Dreigement stichting valt verkeerd Brede school laat Babijn vreest toename aantal muskusratten Okay Zelden Rust houdt Winter- Neuzentocht Anjes Goethals-Ferket exposeert in De Baeckermat Westdorpe 18 Dinsdag 13 januari 2009 pzc Z Maatschappelijk Werk dreigt te snoeien in inzet personeel. door Eugène Verstraeten terneuzen - Burgemeester en wet houders van Terneuzen vinden het 'weinig elegant' dat de Stich ting Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen dreigt te snoeien in de inzet van uitvoe rend maatschappelijk werkers als de gemeenten de gevraagde 'kost prijs' niet willen betalen. De gemeenten Sluis en Terneuzen subsidiëren de instelling op basis van in totaal 15,6 voltijds uitvoe rend maatschappelijk werkenden. „Die moeten worden ingezet. Bij een langere inzet zal het subsidie bedrag evenredig worden ver laagd", dreigt het Terneuzense col lege op zijn beurt. Het gaat allemaal om de subsidië ring van het maatschappelijk werk voor de periode tot en met 201a. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hebben geprobeerd een geza menlijke subsidiegrondslag vast te stellen. Dat is uiteindelijk niet ge lukt. De gemeente Hulst is te elf der ure afgehaakt omdat die een ander subsidiebeleid hanteert. De gemeente Terneuzen vindt het niet 'elegant' dat het Maat schappelijk Werk dreigt te snoeien in de inzet van mensen als er niet meer subisidie komt. De afgelopen jaren is voor verschil lende projecten aanvullende subsi die beschikbaar gesteld. Die ver snippering vinden Terneuzen en Sluis niet "goed. Voortaan krijgt de stichting één budgetsubsidie voor alle activiteiten. Er wordt geen aan vullende subsidie meer gegeven. Het Maatschappelijk Werk vindt die stellingname echter 'niet reëel en ongewenst'. Verder blijft er een fundamenteel verschil .van inzicht bestaan over de hoogte van het per arbeids plaats te hanteren subsidiebedrag. De stichting komt met een kost prijsberekening die aanzienlijk ho ger uitvalt dan die van de gemeen- ten. De stichting wil met die hoge re kostprijs een spaarpotje aanleg gen voor de uitvoering van de schuldhulpverlening. „In plaats van aan de inkomstenkant een on evenredig hoog beroep te doen op de gemeenten, is het dan eerder aangewezen dat de instelling de uitgaven nader beziet", betogen B en W. Het college constateert ook dat er een 'opvallend hoog' bedrag aan algemene kosten is opgevoerd in de begroting. Gevraagde ophel dering daarover is door de stich ting niet gegeven. Overigens gaat het Maatschappe lijk Werk er wel op vooruit. De in stelling krijgt volgend jaar van Ter neuzen bijna 919.000 euro. In de 'oude' subsidiesystematiek zou dat maar een kleine 860.000 euro ge weest zijn. Afspraken over periodes waarin bestrijding wel of niet toegestaan is. door Frank van Cooten oostburg - Door de toename van het aantal natuurgebieden ligt een muskusrattenplaag in Zeeuws- Vlaanderen op de loer. Francois Ba bijn van de Onafhankelijke Water schapspartij vreest hiervoor nu na tuurbeheerders en bestrijders van de muskusratten afspraken maken over periodes waarin deze ratten wel en niet bestreden mogen wor den. Nee, opa (83) en oma (67) hadden geen tijd om naar het schaatsen te kijken. Het waren immers paarden dagen in Leeuwarden en daar moet en zal opa - Fries van origine en paardenliejhebber - naar toe. Net als elk jaar had oma een hotel letje geboekt. Het was even zoeken op het internet, want hetwas ook EK Schaatsen in het naburige Hee- Clavis investeert in maatschappelijk vastgoed met school. door René Hoonhorst terneuzen - Als het even meezit kunnen leerlingen van de Terneu zense Willibrordschool direct na de krokusvakantie naar een nieuw gebouw. Hoewel het schoolplein nog niet"is aangelegd, vloerbedek king ontbreekt en computers nog moeten worden geïnstalleerd is dat tijdstip nog steeds haalbaar, is de schooldirecteur Ronald Audenaerd verzekerd. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen en directeur Robert de Rid der van wooncorporatie Clavis on dertekenden gisteren een huurcon tract voor de brede school. Het ge bouw is eigendom van Clavis en wordt gehuurd door de gemeente. De gemeente geeft de ruimten in het gebouw weer aan de diverse ge bruikers, legde Lonink uit. De bur gemeester en de corporatiedirec teur stonden wat langer stil bij de ondertekening, omdat het de eer ste keer is dat een woningbouwver eniging eigenaar wordt van een brede school. Een aantal jaren geleden was bouw van scholen en welzijnsvoor zieningen door woningbouwver enigingen nog ondenkbaar. Tegen woordig horen investeringen in 'maatschappelijk vastgoed' juist tot het takenpakket van corpora ties. De voormalige sociale woning bouwers wordt door bijvoorbeeld gemeenten juist gevraagd om bij voorbeeld brede scholen en multi functionele dorps- en wijkcentra te bouwen. „We kunnen het geld van de corporaties beter hier inves teren dan dat Den Haag ze ver plicht hun kapitaal te investeren in een 'prachtwijk' elders in den lan de", betoogde Lonink. De brede school in Lievenspolder is de eerste waar een corporatie het eigendom over heeft in Zeeuws-Vlaanderen. Eerdere bre de scholen in onder meer Koe wacht en Philippine zijn in op dracht van de gemeente gebouwd. De stichting Woongoed Zeeuws-Vlaanderen is ook al lan ger bereid brede scholen te stich ten, maar heeft nog geen overeen stemming kunnen bereiken met al le participanten in Sas van Gent, Oostburg en Breskens. Clavis en Woongoed wilden ook samen in vesteren in een brede school én woonvoorzieningen voor ouderen in Sluiskil. „We investeren als corporatie echt in de opwaardering van de wijk zien we. in Lievenspolder. Niet al leen mensen wier kinderen onder wijs volgen aan de Willibrord school profiteren van de brede school. Ook het dorpshuis komt Deze afspraken kunnen volgens Babijn tot gevolg hebben dat de muskusrattenstand toe zal nemen of in het ergste geval onbeheers baar zou kunnen worden. Gevolg is een toename van te verwachten schade aan dijken, waterkeringen en oevers van waterlopen en derge lijke. „Gevolg is niet alleen een stijging van de kosten voor het waterschap maar tevens het extra in gevaar brengen van onze veiligheid." Babijn wil van het dagelijks be stuur van het schap onder meer weten of eventuele schade te ver halen is op de natuurorganisaties. Burgemeester Jan Lonink en directeur Robert de Ridder van Clavis onderte kenen de overeenkomst. foto Camile Schelstraete naar het gebouw, terwijl jongeren een aparte ruimte kunnen gebrui ken als ontmoetingsruimte", be toogt De Ridder. Behalve die voor zieningen komen er een peuter speelzaal, een kinderopvang, een ouder-kindzorgsteunpunt (het vroegere consultatiebureau), een gymzaal en een speel-o-theek. Het gebouw komt midden in een 'park achtige omgeving' te staan, belooft het bouwbord aan de Dokweg. Clavis sloopté eerder 140 wonin gen in Lievenspolder. Behalve de brede school bouwt Clavis slechts een dozijn patiowoningen. De helft is al verkocht en de helft is voor de verhuur. „Er is nog één huis te huur, de rest is al vergeven. De nieuwe opzet van de wijk valt duidelijk in de smaak." De protestants-christelijke basis school Oude Vaart bouwde het be staande schoolgebouw aan de rand van de gelijknamige wijk lie ver uit dan aan te schuiven bij de brede school. Met de verhuizing van de Begoniastraat naar de Dok- weg komt de Willibrordschool cen traal tussen Lievenspolder en Tri niteit te liggen. Dat zou de school wat meer leerlingen uit Triniteit kunnen opleveren, verwachten ambtenaren en bestuurders op het gemeentehuis. Maar Audenaerd re kent zich nog niet rijk. Hij is voor al blij dat zijn school straks aan de eisen des tijds voldoet. Brede scholen in regio De gemeente Terneuzen kent al brede scholen in Koewacht, Philippine (bij De Stelle) en Ter neuzen (bij Zuidlandschool). Al die brede scholen zijn, even als die in Oudelandse Hoeve (Stelle, Terneuzen) eigendom van de gemeente. Corporaties kennen hun 'maat schappelijke verantwoordelijk heid', maar krijgen alle partijen nog niet op één lijn. - In Sas van Gent zijn Woongoed én schoolbesturen en gemeen te klaar voor brede school, maar is nog geen overeenstem ming over definitieve invulling van andere participanten. In Breskens en Oostburg steg gelen Woongoed en gemeente over invulling en uitvoering. Terneuzense raad beslist dit voorjaar over Biervliet. Tip? redactie@pzc.nl renveen, maar het lukte haar toch om een overnachting te regelen bij hotel Stag Okay. Eenmaal aangekomen in de Friese hoofdstad stuurde oma een smsje naar haar dochter in Middelburg: „We zijn goed aangekomen. Stay Okay heette vroeger N]HC. Een jeugdherberg! Ik mag boven in het stapelbed..." terneuzen - Wandelvereniging Zelden Rust uit Terneuzen houdt zaterdag 17 januari voor de elfde keer de Winter-Neuzentocht. De wandeltocht om en rond Terneu zen heeft als vertrekpunt het schoolgebouw van Scholenge meenschap De Rede aan de Evert- senlaan in Terneuzen. Wandelaars kunnen starten tussen 8.30 en 15.00 uur op drie verschil lende afstanden. De organisatie heeft tochten van 7, 15 en 21 kilo meter uitgezet. Het inschrijfgeld bedraagt €1,10 voor wandelaars die zijn aangesloten bij een erkende wandelvereniging en 1,50 voor wandelaars die niet zijn aangeslo ten. Meer info: 0114 - 67 16 69. westdorpe - In het informatiecen trum De Baeckermat in Westdor pe is tot en met eind februari een tentoonstelling ingericht van An jes Goethals-Ferket. De expositie is te bezichtigen van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 20.00 uur. Anjes Ferket, gehuwd met Frits Goethals, is geboren en getogen in Graauw. Beider achtergrond is landbouw en veeteelt. Zij woonde tot vorig jaar met haar man in een historische boerderij (uit 1620) in Westdorpe, maar ruilde toen de boerderij in voor een huis in Aar denburg. De boerderij blijft haar echter boeien. Het omgaan met gewas sen, schapen, 45 jaar boerenbedrijf werd voer voor de tweede passie van Anjes: tekenen en schilderen. Zij volgde tekenlessen bij Peter van Nes in Terneuzen en aquarel bij Linda Schot in Heikant. Haar fa voriete onderwerpen zijn het pol derlandschap, de boerentrekpaar- den, de schapen en lammetjes, maar ook de koeien, kippen en vo gels. Haar werken zijn realistisch en opvallend is de uitdrukking in de ogen van de dieren in en rond de boerderij. Anjes Goethals-Fer ket: „Ik wil het boerenleven van de twintigste eeuw op deze ma nier niet verloren laten gaan." Haar tekeningen maakt zij met gra- fietpotlood, houtskool, pen en inkt. Haar nieuwste tekeningen, aquarellen en schilderijen hebben als onderwerp: Dieren op en rond de boerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 138