'Zolang het vriest gaan wij door' Burgemeester grossiert in grappen rlAj 13 14 14 Big S viert jubileum met toppers Luisteren Digitale proef is van belang voor toekomst SD-pas Jaap van Wezel draagt voorzittershamer regionale ANBO over Maandag 12 januari 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl DLG brengt grond vanuit natuurgebieden naar omliggende akkers. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Even leek het trans port beëindigd maar plotseling ver schenen ze weer op de Rijksweg tussen Haamstede en Zierikzee. De grote tractoren met dito karren en zolang het vriest zullen ze blij ven rijden. Af en aan, om maar zo veel mogelijk grond te kunnen ver plaatsen zolang het nog kan. Voor de automobilisten is het mis schien heel vervelend, al dat opont houd; voor de boeren is het een ze gen. Met de tractoren wordt grond vervoerd vanuit de verschillende depots in de natuurgebieden. De grond gaat naar de akkers in de omgeving om de lage plekken op te hogen. Dit gebeurt nog in het kader van de grote herverkaveling van grond in het gebied. Niet al leen voor de natuurgebieden, ook hebben boeren onderling grond ge ruild als dat zo uitkwam. „Dat is kavelaanvaardingswerk, zoals wij dat noemen" zegt Jan Maljaars van de Dienst Landelijk Gebied. „Als iemand een glad perceel grond aan levert en hij krijgt daarvoor een stuk grond terug met laagtes daar in, dan moeten wij er voor zorgen dat er grond komt om die laagtes op te vullen." Dat de tractoren juist nu rijden is WJ De Dienst Landelijk Gebied brengt grond naar landbouwper- celen. Dat gebeurt nog in het ka der van de ruilverkaveling. Er worden akkers mee geëgaliseerd. geen toeval. Nu zijn de percelen goed toegankelijk omdat de vorst in de grond zit.. De grond kan nu door de zware vehikels niet stuk worden gereden. „Dus zolang het vriest gaan wij door." Een kans die de dienst echt moet grijpen vol gens Maljaars want zo vaak kan er niet gereden worden. Als het in de winter te nat is kunnen de tracto ren het land niet op omdat de zwa re machines de akkers compleet aan gort rijden. In het voorjaar kan niet gereden worden vanwege het broedseizoen. Daarna heeft de boer de gewassen op de akkers staan en is het ook geen goed mo ment om grond te storten. „En dan wordt het september, als het gewas van het land is." De grond wordt uit verschillende depots ge haald om de kwaliteit te garande ren. Lang niet alle grond die uit de natuurgebieden komt is geschikt als landbouwgrond. Sommige aar de komt uit de kwelgebieden en is simpelweg veel te zilt. De afgelo pen dagen is grond gebracht naar percelen aan de Zwaardweg en naar de Zandweg bij Kerkwerve. BURGH-HAAMSTEDE - Jongerensoos Big S vierde zaterdagavond feest. Het was op de kop af 40 jaar geleden dat de jongerensoos in Burgh-Haamstede van start ging. Een periode van grote populariteit en wilde verhalen en ja ren dat het allemaal wat minder was. De jon gerensoos krabbelt nu weer op na een brand en daardoor een gedwongen pauze, drie jaar geleden. „We gaan nu voor de volgende 40 jaar", zegt voorzitter Alex van Mourik. „Dat hoop ik wel mee te maken." Het bestuur pak te zaterdagavond flink uit en dat werd door het publiek gewaardeerd. De avond was vrijwel geheel uitverkocht. Op het podium stonden grote namen als Surren der, maar ook de andere bands wisten de sfeer er al snel in te krijgen zoals Side Walk Stone, hier op de foto. In juni pakt Big S nogmaals uit met een groot se reünie. foto Dirk Jan Gjeltema MIDDELBURG - Kunstenmakers ge noeg. Toch duurde het zaterdag middag geruime tijd alvorens Mid delburgs nieuwjaarsbijeenkomst tot leven kwam. „Iedereen is ge lijk, al is de één een beetje arm, en de ander heel erg rijk", rapten jon gelui van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren. Maar dat was zo'n beetje de enige zinsnede die de gemeenplaats 'weg met dis criminatie' oversteeg. Burgemees ter Koos Schouwenaar bleek uitein delijk van alle sprekers nog het rapst van tong. Temidden van de 'Wijs met Onderwijs' kraampjes, waarmee het ROC-gebouw aan de Ravensteinweg rijkelijk was ge vuld, hield hij zich twee uur lang gedeisd. Tot hij zijn nieuwjaarsre de uit de broekzak trok, en zijn ge hoor met kwinkslagen bestookte. „In het fijnbesnaarde Middelburg hoort een theater. Daar zijn we het over eens." Maar verder lijkt er slechts 'eensgezindheid' te bestaan over de plek waar dat theater be slist niet mag komen: het Molenwa ter. „Met een sterk argument: de rugstreeppad", zei de burgemees ter. „Dit sympathieke diertje mag zich in een massale steun verheu gen. Boze tongen beweren dat hij speciaal in het Molenwater is uitge zet. Niet uit dierenliefde, maar met een anti-theatraal oogmerk." Dochter en kleindochter logeren een paar dagen bij opa en oma in Vlissingen. Aan het eind van een gezellige dag wordt de kleine meid (6) naar bed gebracht. Voordat ze het hoofd in het kussen legt, klaagt het meisje bij haar moeder over oorpijn. Die heeft daar als altijd, wanneer haar dochtertje iets mankeert, wel mid Tip? redactie@pzc.nlTip? redactie@pzc.nl deltjes tegen. Met een tabletje ach ter de kiezen en haar neus ge- spray ed gaat ze toch lekker slapen. De volgende morgen staat ze vro lijk op en doet verslag van de nacht aan haar moeder. „Ik heb nog wel even pijn gehad toen ik ging slapen. Nu heb ik geen oorpijn meer, maar luisteren kan ik niet meer zo goed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55