Gesprekken met advocaat opgenomen Ondernemersprijs voor creatief transportbedrijf Wielemaker Drank en geweld in bijna helft van de gevallen hand in hand OPEN DAG JANUARI toekomst ziet Niels J in de Elektrotechniek PZC Dinsdag 13 januari 2009 25 Advocaat eist vrijlating verdachte omdat politie rechtsregels overtreedt. door Emile Calon MIDDELBURG - Een grove overtre ding van alle rechtsregels. Zo beti telde advocaat M. Dunsbergen het feit dat de Zeeuwse politie tele foongesprekken van hem met een cliënt had opgenomen en be waard. Volgens hem moet de maat schappij erop kunnen vertrouwen dat gesprekken tussen een verdach te en zijn raadsman vertrouwelijk blijven. Dunsbergen stond gisteren een Goesenaar bij die samen met zijn broer verdacht wordt van een serie misdrijven waaronder het bedrei gen van een man in Temeuzen. Tij dens het onderzoek tapte de poli tie de gsm van de Goesenaar (25) af Ook de gesprekken met de ad vocaat werden opgenomen en uit gewerkt. Toen de officier van justi tie daarachter kwam, gaf ze op dracht die banden en de uitgetyp te teksten te vernietigen. Volgens haar gebeurde wel het eerste maar niet het tweede. Die teksten be landden in het dossier waarna ze, volgens de raadsman, gebruikt kon- 1^ De politie heeft telefoongesprek- ken van een advocaat met zijn cliënt opgenomen en bewaard. Een grove overtreding van rechts regels volgens de advocaat. Ministers: geweldszaken onder invloed van alcohol registreren. door Marcel Modde MIDDELBURG - Geweldsdelicten op Schouwen-Duiveland zijn in 43 procent van de gevallen toe te schrijven aan overmatig alcoholge bruik. Worden de vakantiemaan den juli en augustus buiten be schouwing gelaten, dan ligt dat aandeel op 28 procent. Dat blijkt uit een proef die in drie politieregio's is gehouden. Binnen dat kader gebeurt gemiddeld 31 procent van de vechtpartijen of fy sieke mishandelingen onder in vloed van alcohol, drugs of een combinatie van die middelen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijven de ministers Ernst Hirsch Ballin (Justitie) en Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) dat ze de registratie door de politie van alcoholgebruik bij geweldsde licten volgend jaar landelijk stan daard willen invoeren. De rapportage laat volgens de be windslieden zien dat het fysiek ge weld onder invloed in bijna de den worden voor verder onder zoek. Het is volgens hem goed mo gelijk .dat de teksten de recherche op ideeën bracht voor verdere on derzoeken. „Het vertrouwen in de rechtsstaat is geschaad." Hij vroeg de rechtbank het Openbaar Minis terie niet-ontvankelijk te verklaren en de Goesenaar direct vrij te la ten. Officier van justitie E. Bethlehem erkende dat er forse fouten waren gemaakt. Maar ze vond het te ver gaan het OM niet-ontvankelijk te verklaren. Volgens haar stelde de inhoud van de gesprekken recher che-technisch niets voor. „Ze wa ren niet sturend noch richtingge vend bij het onderzoek." Ze voer de ook aan. dat de Goesenaar zich schuldig heeft gemaakt aan ernsti ge strafbare feiten en gewoon be recht moet worden. „De maat schappij heeft daar belang bij." Vol gens haar was er geen sprake van een structureel verzuim maar was er door de politie niet alert genoeg gehandeld. „Wel laakbaar. De pro cedures zijn niet goed nageleefd." Na enkele lange schorsingen, waar bij de rechtbank ook kennis nam van de inhoud van de bewuste te lefoongesprekken, oordeelden de rechters dat er fouten waren ge maakt. Maar het verdedigingsbe- lang was niet geschaad noch was er ernstige schade toegebracht aan de rechtsstaat zodat beide Goese- naren in voorarrest blijven. In april moeten ze weer voorkomen. helft van de gevallen als zwaar valt te typeren. Daaronder wordt 'fors toetakelen door slaan en schop pen' verstaan. In een derde van de zaken leidt het geweld tot ernstig letsel bij de slachtoffers. Wat ver der opvalt, is dat de aangehouden verdachten relatief vaak jong en vrijwel altijd man zijn. Eerder onderzoek maakte duide lijk dat slechts in tien procent van de processen-verbaal van de poli tie over geweldszaken, informatie staat over het middelengebruik. Dat moet beter, oordeelde de Tweede Kamer in 2005 al. Op ba sis van die ervaring begon in 2007 op Schouwen-Duiveland, Ren- kum-Wageningen en de regio IJs- selland een proef met een geauto matiseerde registratie. Uitgespitst naar het soort middel staat alcohol (43 procent) op Schouwen verre weg bovenaan. De relatie tussen drugsgebruik en geweld werd bij 4 procent "aangetoond. Schouwen-Duiveland was één van de drie proefgebieden waar door de politie de relatie tussen drank, drugs en geweldszaken is bijgehouden. Bedrijf zoekt groei in versterking van regionale positie. door Ben Jansen MIDDELBURG - Transport- en contai- nerbedrijf Wielemaker uit Middel burg heeft de Prijs Creatief Onder nemerschap 2009 gewonnen. De trofee van de Kamer van Koophan del ging naar deze onderneming omdat dit meer dan 90 jaar oude familiebedrijf al jaren een vooraan staande speler is in zijn sector door constant te vernieuwen in dienstverlening. Het bijzondere van Wielemaker is dat de thuismarkt nog steeds voor al Walcheren is. De groei van het bedrijf is niet gezocht in het natio nale en internationale transport, maar in versterking van de regiona le positie. Dat betekent geen spe cialisatie van de bedrijfsactivitei ten, maar juist een maximale ver breding van de vervoersdiensten. Wielemaker was samen met Ba- kon Food Equipment uit Goes en BusmariTeam uit Sint-Annaland genomineerd voor de creativiteits- prijs. Voorzitter Chris Rutten van de Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland maakte de uitslag gisteren bekend tijdens de nieuw jaarsreceptie van de Kamer. Hij overhandigde directeur Krijn Wie lemaker de oorkonde en het kunst werk die bij de prijs horen. In zijn nieuwjaarstoespraak zei Rutten zich zorgen te maken over de beschikbaarheid van bedrijven terreinen in Zeeland. Het ruime aanbod, waarvan in het verleden steeds sprake was, dreigt om te slaan in krapte. De voorzitter van de Kamer van Koophandel wees op de situatie in Goes en Middel lij De Prijs voor Creatief Onderne- merschap in Zeeland is op de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel toegekend aan transportbedrijf Wielemaker. burg. In de eerste gemeente loopt het bedrijventerrein De Poel snel vol. Rutten zei het logisch te vin den dat uitbreiding wordt gezocht aan de andere kant van de N59. Middelburg dreigt eveneens zon der bedrijventerrein te komen zit ten en heeft het oog laten vallen op het gebied in de hoek van de A58 en de weg naar het Sloege- bied. Rutten: „Wij doen een op roep aan de provincie zich nog meer op te stellen als' aanjager van de Zeeuwse economie. Werk mee aan deze nieuwe bedrijventerrei nen en verschuil u niet achter theoretische marktstudies." De KvK-voorzitter sprak waarde ring uit voor de inspanningen om de rechtbank en de regiopolitie voor Zeeland te behouden. Hij zei te hopen dat dezelfde eensgezind heid blijkt bij behoud van de werk gelegenheid bij Delta als beslissin gen moeten worden genomen over de splitsing van het energiebe drijf 31 10.30 - 15.00U |"lk zie een hele mooie toekomst voor me met de opleiding Elektrotechniek! Toepas- singen van Elektrotechniek vind je op veel meer plaatsen terug dan je misschien in eerste instantie denkt. Ik vind het prachtig om nieuwe onderdelen voor machines te ontwerpen en te ontwikkelen. Ik lever graag mijn bijdrage aan innovaties. En het werkveld zit te springen om nieuwe ingenieurs!" Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! f^^^Zee/ai Hogeschool Jnf Zeeland Directeur Krijn Wielemaker heeft met zijn transportbedrijf de Prijs Creatief Ondernemerschap 2009 gewonnen. Hij ontving gisteren het kunstwerk en de oorkonde die bij de prijs horen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109