditionals in pitti ge, eigen arrangementen. Muziekoptreden, zon. 18 jan, Zierik zee, Café De Biet, 20.30 uur. i In het watersnoodmuseum is een ingrijpende verbouwing aan de gang. foto Dirk-Jan Gjeitema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70