Cursus snel vergeten na paar glazen JWaarom... I Hz^ Tv-moment 2008: Paul de Leeuw en Yta Dode bij ongeval op onbewaakte overgang Demonstrerende jeugd zorgt voor onrust Buschauffeur beroofd na bedreiging met mes www.hz.nl ...koos Jessica voor Bedrijfskundige Informatica- JANUARI PZC Maandag 12 januari 2009 7 Een vechtpartij bij een café in Amsterdam. Veel vechtpartijen beginnen door overmatig alcoholgebruik. foto Thomas Slijper/GPD Alcohol en geweld gaan vaak hand in hand. Als een rechter weet dat bij een geweldsdelict alcohol in het spel was, kan hij een dader verplichten een gedragstherapie te volgen. De vraag is of dat helpt. door Arjen de Boer en Jan Salden Hij voelt het vaak aan het begin van de avond al aan. Als brigadier Koos Antonis (56) de menig te ziet samendrommen in het uit gaansgebied van Eindhoven heeft hij aan een minuut genoeg om de sfeer te proeven. „Soms zie je groe pen waarvan je meteen door hebt dat ze niet goed samen gaan. Of ze hebben al een keer eerder ruzie ge had en komen elkaar weer tegen. Dan is de sfeer meteen opgefokt", aldus de agent van de Eindhoven- se politie. Vaak blijft het de eerste uren nog rustig. Maar tegen half drie, 'als er genoeg alcohol in zit', barst de bom. „Dan hoeft er maar iets te gez beuren en ze vliegen elkaar naar de strot", zegt Antonis. „Sommige mensen hebben gewoon een kwa de dronk. Zijn ze nuchter dan is er niks aan de hand, hebben ze een paar pilsjes op, dan is er geen land mee te bezeilen. Het ergste is als ze elkaar met een glas gaan bewer ken. Dan ben je voor het leven ver minkt." Alcohol en geweld: ze gaan vaak hand in hand. Dat er een relatie is tussen de twee lijkt een open deur. Toch liet minister Hirsch Bal- lin (Justitie) in de zomer van 2007 in de politieregio IJsselland en in de gemeenten Schouwen-Duive- land, Renkum en Wageningen een proef uitvoeren om vast te stellen hoe vaak er bij vechtpartijen, mis handelingen en vandalisme alco hol of drugs in het spel zijn. De re sultaten zijn weinig verrassend: in AMSTERDAM - De uitzending van Mooi! Weer de Leeuw waarin Paul de Leeuw achterna gezeten wordt door de geestelijk gehandicapte Yta Strikwerda is zaterdagavond uitgeroepen tot tv-moment van het jaar 2008. Dat gebeurde in een rechtstreekse uitzending op Neder land 1. Ook het fragment met een zwijgende minister Vogelaar voor de camera van GeenStijl gooide hoge ogen. DOETINCHEM - Een 49-jarige be stuurder van een bestelauto van TNT Post is zaterdag verongelukt op een onbewaakte spoorwegover gang in Doetinchem. Hij werd ge schept door een trein. Op dezelfde overgang verongelukten vijfjaar ge leden drie jongeren toen hun auto door een trein werd geschept. Be woners drongen tevergeefs aan op de plaatsing van spoorbomen. 28 procent van de geweldsdelicten bleek de dader te veel drank op te hebben. Een relatie met drugs bleek er niet te zijn: 'slechts' 3 pro cent van de geweldplegers was on der invloed van verdovende mid delen. Voor minister Hirsch Ballin zijn de resultaten aanleiding om vanaf volgend jaar bij alle geweldsdelic ten standaard te laten registreren of de dader alcoholische dranken heeft gebruikt. De rechter kan daar vervolgens rekening mee hou den bij het opleggen van een straf. Die hoeft niet per se zwaarder uit te vallen. Wel kan een rechter ie mand verplichten deel te nemen aan een cursus om zijn agressie of alcoholgebruik te beheersen. Om die registratie van de grond te krijgen moet nog heel wat werk ROTTERDAM - Tientallen* jongeren hebben gisteren in Rotterdam voor onrust gezorgd tijdens hun demonstratie tegen de aanvallen van Israël op Gaza. Ze scandeer den leuzen tegen joden. Mensen die niet van hun gedrag gediend waren, vielen ze verbaal aan. De jongeren belaagden een beveiliger van een winkelcentrum. Een raads lid van Leefbaar Rotterdam kreeg een schop tegen zijn knie. ALMERE - Een buschauffeur van Connexxion is zaterdagavond in Almere beroofd door een overval ler met een mes. De bus, waarin geen passagiers zaten, stond stil op een busbaan toen de man geld eis te. De 38-jarige chauffeur heeft hem een onbekend bedrag afgege ven. De overvaller wist te ontko men, ondanks een zoektocht van de politie. worden verzet, zegt Monique Bruinsma van het IVA, een onder zoeksinstituut gelieerd aan de Uni versiteit van Tilburg dat de proef begeleidde. Uit de pilot in de drie regio's bleek namelijk dat politie agenten vaak vergaten een alco hol- of drugstest aan te bieden. Bij maar 78 van de ruim 2.200 ver dachten werd zo'n test afgeno men. Daarom keken de onderzoe kers ook naar de verklaringen van verdachten zelf: gaven ze toe alco hol of drugs te hebben gebruikt of niet? Bruinsma is teleurgesteld. „Een representatief onderzoek is het niet geworden. Jammer, want we hebben nu amper meer zicht op de omvang van het probleem dan voor aanvang van het onder zoek. Wil de minister landelijke re gistratie laten slagen, dan moet het echt tussen de oren van de agen ten gaan zitten. Het moet een stan daardvraag worden tijdens ieder verhoor of iemand gedronken heeft." Psychiater Rob Brouwers, die in verscheidene ggz-instellingen werkte, onderschrijft het belang van een goede registratie. Wel plaatst hij vraagtekens bij het ef fect van alcohol- en anti-agressie- cursussen. „Vaak krijgen geweldple gers een anti-agressiecursus opge legd. Die helpt nog wel in nuchte re toestand, maar wat als ze weer alcohol gaan drinken? Dan zijn ze die hele cursusstof weer snel verge ten." Daar komt bij dat de dader moet erkennen dat er een probleem is, zegt psychotherapeut Philip Kroo- nenberg. „Wij kunnen alles uit de kast trekken, maar als iemand zelf niet inziet dat hij iets anders moet doen, verandert er niks." Kroonen- berg krijgt jaarlijks bij De Waag, een centrum voor ambulante fo rensische psychiatrie, zo'n 160 nieuwe huiselijk-geweldzaken on der ogen. In 40 tot 50 procent heeft de echtgenoot gedronken. „Alcohol zet het geweten op een laag pitje. Vaak komt dan het dui veltje naar buiten", aldus Kroonen- berg. „Zeker wanneer de vrouw iets opmerkt over het drankge bruik van haar partner. De fles is vaak de grote vriend, waar nie mand aan mag komen." Voor som migen, die weten dat ze agressief worden van alcohol, zijn meer ri goureuze maatregelen nodig, meent Brouwers. „Voor hen helpt alleen een alcoholverbod." OPEN DAG 31 10.30 - 15.00U "Het vak informatica sprak me op de havo al aan. En omdat ik het interessant vind om te weten hoe bedrijven en organisaties ICT (kunnen) toepassen, koos ik voor de opleiding Bedrijfskundige Informatica. We hebben pas onderzocht hoe je het beste een internet verbinding kunt aanleggen over de Zeeuwse wateren. We leren veel nieuwe technieken. En dat meisjes niet goed zijn met computers? Dat vooroordeel help ik graag de wereld uit!" Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! Hogeschool Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7