Adviesnieuwe zeesluis Terneuzen Snelle dooi treft toertocht Sluis 25 17 18 en 19 Voorlopig einde aan de schaatspret 10.000 kaarten ontpoldering 1 -g% 1f> m ZEEUWS-VLAANDEREN Alcohol en geweld gaan heel vaak hand in hand Terneuzense wijk Lievenspolder bloeit op met brede school Dinsdag 13 januari 2009 _Tip? nderen@pzc.nl Oplossing problemen toegankelijkheid kanaal Gent naar Terneuzen. door Conny van Gremberghe GENT - Het Stakeholders Adviesfo rum (SAF) adviseert staatssecreta ris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat en de Vlaamse pre mier Kris Peeters op korte termijn onderhandelingen te openen voor een onderzoek naar de financiële haalbaarheid van de bouw van een nieuwe zeesluis in Terneuzen. Volgens het SAF, een breed samen gestelde Vlaams-Nederlandse con- sultatiegroep onder duovoorzitter schap van de oud-bewindslieden Gerrit Braks en Miet Smet, meent dat een nieuwe, grote zeesluis bin nen het bestaande sluizencomplex de oplossing is voor de toeganke- lijkheidsproblematiek van het ka naal van Gent naar Terneuzen en tevens ruimte biedt om de ver wachte groei van het maritieme verkeer in de komende decennia te kunnen opvangen. Over de om vang van de sluis deden Braks en Smet bij de presentatie van het ad vies gisteren in Gent geen medede lingen. De Gentse wethouder van de haven, Sas. van Rouveroij, lid van het SAF, gaf aan dat de Gentse wensen (een sluis met een lengte van 366 meter, een breedte van 49 meter en een diepte van 16 meter) overeind blijven. De kosten wor den geschat op een miljard euro. Het SAF-advies is niet bindend, maar zo gaf Braks aan 'gelet op de Het Stakeholders Adviesforum adviseert op korte termijn onder handelingen te openen voor een onderzoek naar de bouw van een nieuwe zeesluis in Terneuzen. samenstelling van dit adviesorgaan lijkt het mij niet aannemelijk dat dit advies genegeerd wordt'. Het pleidooi voor een nieuwe zee sluis binnen het bestaande com plex is niet uit de lucht komen val len. Aan de uiteindelijke formule ring gingen ruim twee jaar inten sief overleg vooraf, waarbij Gent in eerste instantie het onderste uit de kan probeerde te halen. Het ging dan om een 140.000 ton sluis westelijk van de huidige zeesluis op gronden - de Westelijke Kanaal oever - die Terneuzen -gereser veerd heeft voor nieuwe havenacti viteiten en industrie. Terneuzen wenste die gronden - tientallen miljoenen waard - niet te offeren voor Gent. Het SAF heeft aan het advies een pakket aan randvoorwaarden ver bonden. Naast de nieuwe sluis moet de infrastructuur in de Ka naalzone (weg en rail) worden ge optimaliseerd, milieumaatregelen worden genomen en een plan van aanpak worden opgesteld voor de verdieping van het kanaal en bijko mende waterbouwkundige wer ken, zoals de aanpassing van tun nels, bruggen en kades. OOSTBURG - Door de snelle dooi komt voorlo pig een einde aan de schaatspret op kreken, sloten en watergangen. Met regen op komst troffen ijsclubs gisteren al hun voorbereidingen. Zo waren voorzitter en zopietent op Het Grote Gat. Op deze Hans Merrelaar en penningmeester Peter van kreek kon gisteren overigens nog wel worden Hee van ijsclub Het Grote Gat in Oostburg gis- geschaatst. Met een dikte van vijftien centime teren bezig met het opruimen van de koek- ter was het ijs volgens de Oostburgse ijsclub nog uitstekend te noemen. Maar ook in Oost burg zal het snel anders zijn. Wat overblijft, zijn herinneringen. foto Camile Schelstraete Sluis-Brugge-Sluis afgelast door snelle afname van ijsdikte. door Frank van Cooten SLUIS - Sluis-Brugge-Sluis was gis termorgen de enige toertocht in Nederland die nog van start ging. De snelle dooi was de Zeeuwse schaatsklassieker op de Damse Vaart rond het middaguur echter ook te machtig. De inschrijving voor de toertocht werd gesloten vanwege het snel afnemen van de dikte van de ijslaag, ook al door de grote plassen die zich vormden. Het ijs was gemiddeld nog slechts tien centimeter dik terwijl twaalf centimeter vereist is. De organisatie zorgde ervoor dat schaatsers die al aan de tocht wa ren begonnen, deze zo ver moge lijk af konden maken. Rond de honderd schaatsers hadden zich gisteren in de vroege ochtenduren in Sluis voor de tocht ingeschre ven. De stempelpost in Brugge sloot om 12.30 uur. Voordat Damme om 14.00 uur dicht ging reikte deze post het stempel 'Brugge' uit aan schaatsers die door overmacht niet meer ver der mochten schaatsen. Na slui ting van de Brugse stempelpost gold direct een verbod zich op het ijs te bevinden. De Belgische poli tie zag daar streng op toe. In Sluis konden de schaatsers nog tot 17.00 uur bij de stempelpost te recht voor hun laatste stempel en bijbehorende medaille. Borden 'ge vaarlijk ijs' moesten intussen kan didaat-schaatsers er al van weer houden het ijs op te gaan. TERNEUZEN - Afgelopen weekeinde hebben vrijwilligers binnen enkele uren meer dan 10.000 kaarten te gen ontpoldering opgehaald. Ze zijn gericht aan premier Jan Peter Balkenende en de vice-premiers Wouter Bos en André Rouvoet. Vanwege d egrote vraag naar kaar ten zijn inderhaast enkele websites geopend waarop de kaart digitaal kan worden ondertekend: www.ik- verdedigdedijken.nl, www.deleven- dedelta.nl, www.ik maakmezor- gen.nl en www.degroeneleugen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 137