Elk ontdekt historisch feit levert weer Wie goed Gehalveerde dorpsraad van Koudekerke luidt noodklok Geld scholieren Toertocht Sluis eerder voor onderzoek t kinderkanker geStOpt door Snelle dooi 18 Dinsdag 13 januari 2009 PZC W Karei Meertens vertelt over zoektocht naar historie van zijn huis. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - In het Zeeuws Ar chief in Middelburg begint van avond voor de vijfde keer de cur sus 'Wonen in een monumenten- pand'. De cursus is enorm popu lair. Vanwege de grote belangstel ling is alweer een volgende ge pland. De laatste les wordt telkens gegeven door Karei Meertens, eige naar en bewoner van Het Gouden Cruys aan de Dam 36. Aan de hand van veel dia's doet hij verslag van zijn zoektocht naar het verle den van zijn Middelburgse monu ment. Karei Meertens (achterneef van de eveneens uit Middelburg afkomsti ge Piet Meertens van het Amster damse Meertensinstituut, die een woning had iets verderop aan de Dam) heeft zich flink vastgebeten in de geschiedenis van zijn huis. En meer dan dat. Elk nieuw ont dekt feit levert immers ook weer nieuwe vragen op. „Het huis is ei genlijk een soort kapstok voor al lerlei zijpaden die je kunt inslaan." Toen Meertens achterhaald had welke stenen er in zijn huis ge bruikt zijn, ging hij óp zoek naar 'Wonen in een monumentenpand' in zeven lessen Trap naar de eerste verdieping van Het Gouden Cruys aan de Dam 36 in Middelburg. de herkomst van die stenen, naar hoe ze in Middelburg zijn geko men en hoe het komt dat er in de ze stad nog zoveel 'verglaasde' moppen te vinden zijn. („Als zou te klei hoog gestookt wordt, krijg je van die geglazuurde stenen.") Een oude foto van een schip in het dok voor zijn huis deed hem afvragen: Wat is dat voor schip? Wat vervoerde het? Waar kwam het vandaan en waar ging het naar toe? Het uitgraven van de beerput in zijn tuin leverde vooral pijpe- koppen en -stelen op. Öok daar over zijn boeken opengeslagen. Meertens woont nu zo'n twintig jaar in Het Gouden Cruys. Ooit was het pand het onderkomen van het schuttersgilde der Colve- niers van de Edele Busse, opge richt aan het begin van de zestien de eeuw. In de zeventiende eeuw verhuisden de schutters naar de toen nieuwe Kloveniersdoelen. Het Gouden Cruys werd verkocht. Het is lange tijd een winkel in kolo niale waren geweest. Volgens Meertens is zijn huis ge bouwd in 1548/49. Het oudst ge vonden bewijs daarvan is een af beelding in een boek over glasschil derkunst van ramen die in de lin kerzijgevel van Het Gouden Cruys hebben gezeten (voordat er een an der huis tegenaan gebouwd werd). Daarbij wordt het jaar 1548 ge noemd. Omdat ze zo bijzonder wa ren, zijn de ramen later verhuisd naar de Vierschaarkamer van het Stadhuis. In mei 1940 zijn ze door de brand verwoest. Meertens geeft in zijn les vanuit zijn ervaringen historische zoek tips aan de cursisten. Zo zijn de constructiebalken in een pand te dateren aan de hand van de ge bruikte houtsoorten en telmerken. „Tot 1600 werd eiken gebruikt. De Tachtigjarige Oorlog kostte veel ei ken bomen, zodat er daarna gre nen balken werden gebruikt. Voor een huis in elkaar werd gezet, wer den de balken gemerkt. Aan de manier van merken kun je zien in welke periode dat gedaan is." Een belangrijke eerst te raadplegen bron is de plattegrond uit 1657 van Cornelis Goliath. Vanuit vogel vlucht tekende Goliath alle huizen van Middelburg. Zo is nu nog goed te zien hoe het toen was. Een belangrijke bron is ook het huisnaamproject. Ruim twintig jaar geleden heeft een groep vrij willigers alle bewaard gebleven co- hieren met gegevens over belastin gen en burgerlijke stand en nota riële akten doorgenomen en de ge gevens per huis vastgelegd. „Zo werd bijvoorbeeld bijgehouden hoeveel iemand aan haardsteden- geld moest betalen, een belasting op de schoorstenen van zijn huis. Of belasting over het aantal dienst boden. Gelukkig dat die cohieren bewaard zijn gebleven." Minder goed liep het af met andere bron nen die veel kunnen vertellen over vorige bewoners: de doop-, trouw-, en begrafenisboeken. De meeste zijn in 1940 verloren ge gaan. En dan zijn er nog het huisnamen- boekje uit 1904 van M. Fokker; de opvolger daarvan van Ed de Graaf uit 2005; de omrekentabel van het Zeeuws Archief waarmee een hui dig adres (Dam 36) is terug te vin den onder het oude (G58); adver tenties in de Middelburgsche Cou rant en het boek 'Het oude Middel burgse woonhuis' van Fred Jilleba. Nóg een tip van Meertens om een onderzoek mee te beginnen. „Vraag eerst eens bij de buren." 'Het huis is eigenlijk een soort kapstok voor allerlei zijpaden die je kunt inslaan' Les 1 - 'Middelburg als monumentenstad': Peter Sijnke van het Zeeuws Ar chief vertelt aan de hand van dia's over de geschiedenis van Middelburg als monumentenstad. Les 2 - 'Huizen, hun bouwgeschiedenis en de geschiedenis van hun bewo ners': Anneke van Waarden-Koets en Leo Hollestelle van het Zeeuws Ar chief vertellen hoe - aan de hand van archiefstukken - de geschiedenis van monumenten en hun bewoners kan worden ontrafeld. Les 3 - 'Het Middelburgse woonhuis binnenstebuiten': Kunsthistoricus Ka tie Heyning geeft een les over monumentale Middelburgse woonhuisinte rieurs. Les 4 - 'Huizen als bron, de architectuur als archief: Bouwhistoricus Ad van Drunen laat aan de hand van concrete voorbeelden zien welke gehei men over de bouwgeschiedenis in een pand kunnen worden teruggevon den. Les 5 - Wandeling: Bouwhistoricus Ad van Drunen neemt de cursisten mee op excursie langs monumenten in Middelburg. Les 6 - 'Woonhuismonumenten en de praktische vragen rond onderhoud, restauratie, advies': Aart van de Vrie, technisch medewerker bouwen en wonen van de gemeente Middelburg, beantwoordt aan de hand van Mid delburgse voorbeelden vragen over onderhoud en restauratie. Les 7 - 'Een huis onderzocht: Dam 36': Karei Meertens, eigenaar en bewo ner van Het Gouden Cruys aan de Dam 36, doet verslag van zijn eigen zoektocht naar de geschiedenis van zijn pand. Hij laat hierbij een reeks dia's zien. Verder vertelt hij over zijn ervaringen bij zelf uitgevoerde restau raties. MIDDELBURG - De cursus 'Wonen in een monumentenpand' is in 2006 voor het eerst gegeven. Behal ve Middelburg heeft-ie ook - steeds éénmaal - Zierikzee, Vlissin- gen, Veere en Goes, en tweemaal Borssele aangedaan. De cursus die vanavond weer in Middelburg be gint, is de vijfde op rij in deze stad. Vanwege de grote belangstel ling wordt-ie in het voorjaar ge volgd door de zesde. Aad de Klerk van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland verklaart door Arinemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - „Het kan zo niet nog een jaar doorgaan," verzucht voorzitter John Muller van de Kou- dekerkse dorpsraad. Tijdens de eer ste bijeenkomst in het nieuwe jaar zaten gisteravond slechts vijf leden bijelkaar in gemeenschapscentrum De Couburg in het dorp. Zo mist de dorpsraad bijvoorbeeld al geruime tijd een secretaris. Voor zitter Muller heeft die taak er voor lopig bij genomen. „Maar we heb ben onze handen vol. We zitten nu al een jaar in met een halve dorpsraad. Er moeten minimaal vijf leden bij. Zeker omdat Koude kerke de grootste kern van de ge meente Veere is en er zich hier veel afspeelt op allerlei gebied." Vandaar dat de raad vanavond tij dens een gemeentelijke informatie avond over de reconstructie van de Middelburgsestraat en Duin straat, een dringend beroep zal doen op mede-dorpsbewoners. De dorpsraad besloot gisteravond om een financiële bijdrage te ge ven voor creëren van een Jongeren Ontmoetings Plek (JOP) op het Dorpsplein. De JOP moet naar de mening van de dorpsraad een soort praathuis worden waar ook ouderen en toeristen kunnen zit ten. Bovendien moet de |OP bijdra gen aan verfraaiing van het Dorps plein en 'hufterproof zijn. Alle leden hadden een voorkeur voor de zogenaamde Carroussel; een ontwerp dat een gelijkenis ver toont met een muziektent met vol doende zitplaatsen. VLISSINGEN - Met spelletjes, knutse len en gerechten koken en verko pen hebben scholieren van Het Vlot in Vlissingen 500 euro ingeza meld voor onderzoek naar kanker bij kinderen. Het geld gaat naar de stichting Helpen Helpt, die daar mee het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam steunt. De christelijke basisschool Het Vlot had voor dit doel gekozen om dat één van de kinderen van de school genezen is van acute leuke mie. De ouders van deze leerling zetten zich in voor Stichting Hel pen Helpt. De 500 euro is met diverse activi teiten opgehaald tijdens de kerst markt op de school. door Frank van Cooten SLUIS.- Sluis-Brugge-Sluis was gis termorgen de enige toertocht in Nederland die nog van start ging. De snelle dooi was de Zeeuwse schaatsklassieker op de Damse Vaart rond het middaguur echter ook te machtig. De inschrijving voor de toertocht werd gesloten wegens snelle dooi. Het ijs was gemiddeld nog slechts tien centimeter dik terwijl twaalf centimeter vereist is. Op het ijs la gen plassen water. De organisatie zorgde ervoor dat schaatsers die al aan de tocht waren begonnen, de ze'zover mogelijk af konden ma ken. Rond de honderd schaatsers had den zich gisteren in de vroege och tenduren in Sluis voor de tocht in geschreven. De stempelpost in Brugge sloot om 12.30 uur. Voor dat Damme om 14.00 uur dicht ging, reikte deze post het stempel 'Brugge' uit omdat de schaatsers door overmacht niet meer verder konden. In Sluis konden de schaatsers nog tot 17.00 uur bij de stempelpost te recht voor hun laatste stempel en medaille. In Brugge gold vanaf 12.30 uur een verbod om op het ijs te zijn. De Belgische politie zag daar streng op toe en trad op te gen overtreders. In Sluis zijn borden 'gevaarlijk ijs' geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20