Democratie op z'n Chinees: leve Mao! Stip breekt prijzen open... 0stipreizen.nl 'Foute reflex kan recessie versterken' D 10 Dinsdag 13 januari 2009 PZC Mao Xinyu signeert zijn boek in een boekenwinkel in Xian, in het noorden van China. De kleinzoon van Mao, een legerofficier, houdt een veelgelezen blog bij dat zich het best laat omschrijven als een 'cybermausoleum' voor zijn roemruchte opa. foto CPD/AP Kleinzoon van Mao vereert zijn opa op populaire weblog. door onze correspondent Remko Tanis Het populairste weblog van China is dat van de klein zoon van Mao Zedong. Pre sident Hu [intao is tegelijk verko zen tot meest geliefde internetter. Zo ziet Peking het graag. Tegelijk werden dit weekeinde 91 websites gesloten die het bewind minder bevallen. Hij kijkt bijna net zo streng als het portret van zijn opa dat boven de poort naar de Verboden Stad hangt. Mao Xin Yu, de 38-jarige kleinzoon van Mao Zedong, staart de bezoekers van zijn weblog strak tegemoet, gekleed in een kolonels uniform. De site van de jonge Mao 'Mijn bloed kookt in passie voor Mao. Mao is het licht in donkere nachten' is duidelijk geen luchtig blog waar op hij vertelt wat hij dit weekend allemaal heeft gedaan. Het blog is niets minder dan een cybermauso leum voor zijn opa, de" grondleg ger van het communistisch China. De site van kleinzoon Mao is in een verkiezing gebombardeerd tot populairste blog van het land. Niet helemaal verrassend: de verkiezing was georganiseerd door het Volks dagblad, de krant van de Commu nistische Partij. Tienduizenden lezen elke tekst die op het blog verschijnt. Mao Xin Yu is gepromoveerd op de geschie denis van de communistische par tij. Zijn blog is een lange aaneen schakeling van essays over de filo sofieën van zijn opa, een man waarover hij vorig jaar in een zeld zaam interview zei dat hij god is, 'een perfect mens'. Er staan artikelen op als 'Ik zing nieuwe liederen over mijn grootva der', of: 'Vijf grote Chinese vor sten volgens Mao Zedong'. Alles op het blog ademt een overweldi gende nostalgie naar de tijd van De recessie groeit uit tot een ramp wanneer wij ons la ten leiden door 'foute re flexen' als de roep om loonmati ging. Die waarschuwing uitte CNV-voorzitter René Paas giste ren. Paas is ervan overtuigd dat we het komende jaar veel tijd zullen verliezen met een overbodige dis cussie over loonmatiging. „De mi nister was er snel bij om aan te dringen op loonmatiging. Een fou te reflex, want met algemene loon matiging bewijs je niemand een dienst", aldus Paas. Voor middel grote en kleine bedrijven kan dat zelfs fataal uitpakken, omdat men sen dan de hand op de knip hou den. Doorgaan met geld besteden is wel een goed antwoord. „Dat doe je niet als je niet tenminste de inflatie compenseert in de lonen." Mao, die overleed toen Mao Xin Yu pas zes jaar was. Een tijd ook, waarin tientallen miljoenen heb ben geleden en zijn omgekomen door Mao's Culturele Revolutie. Maar voor de bezoekers van klein zoons blog, blijft Mao een god. „Het bestuderen van de theorieën van voorzitter Mao is belangrijker dan geld verdienen", vindt de kleinzoon. „Zo'n groots man echt kunnen begrijpen, geeft mij de grootste vreugde in mijn leven." Hij voegt er een motto aan toe, dat voor moderne, jonge Chinezen net zo vreemd klinkt als voor bui tenlanders: „Zoals het oosten rood is en de zon altijd opkomt, zal Chi na altijd Mao hebben." De reacties van de fans van zijn blog spreken voor zich. 'De wijsheden van Mao zullen eeuwig schitteren', 'Mao is altijd in mijn leven', 'Mijn bloed kookt in passie voor Mao', 'China, als je je Rode Lied zingt, begrijp ik wat wijsheid is', 'Sommigen ma ken zich ongerust over de toe komst van ons land, maar wij wor den geen tweede Sovjet-Unie. Mao is het licht in donkere nach ten'. Kleinzoon Mao begon in april vo rig jaar met zijn blog. Zijn eerste bijdrage is een uitgeschreven ver slag van een online chat die hij hield met enkele burgers, als lid van het raadgevend parlement. Het is de karakteristieke manier waarop China's machthebbers in ternet in 2008 vaker zijn gaan ge bruiken. Via het web hopen ze be ter te kunnen peilen wat er leeft onder het volk. Het moet een ge voel van democratie geven: ieder van China's bijna 300 miljoen in ternetters heeft in theorie de mo gelijkheid zijn stem te laten horen. Soms zelfs in direct contact te tre den met de hoogste bazen. Presi dent Hu Jintao hield vorig jaar juni een chat met gewone 'neti- zens', zoals internetters in China heten. Die korte sessie leverde Hu vorige week direct de overwinning op in de verkiezing tot populairste internetter van China. Volgens onderzoek van een ande re partijkrant vindt 72 procent van de Chinezen internet een goed middel om 'democratie op z'n Chi nees' te bereiken: via het net krimpt de kloof tussen burgers en overheid. Maandag werd echter ook feilloos duidelijk wat een 'de mocratie op z'n Chinees' en de rol van internet daarin echt betekent. De internetpolitie, die het nieuwe jaar met een felle campagne is be gonnen, heeft in het weekeinde 91 websites gesloten die 'vulgaire' in formatie zouden bevatten. Daarbij hoort ook een populair weblog dat meer bezoekers kreeg dan dat van kleinzoon Mao. Op dit blog, Bullog.cn, verschenen vaak kritische meningen over het bewind in Peking. Wie de site nu bezoekt, krijgt te lezen dat de pagi na niet toegankelijk is. De officiële reden is 'de politiek schadelijke in houd' van de site. Andere populai re websites, waaronder Google en MSN, hebben vorige week te ho ren gekregen dat ze meer moeten doen om verspreiding van porno en andere 'vulgariteiten' via hun netwerk tegen te gaan. (f - S fijjg •voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl Calamiteitenfonds/r boek online of bel 020 - 66 22 222 •voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden ...of boek bij één van de 175 D-reizen vakantiewinkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10