draad op Verpleger pakt na ontvoering 'Hulp in oorlogsgebied steeds gevaarlijker' Toename geweld tegen Leger des Heils autoverzekering BenZeker De goedkoopste van Nederland? Datenin jeregio Patiënt krijgt beloning bij bezoek aan 'goed' hospitaal Stoeiende tijgers beste krantenfoto 2008 PZC Maandag 12 januari 2009 5 ADVERTENTIE VAN DE DAG Man, sportief, slank, niet rokend op zoek naar en leuke vrouw voor een fijne relatie. Hv fietsen, zon vakanties, samen leuke dingen te doen. RIJSWIJK - Een foto van twee stoeiende tijgers (in zet) in een opvangtempel voor tijgers in Thailand is de beste krantenfoto van 2008. Een kinderjury van 24 leerlingen uit de groepen 7 en 8 van basisscholen uit heel Nederland heeft dat zaterdag in Rijswijk be paald. Een van de juryleden was de 11-jarige Richella Wieme uit Philippine. Zij zit op basisschool De Werf. Ook haar keuze viel op de foto van de tijgers. „Deze foto is leuk, grappig en mooi. Ook de kleuren zijn prachtig. De tijgers zijn gewoon mooi gefotogra feerd." Richella vond het best spannend deel uit te maken van de jury. „Ik heb ook veel met de andere kinderen gepraat." De jury koos de beste foto uit tachtig platen in vijf categorieën. foto Robin Utrecht/ANP den haag - Het werk van hulpver leners in oorlogsgebieden is de af gelopen tien jaar veel gevaarlijker geworden. Dat zeggen hulporgani saties als Artsen zonder Grenzen, het Rode Kruis, Cordaid en War Child. Zo werden alleen al deze week in Gaza twee hulpverleners van de VN doodgeschoten. De belangrijkste reden voor het toegenomen gevaar is volgens de hulporganisaties de complexiteit van oorlogen. Willem Sools praat voor het eerst over ontvoering in Ethiopië. door Stefan de Vries PARIJS - Na 108 dagen gevangen schap werd de 27-jarige Willem Sools van de hulporganisatie Mé- decins du Monde (MdM) vorige week vrijgelaten. De Nederlander en zijn Japanse collega Keiko Aka- hane waren ontvoerd in Ethiopië in het grensgebied bij Somalië. De hulpverleners werkten in mobiele klinieken. Meermalen is Sools met de dood Vroeger was het duidelijker welke partijen tegen elkaar streden. Nu gaat het vaak om vele splinter groepjes en is het moeilijker in te schatten wie tegen of juist met el kaar vechten. Hoewel de organisaties in het alge meen niet klagen over een gebrek aan personeel, heeft bijvoorbeeld War Child de laatste jaren wel meer moeite geschikte mensen te vinden voor landen als Afghanis tan. bedreigd, zei hij zaterdag tijdens een persconferentie in Parijs. „De gijzeling ging met veel geweld ge paard. Er werd hard geschreeuwd en Somalische strijders richtten wapens op ons. Er is gezegd: we gaan je misschien doden. Iedere dag waren we bang te sterven. Na tuurlijk houd je er in je achter hoofd rekening mee dat zoiets kan gebeuren als je naar een dergelijk conflictgebied gaat, maar als het je eenmaal overkomt, is het heel be angstigend." Nog enigszins aangedaan, bedank te Sools degenen die zich hebben ingezet voor zijn bevrijding. „Ook ZEIST - Patiënten die bepaalde klei ne operaties laten uitvoeren in door zorgverzekeraars geselecteer de ziekenhuizen, worden beloond. Voor hen vervalt het eigen risico van 155 euro. Ook kunnen zorgverleners die bo vengemiddeld presteren een bo nus krijgen. Het initiatief komt van Achmea, de grootste zorgverzekeraar van Nederland, en Agis. De zorgverze keraars beoordelen van tevoren welke ziekenhuizen het beste zijn in bepaalde operaties en geven dat voor hen was het een moeilijke tijd. Tegelijkertijd gaan onze ge dachten uit naar onze 'collega-gij zelaars', die nog steeds vastzitten." Volgens MdM, opgericht in 1980 door de huidige Franse minister van Buitenlandse Zaken Bernard Kouchner, is er geen losgeld be taald. Er was 3 miljoen dollar geëist. Om veiligheidsredenen wer den geen nadere details gegeven over de precieze omstandigheden van de vrijlating. Wel is duidelijk dat de hulporganisatie bij de on derhandelingen met de Somali sche gijzelnemers hulp kreeg van het Rode Kruis en de Japanse en desgevraagd door aan hun klan ten. Volgens een woordvoerster van Achmea gaat het in eerste in stantie om negen kleine, veelvoor komende ingrepen zoals bijvoor beeld knie-, staar-, liesbreuk- en heupoperaties. De verzekeringsmaatschappijen ba seren zich bij het vaststellen van de lijsten onder meer op gegevens van de Inspectie voor de Gezond heidszorg en cijfers die de zieken huizen zelf aanleveren, afkomstig van onder meer klanttevreden- heidsonderzoeken. Nederlandse regering. Sools en Akahane waren voortdurend in eikaars gezelschap. Ze moesten hun eigen eten koken, iedere dag hun kamer opruimen en hun kle ren wassen. De tijd die overbleef, probeerde Sools zo creatief moge lijk te vullen. „Van kaarsvet heb ik dobbelstenen gemaakt, waarmee we Yahtzee speelden." De nare ervaring zal Sools er niet van weerhouden om door te gaan in de hulpverlening. Op welke ma nier, weet hij nog niet: „Ik heb geen spijt van mijn werk in Afrika. Het was mijn grote droom, en die heb ik kunnen waarmaken." 0900-0401117 Postbus: 100706 (€0.60 p/tn) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten 18 jaar ziin of ouder. Mocht je hulp nodig hebben bel U900-0400038 of email naar aateninjeregio ukcustomersupport.com. Deze service werkt met met een analoge telefoon. Vooral agressie van bewoners die tegen opvang in de buurt zijn. almere - Hulpverleners van het Le ger des Heils krijgen steeds meer te maken met geweld. Ze worden bedreigd, geslagen en geïntimi- teerd. Het gaat in het afgelopen jaar om tientallen incidenten, al dus een woordvoerster van het Le ger des Heils. Vaak komt de agressie van boze wijkbewoners als het Leger onder dak wil regelen voor daklozen, ver slaafden of mensen met psychi sche problemen. In de praktijk blijkt dat door de op vang in de wijken de problemen juist verminderen. Directeur Ine Voorham van het Leger des Heils vindt het jammer dat omwonen den steeds minder tolerant zijn te gen die kwetsbare groep. Ze noemt het geweld 'ongepast'. Re gelmatig krijgen haar medewer kers na een informatieavond te ho ren 'dat ze buiten nog wel even af rekenen'. In Heerlen moest onlangs een me dewerker met persoonsbeveiliging naar een informatieavond. Dat het in Heerlen ook anders kan, bleek op tweede kerstdag toen bij een voorziening van het Leger brand uitbrak en omwonenden spontaan onderdak aanboden aan de getrof fenen. Behalve boze wijkbewoners wordt het Leger ook geconfronteerd met agressieve klanten. Per jaar geeft het Leger hulp aan 35.000 mensen. Een groot deel van de cliënten heeft volgens Voorham 'weinig re pertoire' om duidelijk te maken wat de problemen zijn en dat ont aardt dan ook regelmatig in ver baal en fysiek geweld. Volgens Voorham zijn haar medewerkers daar wel op getraind, maar zijn er wel grenzen. Ze hoopt in politiek Den Haag een gewillig oor te vinden voor het ge weld tegen medewerkers van het Leger de Heils. BenZeker.n; vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5