herleven Hankey wereldkampioen darten BDO Stepanek laat zich in Brisbane niet gek maken na verlies van een setje Butter past steeds beter in voetsporen Maase Kibet loopt met griep in de benen naar tweede stek PZC Maandag 12 januari 2009 29 Pechstein laat op haar 36e alle Nederlandse schaatssters achter zich. door Eric de Jager HEERENVEEN - Volgende maand wordt ze 37 jaar, de nieuwe Euro pees kampioen allroundschaatsen. „Op mijn leeftijd word je voortdu rend gevraagd wanneer je stopt", zegt Claudia Pechstein. „Maar dat bepaal ik zelf" Met haar derde gouden medaille op haar zeventiende EK is er voor lopig geen reden om de ijzers in het vet te laten. Ze onttroonde Atje Keulen-Deelstra als oudste Eu ropees kampioene ooit. Die was 35 toen ze in 1974 in Medeo de Euro pese titel won. De Berlijnse groeide op in het Spartaanse sportsysteem van de DDR. Aanvankelijk als kunstrijd ster. „Maar fleurige jurkjes en bal letoefeningen waren niet mijn ding. Springen en schaatsen wel." De discipline en ijzeren wil die in Oost-Duitsland werd gekweekt, le vert haar 30 jaar later nog goud op. Vorig jaar verklaarde de Duitse schaatsbond het tijdperk-Pech stein voor gesloten, door haar vas te trainer Franke de deur te wij zen. „Ongelooflijk, ik sta sinds '92 aan de top en na één minder jaar willen ze me afschrijven. Daarom is deze titel des te mooier." 'Claudi' verhuisde naar Noorwe gen en wentelde zich daar in de ouderwets harde trainingen van de Amerikaan Peter Mueller. Op het EK in Heerenveen stelde Pech stein vanaf de eerste slag orde op zaken. Ze reed op de 500 meter voor het eerst dit seizoen onder de 40 seconden en sloeg direct een gat met Ireen Wüst en Paulien van Deutekom. En vooral met Renate Bochtenregel afschaffen Nederland wil er bij de internationale schaatsunie ISU op aandringen de in middels beruchte bochtenregel minder streng toe te passen. Het zogenoemde insnijden van de bocht (een rijder komt met zijn schaats in de andere baan) wordt dit seizoen zwaar bestraft-. Ook al komt een schaatser een millimeter over de lijn, hij wordt gediskwalificeerd. De Nederlanders pleiten voor het geven van een tijdstraf of het uitdelen van een gele kaart bij een eerste overtreding. Groenewold, die na dag één al ver zuchtte dat ze het allrounden er beter aan kon geven. Wüst worstelde net als Groene wold. De titelverdedigster werd vlak voor het NK sprint ziek en kampt nog steeds met de nawee ën. Ze gaf alles, maar het was niet genoeg. Vooral op de drie kilome ter had ze het zwaar. „Ik wilde er ouderwets inknallen en dan zien waar het schip strandde. Het strandde al na 800 meter." Ze be rustte in het verlies van haar titel en richtte zich op een plek bij de beste zes, goed voor deelname aan het WK in Hamar. „De komende week ga ik goed voor mijn lijf zor gen. Goed eten, misschien wat meer eten en rusten." Het Duitse feestje in Friesland werd compleet gemaakt door Da- niela Anschütz-Thoms. Zij werd tweede, voor Martina Sablikova. Coach Gerard Kemkers: 'Ik zie voldoende lichtpuntjes voor het WK' De kleine Tjechische diesel had op haar beurt in een rechtstreeks duel op de slotafstand Paulien van Deu tekom van het podium verdron gen. „Au, dit is niet leuk zo", zei Van Deutekom over de afstraffing. „Ze reed asociaal hard." Toch voel de het missen van medailles voor de TVM-schaatssters en hun coach Gerard Kemkers niet als een neder laag. „Als ik kijk waar ik vandaan kom, kan ik alleen maar trots zijn", aldus Van Deutekom. „Afgezet tegen vorig jaar, toen we één en twee werden, is het teleur stellend. Maar ik zie voldoende lichtpuntjes voor het WK", vond ook coach Kemkers. FRIMLEY GREEN - Ted Hankey is de nieuwe wereldkampioen van de dartbond BDO, in navolging van de Rotterdamse Francis Hoense- laar bij de vrouwen. De Engels man, bijgenaamd The Count, won gisteravond in de finale van de La keside in Frimley Green met 7-6 van zijn landgenoot Tony O'Shea. De eindstrijd tussen gelijkwaardi ge opponenten was spannend maar de 40-jarige Hankey, in 2000 al eens de beste toen het evene ment nog bekend stond als de Em bassy, stond bijna voortdurend op voorsprong. 'Graaf Dracula', die bij zijn opkomst in de speelzaal stee vast een zwarte cape draagt en met plastic vleermuizen strooit, kreeg bovendien geen schrik aange jaagd doordat O'Shea maar van geen wijken wilde weten. 'Silverback' O'Shea (47), opa van vier kleinkinderen, pakte wel de eerste set maar raakte daarna het initiatief kwijt. Verslagen voelde hij zich geen moment, ook niet toen Hankey met dubbel 12 op 6-4 kwam. Die onverstoorbaarheid kwam de routinier uit Stockport van pas toen Hankey zes matchpij len miste. O'Shea kwam terug tot 6-6 maar kon de ultieme sensatie niet bewerkstelligen. Met dubbel 10 besliste Hankey de strijd in de dertiende en laatste set zijn voordeel. „Dit is overweldi gend", reageerde de winnaar. „Ik kreeg bijna teveel kansen op de winst. Al die missers op de dou ble. Ik ben de tel kwijtgeraakt. Maar het moet gezegd, Tony kwam wel steeds heel knap terug. Het spijt me bijna dat ik hem heb verslagen, zijn tijd komt nog wel." Eerder geep Francis Hoenselaar voor het eerst in haar carrière het wereldkampioenschap bij de vrou wen. De Rotterdamse (43) ver sloeg de Engelse favoriete Trina Gulliver in Frimley Green met 2-t. Hoenselaar haalde een gemiddelde van 25,80 punten per pijl. Gulliver, die de titel al zeven keer verover de, deed daar met 25,06 amper voor onder maar toonde zich min der trefzeker op de dubbels. Andy Murray wint in Doha en lijkt klaar voor Australian open. RIJSWIJK - Radek Stepanek heeft op de slotdag van het tennistoer nooi van Brisbane zichzelf en Fer nando Verdasco hogelijk verbaasd. De 30-jarige Tsjech, als achtste ge plaatst, herstelde zich tegen de Spanjaard na een beroerde start opmerkelijk knap: 3-6 6-3 6-4. In Chennai verstoorde de Kroaat Marin Cilic de langdurige droom van de Indiase held Somdev De- warman in twee sets: 6-4 7-6 (7-3). Stepanek hield in de Pat Rafter Arena zijn verrichtingen in de voorgaande duels in ere. Ook in de kwartfinale en halve eindstrijd kwam hij een set achter, om daar na orde op zaken te stellen. Tegen zijn vijfjaar jongere Spaanse tegen strever koos hij wel voor een ande re tactiek na het verlies van de eer ste set. De Tsjechische routinier gooide dropshots in de strijd om het ritme van Verdasco te breken. Dat werkte wonderwel. „Nu viel het nog wel mee", reageer de Stepanek. „Toen ik jong was sloeg ik om de andere rally een dropshot. Maar het hielp wel. Ik wilde zijn spel ontregelen en hem de baan over jagen." De hoogstaan de partij duurde twee uur en een kwartier. Voor Stepanek was het zijn derde ATP-titel. Drie jaar gele den won hij zijn eèrste hoofdprijs bij het ABN Amro-tennistoernooi in Rotterdam. Voor de 20-jarige Cilic, de num mer 27 van de wereldranglijst, bete kende de toernooizege in de India se metropool zijn tweede ATP-ti tel na New Haven. Die leverde hem 73.000 dollar op, bijna 55 mil le in euro's. Hij was als derde ge plaatst. Dewarman (202 in de ran king) kwam binnen op een wild card. Die uitnodiging leverde hem zijn eerste finaleplaats op. Ook in zijn laatste partij maakte de 23-jari- ge Indiër, hartstochtelijk aange moedigd door 6000 landgenoten, indruk. Andy Murray liet in Doha zien klaar te zijn voor het Australian Open. Hij versloeg de Amerikaan Andy Roddick in de finale met 6-4 De Tsjechische tennisser Radek Stepanek wint het toernnoi van Brisbane. In de finale tegen de Spanjaard Verdasco komt hij te rug van een grote achterstand. en 6-2. Het was de tweede opeen volgende eindzege van Murray in Qatar. De 21-jarige Schot had vrij dag nog zijn bedenkingen over het spelen van de eindstrijd. Hij had in zijn halve finale tegen Roger Fe- derer last van zijn rug gekregen. Zijn laatste duel vergde echter slechts 70 minuten. De Russin Elena Dementieva schreef het toernooi van Auckland op haar naam. De olympisch kam pioene versloeg in de finale haar landgenote Elena Vesnina: 6-4 6-1. Victoria Azarenka was de beste in Brisbane. De 19-jarige speelster uit Wit-Rusland, die nog geen WTA-titel bezat, was in de finale te sterk voor Marion Bartoli uit Frankrijk: 6-3 6-1. Venus Williams hielp de Ameri kaanse ploeg aan de zege op Rus land (4-1) in de World Team Chal lenge in Hongkong. De Wimble- donkampioene versloeg de Russin Vera Zvonareva op indrukwek kende wijze: 6-2 6-2. Dat stemde haar tot grote tevredenheid. „Ik kom hier al vele jaren. Het is voor mij de perfecte voorbereiding op de Australian Open", zei Williams, die eerder in het toernooi ook al de Servische jelena Jankovic even overtuigend had bedwongen. Snijdende kou geselt deelnemers Egmond Halve Marathon. door Wilko Voordouw EGMOND AAN ZEE - Op de dag dat Kamiel Maase officieel afscheid nam van de wedstrijdatletiek zette Michel Butter een nieuw stapje in de voetsporen van zijn grote voor beeld. Zijn vijfde deelname aan de Egmond Halve Marathon leverde Butter het zilver op, wéér een plaats beter dan vorig jaar. „Nu kan ik mezelf nog maar één keer verbeteren", grijnsde de atleet uit Beverwijk in de snijdende kou. De afscheid nemende Kamiel Maase liep in de laatste wedstrijd van zijn carrière naar de achtste plaats. Winnaar werd de Keniaan Wilsoh Kipsang. De 37ste editie van de Egmond Halve Marathon was er eentje die in het teken stond van de heroïek. De wind joeg met kracht 6 vanuit het zuiden over het strand. Dat ge voegd bij de bittere kou - de tem peratuur lag rond het vriespunt - en de ijsvorming op het zand zorg de er voor dat het geen omstandig heden waren voor een snelle halve marathon. De eerste vier kilometer door het dorp gingen nog wel. Maar een maal op het strand vormden zich enorme groepen, die de poolom- standigheden tot de duinopgang bij Bakkum als zwermen vogels probeerden te overleven. „Het was zwaar", zei Butter na afloop. „Ik probeerde nog wel wat te forceren op het strand, maar kreeg maar één of twee jongens mee. Te wei nig om het avontuur aan te gaan." Butter besloot om het rustig aan te doen tot in de duinen. Eenmaal in het duinreservaat werd de grote schifting gemaakt. De groep werd De kopgroep baant zich met de ijskoude wind in het gezicht een weg over het strand bij Egmond aan Zee. foto Olaf Kraak/ANP snel uitgedund tot een kopgroepje van vier. Na achttien kilometer plaatste Wilson Kipsang een de marrage. „Ik kon toen even niet volgen", aldus Butter. „Ik heb vre de met mijn tweede plaats. Kipsang was echt de betere en ik heb voor volgend jaar hier de mo gelijkheid om een nieuwe stap te maken." Butters coach Guido Hartensveld had uit voorzorg voor extra vaseli ne en uierzalf gezorgd, zodat het gezicht goed kon worden inge smeerd. Wie zich niet op de barre omstandigheden had kunnen voorbereiden was winnaar Wilson Kipsang. De 26-jarige Keniaan vroeg zich af hoe al die vrijetijdslo- pers zich moesten voelen. „Die zul len het toch ook wel koud heb ben?" EGMOND AAN ZEE - Achter de Ethi opische winnares Workitu Ayanu liep Europees kampioene op de cross Hilda Kibet in Egmond naar de tweede plaats bij de vrouwen. Het lukte de 27-jarige atlete uit Cas- tricum andermaal niet haar eerste overwinning in Egmond als Neder landse te behalen. De reden: „Ik ben ziek geweest. Ik had niet ge noeg snelheid in mijn benen." In 2005 en 2007 won de inmiddels tot Nederlandse genaturaliseerde Kibet als Keniaanse. Gisteren, zp zei Kibet, had ze vre de met haar tweede plaats. „Vorig jaar werd ik hier ook tweede, toen was ik minder tevreden. In 2008 had ik niet goed kunnen trainen vanwege de onlusten in Kenia. Nu kwam het door de griep. Maar vol gend jaar kom ik terug. Dan wil ik hier mijn derde overwinning ha len en mijn eerste als Nederland se. Want daar sta ik op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59