brand in La Strada 'Red je iemand dan ben je de held, blijf je zelf liggen dan ben je stom' Ziekenhuisbedden verhuizen naar Cuba gewoon surfen PvdA inventariseert klachten over busvervoer in Reimerswaal IJssurfen wordt weer B pzc Dinsdag 13 januari 2009 19 Commandant Goes reageert op kritiek van omstanders. door Harmen van der Werf goes - Kritische omstanders had den hun mening afgelopen woens dag bij de uitslaande brand boven café La Sttada in Goes direct klaar. Het duurde lang voordat de brand weer met blussen begon, gonsde het. En waarom richtte de brand weer de waterstralen eerst op de panden ernaast? Het leek wel of ze mis spoten. Commandant André Willemstein van de brandweer in Goes staat niet te kijken van de kritiek. Zoiets hoort erbij, weet hij uit ervaring. Over de aanpak van de brand stelt hij onomwonden: „De inzet van onze mensen was er één uit een boekje. Ik ben er apetrots op." Zoals elke beroepsgroep heeft de brandweer zijn eigen regels, die voor buitenstaanders niet altijd even logisch lijken. „Bij aankomst van de eerste tankautospuit", ver telt Willemstein, „hebben wij al onze slagkracht gericht op het red den van mensenlevens. Een meis je stond, toen de eerste wagen aan kwam, nog voor het raam. De be velvoerder en chauffeur bleven bij de auto, vier brandweerlieden gin gen naar binnen. Eenmaal binnen kwam de bewoonster naar bene den. Zij dacht dat er nog een bewo ner in het pand was. Het redden van mensen heeft onze eerste prio riteit. Tot op de zolder zijn onze mannen geweest. Er was niemand meer aanwezig. Onze brandweer lieden zijn binnen hun mogelijkhe den tot het uiterste gegaan, on danks de vuurzee." Willemstein kan zich voorstellen dat het publiek het idee had dat het vrij lang duurde voordat het ei genlijke blussen begon. „Maar dat zie je altijd. Gevoelsmatig duurt zo iets altijd lang, maar we moesten eerst wachten tot we zeker wisten dat er niemand meer binnen was. Omstanders zagen niet wat er bin nen gebeurde. Vanaf het moment dat het duidelijk was dat iedereen uit het pand was, hebben we di rect een grote inzet gepleegd, met dikke slangen lage druk, met veel water. Vooral gericht op de pan- André Willemstein den naast La Strada. Aan de voor- en achterzijde. Om de panden er naast te sparen en je moet zo'n uit slaande brand van buiten naar bin nen bestrijden. Zo'n vuurbelastrng krijg je toch niet één, twee, drie uit. Richt je alle kracht wel op die vuurzee, dan jaag je de vlammen voor je uit, waardoor het juist er ger wordt." Van 'mis spuiten', zoals sommige omstanders dachten, was dus geen sprake. Integendeel. De brandweer heeft er doelbewust voor gekozen de brand te bestrijden vanaf de zij kanten. Aan bluswater was geen gebrek. „Al kost het altijd even om het systeem op te bouwen", merkt Willemstein op, „maar het kon ei genlijk niet mooier. Op twintig meter afstand van het café konden we gebruik maken van een onder grondse brandkraan. Ook van een brandkraan op de Grote Markt is water aangevoerd." Een brand in een oude binnenstad is voor de brandweer een ultieme beproeving. De kans is groter dat vuur overslaat, met al die smalle straten en oude panden met hou ten vloeren. Geluk bij een ongeluk was dat de brand - door nog onbe kende oorzaak - boven is uitgebro ken. Was het vuur in het café ont staan, dan was mogelijk niet alleen La Strada eraan gegaan, denkt Wil lemstein. Hij prijst zich daarom ge lukkig. „En van de buren van La Strada, van café De Vrijbuiter, kre gen we donderdagavond zelfs een tractatie. Uit dank. Zoiets doet ons wel goed." door Luc Oggel GOES - 'Dat zou wel eens iets kunnen zijn'. Het was het eerste wat brandweerman Piet Pieterse dacht toen hij vorige week woensdagmiddag rond drie uur op zijn pieper de melding zag van een brand in de Sint [acobstraat, middenin de Goese binnenstad. Dat het ook 'iets' was, werd duidelijk toen Pieterse en zijn collega's zich onderweg naar de brand afvroegen of het ineens zulk slecht weer aan het worden was. „Dat was niet het geval, de lucht was gewoon zwart van de rook." Pieterse, al 37 jaar bij de brandweer, zat op de eerste tankautospuit die ter plaatse was en ging ook als één van de eerste het pand binnen. Noodzakelijk, omdat er vrij lang werd gedacht dat er nog iemand binnen was. „Dan neem je toch iets meer risico dan wanneer je al zeker weet dat er geen mensen meer binnen zijn." Hoewel Pieterse de vlammen naar eigen zeggen 'over zijn hoofd heeft voelen gaan', vindt hij het moeilijk te zeggen of hij met gevaar voor eigen leven heeft geopereerd. „Als brandweerman weet je zelf hoe ver je kunt gaan, dus het was in dit geval niet on verantwoord." Dat je altijd wel risico loopt, is volgens de brandweerman inherent aan het vak. „Je loopt na tuurlijk altijd op het scherp van de snede. Er had daar in die ruimte ook een gasfles kunnen staan waar we niet vanaf wisten. Het is altijd zo: als je iemand redt door wat meer risico te nemen, ben je de held, maar als je niemand vindt en zelf blijft liggen, vinden ze je een stomme donder." Over de brand in de Sint lacobstraat zal in elk geval nog lang worden nagepraat. Een 'zeer grote brand', zoals die in het pand van La Strada werd gekwalifi ceerd, komt namelijk niet zo heel vaak voor, laat staan in de Goese binnenstad. Uit het overzicht van het aantal uitrukken in Goes over 2008 blijkt dat er vorig jaar geen enkele keer is uitgerukt voor een zeer grote brand, slechts één keer voor een grote brand, drie keer voor middelbranden en 81 keer voor kleine branden. In 2007'waren die cijfers nagenoeg hetzelf de. De teller voor 2009 lijkt voor een ander beeld te gaan zorgen: die staat koud twee weken in het nieu we jaar al op één zeer grote brand (La Strada) en één grote brand, bij Ford-garage Auto Adria. Damhert afgemaakt Tienduizend kaarten na aanrijding met auto tegen ontpoldering burgh-haamstede - Een damhert dat zaterdag uit het bos wegge- vluchtte, is vervolgens aangereden in Burgh-Haamstede. Het beest is waarschijnlijk in paniek geraakt, doordat een groep mensen, met honden, luid zingend en schreeu wend door het Gadrabos liep. De bok rende de weg op en botste op een voorbijrijdende auto. Hij raak te zo ernstig verwond dat hij moest worden afgemaakt. Voor zo- iver bekend zijn de inzittenden k.'an de personenauto niet gewond- ■fevJct. terneuzen - Afgelopen weekeinde hebben vrijwilligers binnen enkele uren meer dan 10.000 kaarten te gen ontpoldering opgehaald. Ze zijn gericht aan premier )an Peter Balkenende en de vice-pre- rniers Wouter Bos en André Rou- voet. Vanwege de grote vraag naar kaarten zijn inderhaast enkele web sites geopend waarop de kaart digi taal kan worden ondertekend: www.ikverdedigdedijken.nl, www.delevendedelta.nl, www.ik- maakmezorgen.nl en www.degroe- neleugen.nl. Auto rijdt voetganger aan in Nieuwdorp NIEUWDORP - Een voetganger is gis termiddag rond half zes gewond geraakt nadat hij op de Stoofweg in Nieuwdorp werd aangereden door een 30-jarige automobilist uit Noord-Beveland. De automobilist zag de voetganger die aan de kant van de weg liep volledig over het hoofd. Hij hoorde een klap en zag daarna een voetganger op de weg liggen. Deze was goed aanspreek baar. Ambulancemedewerkers con stateerden een gebroken been en hoofdletsel. Gegevens van het slachtoffer zijn nog niet bekend. GOES - Deze 'ijssurfers' die afgelopen weekeinde over de Westerschenge bij De Piet zeilden, kunnen hun 'schaatsplankep' weer opbergen. Door de snelle dooi komt voorlopig een einde aan de schaatspret op kreken, sloten en watergangen. Met regen op komst troffen ijsclubs gisteren al hun voor bereidingen. Surfen kan natuurlijk wel. foto Willem Mieras kruiningen - De PvdA in Reimers waal heeft een e-mailadres in het leven geroepen waar mensen hun grieven over het busvervoer in Rei merswaal naartoe kunnen sturen. De fractie heeft daartoe besloten omdat zij veel klachten hoort over de nieuwe dienstregeling. Hoewel er al overleg is geweest tussen op drachtgever de provincie en Con- nexxion over aanpassingen, blij ven de Reimerswaalse lijnen voor alsnog ongewijzigd. Volgens de PvdA wordt de nieuwe dienstrege ling 'nu pas echt uitgetest' en re gent het klachten. Zo worden er op bepaalde trajecten kleine bus jes ingezet, maar die zitten zo snel vol dat het soms een een paar uur kan duren voordat passagiers mee kunnen. Ook is er geen goede aan sluiting op de treinen en zijn er nog steeds geen avondritten. Via busklachten@zeelandnet.nl kun nen reizigers hun ergernissen kwijt. De PvdA zal de lijst overhan digen aan het Reimerswaalse colle ge van B en W. Ziekenhuis Goes koopt 225 bedden en schenkt oude aan goede doelen. door Ellen Erkens goes - Oude bedden van het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes krij gen een tweede leven in Cuba. De Stichting Medische Humanitaire Hulp Cuba ontvangt honderd bed den, die nog in goede staat zijn. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes krijgt zelf 225 nieuwe bed den. De eerste zending komt van daag binnen. De nieuwe bedden zijn elektrisch verstelbaar, zodat verpleging geen spierkracht meer in hoeft te zetten bij het verande ren van de bedhoogte. De bijbeho rende matrassen geven minder doorligklachten. Ook de nachtkast jes worden vervangen. In het ziekenhuis in Vlissingen sla pen de patiënten al sinds oktober vorig jaar op de nieuwe bedden. De oude bedden van beide zieken huizen hoeven nog niet naar de sloop. Ze gaan naar verschillende landen waar de gezondheidszorg minder goed op orde is, zoals Li touwen, de Oekraïne en Polen. Zo gaan er uit Goes honderd bed den naar de Stichting Medische Humanitaire Hulp Cuba. Willem Haartsen, voorzitter van die stich ting: „Ze gaan naar ziekenhuizen in Cuba. We proberen te helpen waar de nood het hoogst is. Ik ver wacht dat de meeste bedden op in tensive care-afdelingen terecht ko men, zodat de mogelijkheden van de bedden optimaal benut wor den." De 225 nieuwe bedden - kosten: t,5 miljoen euro - vervangen 242 oude bedden. Het aantal zorgplaat- sen loopt niet terug. Wel is er een lichte beddenreductie, gezien de leegstand op bepaalde afdelingen. HAAR VAN BOVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57