Vervolg van Uruzgan-missie slechts kwestie van tijd 'Kabinet dupeert ouders' ©i?B©r ANALYSE Premier Balkenende en mi nister Verhagen maken de geesten rijp voor een langer verblijf van Nederlandse mili tairen in Afghanistan. De waarschuwingen van mi nister van Buitenlandse Za ken Maxime Verhagen be gonnen grofweg rond de Ameri kaanse verkiezingen. Het is slechts een kwestie van tijd voor de aan staande Amerikaanse president Ba- rack Obama Nederland zal verzoe ken om in Afghanistan actief te blijven, of zelfs extra militairen te sturen, voorspelt Verhagen sinds dien met enige regelmaat. Premier lan Peter Balkenende Uruzgan. Oppositiepartij VVD wil de daar toen alleen mee instem men als zwart op wit kwam te staan dat Nederland zich eind 2010 uit Uruzgan zou terugtrek ken. Sindsdien bestaat de indruk dat het kabinet heeft beloofd dat dan de Nederlandse militaire inzet in heel Afghanistan drastisch wordt teruggebracht. Maar wie dat denkt, moet beter le zen. In de 'artikel ïoo-brief waar in het kabinet de verlenging toe licht, staat alleen dat Nederland hoe dan ook vanaf augustus 2010 de 'leidende militaire verantwoor delijkheid' in Uruzgan zal beëindi gen en dat de Task Force Uruzgan voor 1 december 2010 wordt terug getrokken. Over de Nederlandse aanwezigheid in overige delen van Afghanistan zijn geen afspraken ge maakt. Ook is niet beloofd dat het totaal aantal Nederlandse militai ren in Afghanistan afneemt. Nu werken al honderden Nederlandse militairen in Kandahar en Kaboel. Obama heeft aangekondigd onge veer dertigduizend Amerikaanse militairen extra naar Afghanistan te sturen en daarbij duidelijk ge maakt dat hij erop rekent dat ook zijn Europese vrienden hun in spanningen vergroten. Nederland is internationaal een trouw bondgenoot van de Ameri kanen en 'nee' zeggen op een drin gend Amerikaans verzoek doet geen enkele regering graag. De premier en minister wekken met hun uitlatingen de indruk dat er eigenlijk al een Amerikaans ver zoek ligt, waaraan ze graag gehoor willen geven. Met hun uitlatingen testen ze hoe fel de Nederlandse reacties zijn en proberen ze de geesten vast rijp te maken voor een vervolg op de missie in Uruz gan. Tot nu toe houdt minister Eimert van Middelkoop van Defensie zich op de vlakte. 'Uruzgan' trekt een forse wissel op de krijgsmacht. Dat is ook het voornaamste bezwaar van de PvdA tegen verlenging van de missie. Een debat over een nieuwe Afgha- nistan-missie is een uitgelezen mo ment om te onderhandelen over extra geld voor materieel en perso neel. Met vooruitziende blik heeft Verhagen zelfs op dat debat al een voorschot genomen: hij is binnen het kabinet de vurigste pleitbezor ger van verhoging van het defen siebudget. door Marloes de Koning houdt er al rekening mee dat dan een 'nieuw weegmoment' nodig is, zei hij half december. In het af gelopen weekend benadrukte Ver hagen nog eens dat vertrek van Ne derlandse militairen uit Uruzgan niet moet worden verward met te rugtrekking uit Afghanistan. Balkenende en Verhagen leggen in hun üitspraken nu heel andere ac centen dan eind 2007 toen moest worden besloten over verlenging van de Nederlandse missie in PZC Dinsdag 13 januari 2009 5 FNV: Regering lijkt verlofregelingen te ontmoedigen. DEN HAAG - Met veel precisie en geduld takelden verhuizers gisteren het schilderij Gezicht op Den Haag uit het Haags Historisch Museum. Het vijf meter brede schilderij kon alleen via het raam het pand verlaten. Het megadoek van Jan van Goyen verhuist voor enkele maanden naar de Na tional Gallery of Art in Washington. Daar wordt van 1 februari tot en met 3 mei een tentoonstel ling gehouden met Hollandse stadsgezichten uit de Gouden Eeuw. Het is pas de tweede keer dat het schilderij uit ongeveer 1650 werd verhuisd. foto Emiel Muijderman/GPD AMSTERDAM - De vakcentrale FNV vindt het 'schrijnend' hoe het kabi net met jonge ouders en andere mensen met zorgtaken omgaat. Het lijkt er volgens de grootste vak centrale van Nederland op dat het kabinet 'er alles aan doet' om ver lofregelingen 'zo onaantrekkelijk mogelijk te maken' om maar te voorkomen dat meer vaders en moeders er gebruik van maken. Dat schrijft FNV-bestuurster Wil na Wind in een brief aan de Twee de Kamer. De Kamer vergadert donderdag met minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken over verlof en arbeidstijden. Donner heeft vorig jaar een discus sienota uitgebracht over betere ver lofregelingen en arbeidstijden. Daarin staat ook dat de kosten niet mogen stijgen. Daarmee blijft het volgens Wind bij mooie woorden. Het kabinet overweegt de verschil lende regelingen voor zorg-, kraam- en calamiteitenverlof te vereenvoudigen en samen te voe gen in een nieuwe regeling. Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke Oad samenwerking met: IREIZENI Vertrek vrijdag 23 januari €I39v Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke Oad samenwerking met: iREIZEN In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard. Londen is een bruisende wereldstad! De 'Swinging City' heeft voor ieder wat wils: van het bezichtigen van bijv. de Tower of London tot het gezellige uitgaansleven op Piccadilly Circus en het uitgebreid winkelen in de bekende winkelstraten. Kortom: London is the place for you! Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. vertrek. uit uw buurt'- Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke samenwerking met: iREIZENl Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds a 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting ►Ga voor boeking of meer informatie naar uw dichtstbijzijnde Globe Reisburo bel 0900-8482 (0,15 pm) of kijk op www.globereisburo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5