Leren is bij Klimop groot spel 1 pzc Dinsdag 13 januari 2009 23 IJspret op de ijsbaan achter het schoolgebouw van obs Klimop, waar de leerlingen eind vorige week in schoolverband schaatsten. foto Dirk-Jan Gjelfema. De PZC belicht in een serie de kleine scholen op Schouwen-Duiveland. In deze eerste aflevering: Openbare Obase basisschool De Klimop in Dreischor. De Klimop is een kleine dorpsschool met veel leerlingen. door Marijke Vael dreischor - 'Wat er ook speelt in een land, laat het vooral de kinde ren zijn'. De Loesje-poster met de ze tekst hangt in de werkkamer van Jacco Folmer; een vertrek dat tussen de middag dienstdoet als overblijflokaal. „Kinderen moeten kunnen spelen, ook als ze leren", vindt Folmer. Hij is deze maand tien jaar actief als directeur van openbare basis school De Klimop in Dreischor. „Gelukkig is het met de moderne onderwijsmethodes goed mogelijk om spelenderwijs te leren. De leer stof wordt zodanig gepresenteerd dat kinderen het ervaren als een- spel en er ook net zoveel plezier in hebben. Ik ben er van overtuigd dat ze daardoor de kennis, die er mee wordt gepresenteerd, gemak kelijk oppikken." De Klimop is een kleine dorps school met veel leerlingen. „In Dreischor wonen ongeveer dui zend mensen, terwijl we op dit moment 97 leerlingen hebben. Naar verwachting zijn dat er in juni rond. de honderd", vertelt Fol mer. Dat houdt in dat in het dorp veel jonge gezinnen wonen, want slechts zeven leerlingen van de Klimop zijn afkomstig uit omlig gende dorpen als Noordgouwe en Zonnemaire. De school is belangrijk voor de dorpsbewoners. „Wij ervaren een grote betrokkenheid van de ouders en de verenigingen op het dorp. De lijnen zijn kort, waar door we snel wat kunnen rege len." Zo werd eind vorige week in schoolverband geschaatst op de ijs baan achter de school. „Enkele tele foontjes waren voldoende. De ijs- vereniging gooide de baan open, 'leder kind moet zich op school veilig en prettig kunnen voelen' zorgde dat de sportkantine be schikbaar was als kleedruimte en tien ouders kwamen helpen bij spelletjes die de kinderen op het ijs mochten doen." Zo werden met enthousiasme wed strijden sleetje rijden en goal schie ten met een ijshockeystick gehou den. Ook wanneer vervoer nodig is om in schoolverband naar pasgeboren lammetjes te gaan kijken, als de jaarlijkse sportdag wordt gehou den of de kinderen begeleiding no dig hebben in hun schooltuintjes is aan hulp van ouders geen ge brek. „Het onderwijs zelf kunnen we als team heel goéd aan, maar bij activiteiten die de schooltijd extra leuk maken is de inzet van ouders onontbeerlijk," weet Fol mer. Hij verzorgt het onderwijs op de Klimop met acht vrouwelijke colle ga's, die parttime werken en hij wordt bij de dagelijkse werkzaam heden geholpen door een conciër ge- De leerlingen zijn ingedeeld in vier combinatiegroepen. Behalve aan 'spelend' leren, wordt op de Klimop aandacht besteed aan de wijze waarop leerlingen met el kaar omgaan., „Doordat we een kleine school zijn, is het gemakkelijker om alert te zijn op calamiteiten, bijvoor beeld pesten. Wanneer zich dat voordoet, proberen we het via het kringgesprek recht te trekken. Als dat niet helpt, betrekken* we de ouders er bij of treden we bestraf fend op." Want ieder kind moet zich op school veilig en prettig voelen, vindt Jacco Folmer. „Dan durven ze ook fouten te maken of boos te worden zonder hun zelfvertrou wen te verliezen." Hij omschrijft het leiden van de Klimop als 'leuk en druk'. „De werkdruk in het onderwijs neemt toe omdat zaken op ons bord wor den geschoven die niet direct met lesgeven hebben te maken. Je kunt je afvragen of het wel onze taak is om er voor te zorgen dat kinderen ontbijten of genoeg lichaamsbewe ging krijgen. En of vakken als En gels, Frans, godsdienst en techniek op de basisschool moeten worden aangeboden. Verder worden kinde ren met problemen, die vroeger naar het speciaal onderwijs gin gen, nu eerder opgevangen in het regulier onderwijs." De Klimop Openbare basisschool De Klim op heeft momenteel 97 leerlin gen. Dat is bijna tien procent van de bevolking van Dreischor van ongeveer duizend inwoners. De leerlingen zijn verdeeld over vier combinatiegroepen, die elk twee leerkrachten per week hebben. Op school leren de kinderen zelfstandig werken. Verder hecht het onderwijsteam veel waarde aan een goede sociale omgang, zowel tussen de leer lingen onderling als tussen de leerkrachten en leerlingen. De school heeft in het dorp een groot draagvlak. Dat is on der meer van belang bij het or ganiseren van bijzondere activi teiten waarvoor de hulp van ouders onmisbaar is. Medicijnen gestolen bij inbraak in auto vlissingen - Bij een inbraak giste rochtend vroeg in een bedrijfsbus in de Walstraat in Vlissingen is een mintgroene koelbox annex brooddoos weggenomen. In de broodtrommel zaten ook gevaarlij ke medicijnen die bij inname on der meer ademhalingsstoornissen kunnen veroorzaken. Het gaat om ongeveer 50 stuks Arthotec (rode tabletten) en 25 stuks Paroxetine (langwerpige witte tabletten). Derde voorronde van podium 2nd Influenz heinkenszand - Vier jonge bands presenteren zich vrijdag tijdens de derde voorronde van poppodium 2nd Influenz in jeugdsoos Achter de Stenge in Heinkenszand. Deel nemers zijn: The Wooden Shoes (mix van rockstijlen), Mindless Souls (deathcore), Endless Cycle (eigen metalnummers) en Fornax (vrolijke punkrock). Special act is de Grouse. Het festijn begint vrij dag om 20.00 uur. Schrijfwedstrijd Write Now! sluit 1 februari goes - Tot en met 1 februari kun nen nog teksten ingestuurd wor den voor schrijfwedstrijd Write Now!. Voor de vijfde keer houdt deze nationale schrijforganisatie een voorronde in Goes. Iedereen in de leeftijd van 15 tot 24 jaar kan meedoen aan deze wedstrijd. Stuur een zelfgeschreven Neder landse tekst in van maximaal twee duizend woorden op naar: info@ wr itenow. nu Mosselen opmerkelijk goed in Oosterschelde yerseke - De Oosterschelde heeft vorig jaar opvallend goede mosse len voortgebracht. Voor het eerst sinds jaren was de kwaliteit verge lijkbaar met die uit de voedselrij kere Waddenzee, aldus voorzitter Jos van Damme van de vissersvere niging Yerseke. Hij heeft er geen verklaring voor. „In de Oosterschel de zitten nog net zoveel wilde Ja panse oesters waarmee mosselen moeten concurreren om voedsel." Geld voor onderzoek naar kinderkanker vlissingen - Met spelletjes, knutse len en gerechten koken en verko pen hebben scholieren van Het Vlot in Vlissingen 500 euro ingeza meld voor onderzoek naar kanker bij kinderen. Het geld gaat naar de stichting Helpen Helpt, die daar mee het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam steunt. De 500 euro is met diverse activiteiten opge haald tijdens de kerstmarkt. Kinderdisco in Schelpenhoekje terneuzen - Buurthuis 't Schelpen hoekje aan de Dokweg in Terneu- zen houdt ook het komende sei zoen weer diverse activiteiten voor de jeugd. Vrijdag 16 januari staat de eerste kinderdisco van dit jaar gepland voor kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar. De kinderen kunnen in het Terneu- zense buurthuis terecht vrijdag van 19.00 tot 2t.oo uur voor dans, muziek en spel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129