Weg vrij voor dertig spitsstroken J PvdA wil meldplicht voor kindermisbruik J Premier: OM mag meer in etalage Datenin jeregio Verpanden is weer populair 4 Dinsdag 13 januari 2009 pzc Steun voor spoedwet om wegencapaciteit snel te vergroten. den haag - De Tweede Kamer steunt de spoedwet van minister Camiel Eurlings van Verkeer om snel op dertig locaties spitsstroken en andere wegverbredingen aan te Een zeer ruime meerderheid, be staande uit de coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie als mede SP, WD, PW, D66 en SGP, staat achter de plannen, mits het bij de dertig projecten blijft. Het CDA stelde gisteren voor dat het wetsvoorstel, dat voorziet in vereenvoudigde en verkorte proce dures die minder onderzoek ver gen, ook voor provinciale en ande re wegprojecten van lagere overhe den geldt. De PvdA vindt dat on acceptabel' en 'onbestaanbaar'. „De spoedwet is een reparatiewet, we moeten er niet allerlei dingen tussèndoor fietsen. Ik ben als de dood dat we van een koude ker mis thuiskomen, en een vertra- gingswet krijgen", aldus Lia Roefs. Ook de Christenunie zit op die lijn. Eurlings is op de hand van partijgenoot Ger Koopmans: „Maar het zou te snel zijn om de scope van het wetsvoorstel nu te RW Een meerderheid in de Tweede Kamer stemt in met een spoed wet om dertig snelwegtrajecten te verbreden of er spitsstroken aan te leggen. Spoedaanpak wegen Snelwegen die middels spoedwet sneller kunnen worden ai verbreed. A12 1 A28 A12 A2 fsf infographic: ANP/bron'Min. VSiW f verbreden." De minister wil de tijd nemen voor verder overleg. Het IPO (Interprovinciaal Overleg) heeft wel al 'een prangend ver zoek' gedaan om tot een bredere aanpak te komen. Volgens Eurlings zullen de dertig projecten soelaas kunnen bieden in 'deze economisch zware tijden'. Hij gaat ervoor 'om dertig schop pen in de grond te zetten, maar het is ook van belang voor de sec tor dat er flink werk komt'. Op vragen van GroenLinkser Kees Vendrik waarom Eurlings de pro jecten niet laat doorrekenen op de gevolgen van de kilometerheffing, antwoordde Eurlings dat zo'n on derzoek 'zes tot twaalf maanden vertraging per project oplevert, en dat is niet te verkopen aan omwo nenden van de fileknelpunten'. PETER 11 i Willem-Alexander en Maxima naar Zuidpool den haag - Prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima nemen in het begin van volgende maand poolshoogte op de Zuidpool. Het prinselijk paar is samen met minis ter Ronald Plasterk (Wetenschap) te gast bij Nederlandse en Britse poolonderzoekers in onderzoeks- station Rothera op het eiland Ade laide. Ook wordt een bezoek ge bracht aan het Torres del Paine na tionaal park in de zuidpunt van Chili, waar door de opwarming van de aarde de omvang van glet sjers snel afneemt. Militairen voor rechter wegens vechtpartij wenen - Negen Nederlandse mili tairen moeten morgen in Oosten rijk voor de rechter verschijnen. Zij raakten in oktober 2007 betrok ken bij een vechtpartij in de win tersportplaats Zeil am See met een groep Oostenrijkers. Die ontstond na een ruzie in een discotheek. Volgens hun advocaat weigeren de negen gedaagde commando's voor de rechter te verschijnen omdat zij niets zouden hebben misdaan. ADVERTENTIE VAN DE DAG Franse/Italiaanse, 34, romantische jong man zkt leuke slank mooie ook Frans/ Ital. meid voor iets samen te ondernemen. Hv uit eten, goed gesprek, zwemmen, sauna, schaatsen en huisdieren. 09ó0-04ö11ï7 Postbus: 100691 (€0.80 p/01) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten 18 jaar zijn of ouder. Mocht je hulp nodig hebben bel 0900-0400038 of email naar iatcninjcregio ukcustomersupport.com. service werkt met met een analoge telefoon. Ouders onderschatten gevaar trap en balkon amsterdam - Ouders van jonge kinderen onderschatten vaak het gevaar van een trap, klimrek of bal kon. Volgens Consument en Veilig heid belanden jaarlijks 25.000 kin deren op de eerste hulp na een val. Daarbovenop lopen driedui zend kinderen per jaar zwaar let sel op zoals hersenletsel. Met de slogan 'Laat je kind niet vallen' lan ceerde de overheidsorganisatie hier gisteren een campagne over. Justitie moet ook duidelijk zijn bij fouten, vindt Balkenende. den haag - Het Openbaar Ministe rie (OM) moet open communice ren, dat draagt bij aan het draag vlak dat het heeft in de samenle ving. Dat stelt minister-president Jan Peter Balkenende in het jong ste nummer van het OM-blad Op portuun. „Wat mij betreft mag het OM zich zelf nog- meer in de etalage zet ten", aldus de premier. Door op een transparante manier te communiceren, kan het ÖM aan de maatschappij laten zien dat het goed en zorgvuldig omgaat met zijn 'grote bevoegdheden, die diep ingrijpen in het leven van mensen'. „Laat zien waar je voor staat!", adviseert hij het OM. Volgens Balkenende heeft de sa menleving ook redht op transpa rantie wanneer het misgaat. „Bij wijze van verantwoording en als een manier om lessen te trekken uit gemaakte fouten." De minister-president zegt dat hij de transparantie bij het OM steeds meer vorm en inhoud ziet krijgen. Ook wijst hij erop dat het werk van mensen die bij het OM wer ken, bijvoorbeeld als aanklager, juist zo moeilijk is omdat het vaak om diepe emoties gaat. „Ik heb groot respect voor de manier waar op ze die klus klaren." Toch is 'gewoon' goed soms niet goed genoeg, vindt Balkenende. Het OM moet niet alleen in juridi sche procedures uiterst zorgvuldig zijn, maar ook in de omgang met mensen. „Sommige omissies zijn in hun maatschappelijke conse quenties nu eenmaal onaanvaard baar." Als voorbeeld geeft hij de ouders van een vermoord kind die niet door het OM op de hoogte wer den gesteld van de vrijlating van de dader. Alitalia gaat in zee met Air France-KLM amsterdam - De luchtvaartcombi- natie Air France-KLM neemt een minderheidsbelang in haar Itali aanse branchegenoot Alitalia. Het bestuur van Alitalia is daarmee gis teren akkoord gegaan. Het zou gaan om een belang van 25 pro cent. Het overnamebedrag is nog niet bekendgemaakt. Met Air France-KLM als partner krijgt het Italiaanse luchtvaartbe drijf de broodnodige armslag in het buitenland. Italië zelf is de op drie na grootste luchtvaartmarkt van Europa. Zes verdachten van pinpasfraude opgepakt den haag - De politie heeft de af gelopen vier maanden zes mensen in Den Haag, Delft en Leidschen- dam aangehouden die verdacht worden van 'skimacties' of pinpas fraude. Het zestal heeft mogelijk een groot aantal pinautomaten ge kraakt. De verdachten zijn tussen 20 en 25 jaar oud en afkomstig uit Oost-Europa. De afgelopen tijd sloegen skimmers in de regio Den Haag meer dan veertig keer toe. abbenes - Mensen weten steeds va ker het pandjeshuis te vinden om extra geld in handen te krijgen. Het laatste halfjaar begroetten de vestigingen van Cash Converters 30 procent meer klanten. Directeur Jaap Rensen van Cash Converters Nederland sprak giste ren van een forse stijging. Opval lend is dat steeds meer mensen uit de middenklasse naar de 'bank van lening' gaan. Ook brengen zij duurdere voorwerpen, zoals lap tops mee die ze willen verpanden. De pandhuizen kopen niet alleen gebruikte spullen, maar verkopen die ook. Hieruit bestaat het groot ste deel van hun omzet. Ze nemen in principe alles van waarde aan, behalve witgoed en meubelen. Daarnaast kunnen mensen er hun sieraden of mobiele telefoon tijde lijk belenen voor contant geld. Na een of twee maanden koopt 70 procent van de aanbieders het voorwerp dan weer terug. Voor za ken waaraan een emotionele herin nering hangt, zoals sieraden, ko men mensen vrijwel altijd terug. DE MOE.DER HADttTLajK3e DEUGT At NET ZO MIN AIS CJÊ VAOEfT." den haag - Alle organisaties die met kinderen werken, moeten worden verplicht kindermisbruik te melden en daarvan aangifte te doen bij de politie. Dat vindt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. PvdA-Kamerlid Khadija Arib roept minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie vandaag naar het mon delinge vragenuurtje om zijn reac tie te horen op zo'n meldplicht. „Hij moet dat wettelijk vastleg gen", zei Arib gisteren. Het Kamerlid reageerde met haar initiatief op een uitzending van Zembla. Het tv-programma liet zondag zien hoe een veroordeelde pedoseksueel als vrijwilliger en via een eigen bedrijf met kinderen kan blijven werken. Arib wil ook dat de minister zich meer inspant om te regelen dat vrijwilligers die met kinderen wer ken, moeten aantonen dat ze in het verleden geen zedendelicten hebben gepleegd. Dat kan door hen te verplichten een verklaring van goed gedrag te laten zien. Een meerderheid in de Tweede Kamer is daar voorstander van. Hirsch Ballin heeft onderzocht of van vrijwilligers altijd een zogehe ten Verklaring Omtrent het Ge drag (VOG) kan worden gevraagd. Dat blijkt lastig. Daarnaast waar schuwt het ministerie van Justitie dat een VOG-verplichting voor vrijwilligers kan leiden tot schijn veiligheid. De verklaring alleen is geen garantie, aldus een woord voerder van het departement. „Mensen die nog nooit gepakt zijn of voor het eerst in de fout gaan, sluit je daar niet mee uit." Vrijwilligersorganisaties moeten zelf zo veel mogelijk aan preventie doen, vindt Justitie. Daarnaast rust op ouders een plicht om te controleren bij wat voor instantie zij hun kinderen achterlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4