t Is mooi geweest, zegt Sjaak Koud ee, zonder jas 26 Dinsdag 13 januari 2009 PZC door Ondine van der Vleuten Laat alle winden waaien Laat alle molens draaien Laat alle wateren vloeien Laat elk zich met zijn zaak bemoeien. Het rijmpje staat op een balk in ko renmolen De Lelie in Koudekerke en prijkt op de openingspagina van het boek 't Is Mooi Geweest. Volks krant-journaliste Wil Thijssen reisde heel het land door voor deze verzameling ge schreven portretten van uitstervende be roepen. Ze nam er ruim de tijd voor en liep ver schillende dagen of diensten mee, om één dag uit hun (beroepsleven te beschrijven. Thijssen kwam ook naar Zeeland, om een molenaar te interviewen. Dat werd de Bras sersmolen in Biggekerke, waar vader en zoon Brasser 'van de wind leven'. Ze staat er met haar neus bovenop als de mannen aan het werk zijn. Niets ontgaat haar als de mannen hun werk doen: '...het kraken van het houtwerk, het schuren van de molen stenen, het tikken van de draaiende ko- Gezocht: volhouders Kent u nog Zeeuwen die hun brood ver dienen met een uitstervend beroep? Dijkwerkers, melkboeren, ambulante handelaren, de scharensliep en de petro- lieman, de coupeuse en de dienstbode - bestaan ze nog? Laat het ons weten: lezersredacteur@pzc.nl of postbus 91, 4330 AB Middelburg ningsspil tegen de houten schuddebakken .vol rammelend graan.' 't Is Mooi Geweest leest door al die tot de verbeelding sprekende details en door de mooie fotografie als een documentaire. Een van het type Het is een schone dag ge weest, waarin regisseur Jos de Putter het laatste oogstjaar filmde op de boerderij van zijn ouders in Zeeuws-Vlaanderen, aan de vooravond van de sluiting van het bedrijf. 'Een grote haas rent door de wei, in de verte klinkt het gerommel van naderend onweer. De lucht kleurt donker, 't Is mooi geweest, zegt Sjaak.' (uit: De Molenaar) Wil Thijssen verdiepte zich in het werk van de barometerbouwer, de rietsnijder, de koster en de textiélagent. Ook een vuur torenwachter, paardenslager, parlevinker, sigarenmaker, tolbrugwachter, een klom penmaker en de laatste beroepsimker van Nederland werden met een bezoek ver eerd. Ook tekende zij op hoe een ansjovis- ser zijn brood verdient. Daar komt dan Zeeland weer terug, want ansjovisser Cor- né van Dort woont weliswaar in Bergen op Zoom, maar zijn sloep vaart vanuit Tho- len de Oesterdam door, via de Bergsediep- sluis de Oosterschelde op. En daar wacht dan de platbodem waarmee Corné en zijn vader Cor naar het Verdronken Land van Reimerswaal varen, om te vissen op de scholen ansjovis die daar zes weken per jaar hun kuit verschieten. 't Is Mooi Geweest. Uitstervende beroepen. Door Wil Thijssen, uitgeverij Atlas, Amsterdam. Gebonden uitgave, 350 pagina's, 29,95 euro. ISBN 978-90-450-1349-7 De molenaarsfamilie Brasser uit Biggekerke. foto Ruben Oreel Ansjovisser Corné van Dort uit Bergen op Zoom. foto Tjitske Sluis <3 V. door Rinus Willemsen Tegenwoordig zitten d'r nie zó vee mêêr op de bóót, van die joengers en meisses uut Bresjes. De mêêste gaon toch tegen woordig nao 't Zwin in Öósburg. 'n Paor jaor geleejen zaoten d'r nog a wat Bressiaonders in Vlissiengen op de middelbaore schoole. Mao da's de leste jaoren veranderd. „A je hie nao de zeumer in Vlissiengen nao 't schoole gaot, dan wil ik toch wel 's weten 'oe dat zit mee de bóótkosten", zegt een moeder tegen d'r dochtertje als we in Vlissiengen op de bóót staon te wachten. „Wan as de bus nao Öósburg vergoed wór en de bóót ni, dan gaon me dao nog 's goed over praoten as de Cito is gewist." 't Is net nao nieuwjaor en dan staon d'r ni vee pas sagiers te wachten in Vlissiengen. Meschiens 'n man of tiene, dan is 't op. Het frietkraom is ge sloten. „lao, die binnen altied gesloten toet 'alf jannewaorie", hoor ik moeder in d'r Bressiaons dialect zeggen. „Die nemen 't 'r nog even van." Het wachten duurt langer dan andefs, vandaar dat het meisje begint te zeuren, dat er eigenlijk toch niks te zien is. En niks te kóópen. 't Is 'iere eigenlijk best wè saoi 'óór", zegt ze tegen d'r moeder. „En nie lek ker. Wa staoje noe 'iere te doen? 'n Bitje kouw- blekken." Ze begint wat op en neer te lóópen. 't Inderdaod, wèrm is anders, 'n Paor mêêuwen zit ten verdwaosd op een paole wa roond te kieken. Ook vo die béésten is t'r ni vee te doen. Anders was t'r nog wa friet dat op straote viel. Wan da moe gezeid wórren: A je dao friet kocht, dan kreeg j'r ni 'n klein bitje. Je bakje was vol, eigen lijk boorndevol en dan vielen d'r altied wel 'n paor af En nog vo da je 't in de gaoten ao, kwaom één van die brutaole mêêuwen en dan pikkende die veugel da frietje op en vloog d'r mee weg. En altied was t'r wel ene die d'r achteran vloog, 'n Bitje vèder wier tie dan angevallen en dan be gonnen ze vechten. En de brutaolste won. 'Oevee kêêren 'èn 'k daor a ni op zitten kieken. Wel 'onderd kêêr. „Alli, schiet op, dao komt de bóót", zegt het meissen, binst a ze de d'r 'óófd schudt en d'r blond 'aor nog 's op een stèèrtje doet. 't 'Öör, tied, 'k bin 't zó beug as gespogen spek." Moeder zegt niks, rftaor as me bie d'ekkens kom men, 'óór ik ze nog zeggen: „Dienk t'r maor 's goed over nao." Wat 't kind d'r op zei, kon 'k nie verstaon, mao moeder zei, dat ze d'r toch nog 's over zou praoten in februari, op de nieuwe schoole. Toen 'k gistermorgen de bóót opgieng, zat 'r wee zö'n groepje van die Bressiaonders op. Zo van 'n jaor of dèrtiene, vêêrtiene. Best aordige kèreltjes 'óór. lao, ze maoken nog a wa lawaoi, ee. Mao dao wén je an in de lóóp van 't schooljaor. Êèn vintje stoeng vanaf september toet decem ber alsmao te rienkelen mee z'n fietsbelle. En nie zó'n bitje ook. Jao, je kan d'r wa van zeggen, mao me binnen ook joenk gewist ee? „Judder binnen mao kuufels ee?" zeien d'ouwe ménsen vroeger en ze 'aolden udder schouwers 's op. Mao den dezen bleef mao bellen, net as vroeger die bóóten in de mist. Eind december is 't opg'ouwen. 'n Oudere Bressiaonder eit 'm 's toe gesproken. En nie zo zachtjes ook! Toen ik'da vintje van dien belle gistermorgen 'n èndje van 't station de weg zag oversteken, rits ende diez'n jas open en gooiende die in de lucht, binst a tie kufelachtig nao me riep: „Koud ee, zonder jas?" Dan stak tie nog 's z'n 'and op en 'k dachten bie m'n eigen: „Die zit nog in z'n aopejaoren, da gao wel over."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 110