Heel Zeeland schaatst, Nieuwe tarieven Staatsbosbeheer voert paarden en runderen uit voorzorg bij Meubelmakerij in Kamperland uitgebrand Vogels in de natuurgebieden maken ruim baan voor horden schaatsers 16 Maandag 12 januari 2009 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Israël 11 Hoe is het mogelijk dat een volk, dat zelf zo geleden heeft, een an der volk zo laat lijden. En dan ie dereen met list en bedrog om de tuin leidt. Hoe is het mogelijk dat mensen die nog macht kunnen uit oefenen, de kerken, de media, zich laten inpalmen door deze smerige leugens. De beelden van CNN en BBC World liegen er niet om. Ha rnas moet stoppen met schieten. En Israël dan? Afspraak was tij dens de wapenstilstand de gren zen open te stellen om medicijnen en voedsel door te laten. Dat heeft Israël niet gedaan. Citaat van Ali Abunimah: 'Volgens Israël hebben de Palestijnen het recht zich koest te houden, terwijl Israël hen uit hongert, doodt en voortgaat met de gewelddadige kolonisatie van hun land.' Als je je daar al niet te gen mag verzetten, dan kunnen we alle hoop dat het ooit nog wat wordt met de mensenrechten maar beter meteen ten grave dra gen. C. van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle Israël 12 Over het bestaansrecht van Israël kan door de Palestijnen niet ge twijfeld worden, want ook zij ken nen 'Het Boek'. Echter door intimi daties, beperking van beweging en handel, gesjoemel met land, geha te checkpoints en de neerbuigend heid van vele Israeli voor de Pales tijnen is dit volk, terwijl ze eerst re delijk gematigd was, toch in de ar men van de sociale, maar militan te Harnas gedreven. Harnas be stookt Israël met raketten, die ver geleken met wat de Israeli bezitten 'poppetuug' zijn. Israël slaat mee dogenloos terug. De vergelding is verschrikkelijk; niet een oog voor een oog, maar honderd Palestijnse ogen voor één Israëlisch oog. Zelfs hulpgoederen voor de getroffenen worden getraineerd en hulpverle ners beschoten. Zou Israël de Pales tijnen niet als lastig beschouwd hebben en hun eigen intelligentie en potentie aangewend hebben om haar broedervolk mee te ne men in de vaart de volken, zou dit allemaal niet gebeurd zijn. Nu Met ingang van I januari 2009 heeft TNT Post een aantal tarieven gewijzigd. De belangrijkste nieuwe tarieven voor brievenbuspost zijn: Brievenbuspost buitenland Priority Priority Standard binnen buiten binnen Europa Europa Europa 0- 20 g €0,77 0,95 0,74 20 - 50 g 1,54 1,90 1,48 50 - 100 g 2,31 2,85 2,22 100 - 250 g 3,08 5,70 2,96 De tarieven voor brievenbuspost binnenland zijn ongewijzigd. Aangetekend binnenland 0- 5 kg 7,00 5 - 10 kg 8,50 Meer informatie? Neem contact op met TNT Post Klantenservice (058) 233 33 33. Zakelijke klanten kunnen bellen met TNT Post Business Service (076) 527 27 27. Of kijk voor een volledig overzicht van onze producten en diensten op www.tntpost.nl post Extra hooi wordt alleen gegeven met extreme weersomstandigheden. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Staatsbosbeheer voert Galloway-paarden, Shetlan ders, Haflingers en Schotse hoog landers uit voorzorg bij tijdens de vrieskou. „We leggen om de paar dagen een baaltje hooi neer. Dat doen we al leen met extreme weersomstandig heden", zegt Piet de Keuning van Staatsbosbeheer. De Vereniging Natuurmonumen ten liet deze week weten dat ze hun Schotse Hooglanders, Gallo- way-runderen en Konik-paarden in natuurgebieden niet bijvoeren, omdat de dieren het zelf wel zou den kunnen volhouden. De Keuning bevestigt dat. „De die ren kunnen het inderdaad heel lang volhouden in de winter. Wij voeren ze meer uit voorzorg bij; écht nodig hebben de dieren het niet. Maar het is wel prettig voor ze om wat maagvulling te hebben. We hakken ook het ijs in de drink- poelen open, ook al kunnen de dieren ook vocht uit gewassen ha len." De runderen en paarden zijn 'winterhard'. „Het echte voedsel - eiwitten en mineralen - eten ze in de zomer. Daarmee bouwen ze een vetreserve op. In de winter gra zen ze wel, maar ze nemen geen échte voeding tot zich. Ze hebben heel weinig nodig in de winter." Ook de kou kan de dieren niet de ren. „Ze verharen twee keer per jaar. In de winter krijgen ze een winterjas. Ze passen zich aan de natuurom- standigheden aan." Staatsbosbeheer heeft in Zeeland runderen en paarden op onder meer de Goudplaat en de Schots man (bij het Verse Meer), de dui nen bij Oostkapelle, de Kop van Schouwen en op Het Rammegors (Sint-Philipsland). De Haflinger-paarden die op de ei landen in het Veerse Meer lopen, worden extra in de gaten gehou den. De Keuning: „Mocht het water straks dichtvriezen, dan kunnen de dieren van de eilanden af We vragen ons af of ze eraf zouden gaan, als het mogelijk is. Daar heb ben we nog geen ervaring mee: de laatste keer dat het vroor, liep er nog geen vee op de eilanden. Mis schien moeten we tijdelijk schrik draad aanleggen." KAMPERLAND - Een meubelmakerij aan de Bosdijk in Kamperland is gistera vond in vlammen opgegaan. Het hele gebouw moet als verloren worden be schouwd, meldde een woordvoerder van de brandweer, foto Rolf de Feijter Heel Zeeland stond afgelopen weekend op de schaatsen, ledereen genoot van het prachtige weer en de sprookjesachtige landschappen. De ijspret had ook een keerzijde; enorme drukte bij de meldkamer en de EHBO-afdelingen. door Cornelleke Blok Verkleed schaatsen en sleeën in Zonnemaire. foto Dirk-Jan Gjeltema door Henk Postma WESTKAPELLE - Normaal zijn het paradijselijke oorden voor vogels. Geen mens mag er komen. Maar als er ijs ligt, lijkt alles toegestaan. In plaats van duizenden, vaak zeld zame vogels, tref je dan in de na tuurgebieden horden schaatsers aan. Staatsbosbeheer heeft daar geen moeite mee. „Integendeel", zegt boswachter Piet de Keuning. „We zetten er de hekken speciaal voor open. Als Staatsbosbeheer dienen we niet alleen de natuur, maar ook het maatschappelijk be lang." En dat gebiedt dat Neder land moet kunnen schaatsen, over al waar dat maar kan. Zo ook in het kersverse natuurgebied West- kapelle-Vroon, vlak achter de zee dijk. „Want de natuur is nu het minst kwetsbaar. Veel vogels trek ken met de vorstgrens naar het zui den. Want als er geen open water is, dan is er ook geen voedsel." Het gevaar zit er wel in dat natuur gebieden nu ook veranderen in parkeerterreinen. „Als er eenmaal één auto in rijdt, staat het zo vol. Dat is funest voor de jonge aan plant." Staatsbosbeheer overweegt nu kettingen te spannen. Het kon niet op: voor het eerst in jaren weer een Zeeuws kampioen schap marathonschaat- sen en eindelijk weer een editie van de enige Zeeuwse toertocht Sluis-Brugge-Sluis. Op nagenoeg elke veste en elke plas in Zeeland werd volop geschaatst. Maar bij zoveel ijspret hoort ook een beetje ijspech. De 112-meldka- mer in Middelburg is zaterdag overspoeld met meldingen van schaatsongevallen. Er moest zelfs een extra medewerker ingezet wor den. In totaal kwamen ruim twin tig meldingen binnen. „Et zijn der tien ambulances meer ingezet dan op een normale zaterdag. Het ging vooral om botbreuken en hecht- wonden aan het hoofd", zegt woordvoerder Marlies Lampert van de Veiligheidsregio. De ambu lances konden alleen bij ernstige verwondingen ingezet worden. „Zondag was het aanzienlijk rusti ger. Er waren geen extra medewer kers of ambulances nodig." De wachttijd voor de gipskamers in de Zeeuwse ziekenhuizen liep - net als vorige week - soms wel op tot twee of drie uur. „Het was heel erg druk", zegt woordvoerder Jaap Nelemans van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. In totaal kre gen de twee ziekenhuizen dit weekend bezoek van zo'n twee honderd pechvogels. Ze liepen vooral polsbreuken op. In het Tefneuzense ziekenhuis was 't niet anders. „Het was zater dag echt beredruk", meldt een woordvoerder. „We hadden twee keer zoveel patiënten als normaal. We hebben een extra man ingezet op de EHBO-afdeling." De toer tocht Sluis-Brugge-Sluis zorgde niet voor veel extra aanloop. „Mis schien waren de deelnemers aan die tocht beter getraind." a Horden schaatsers veranderden het nieuw natuurgebied Westkapelle-Vroon afgelopen weekend in een parkeerterrein. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50