Sluis-Brugge-Sluis móet je gedaan hebben on PZC De krant 5 weken voor 15 euro! I Maandag 12 januari 2009 PZC WIM HOFMAN Een eeuw geleden begon men in Belfast met de bouw van twee grote schepen: de Olympic en de Titanic. Dit jaar wordt dat daar herdacht. In de fatale nacht dat de Titanic naar Amerika voer, was de Olympic op weg naar Europa en ontving een Marconigram waarin stond dat de Titanic een ijsberg had geraakt. De Olym pic was op een dikke 500 mijl van de Titanic en kon niet veel uitrichten. Beide waren moderne en zeer luxueuze schepen. In die tijd bouwde men hier in Zeeland een ander soort vaar tuigen, vissersschepen natuurlijk, zoals men al altijd had ge daan, maar bij de Schelde in Vlissingen hield men zich bezig met onderzeeërs. De eerste heet te de K I. De letter K stond voor Koloniën. Het schip was be stemd voor Nederlands Indië. De tewaterlating was erg span nend, hulpdiensten stonden klaar, maar het schip zonk niet. Men doopte het schip Luctor et Emergo. Het schip kon wel dertig meter diep, zonder lekken. Het had één torpedobuis en bleef op een bepaald moment wel twaalf uur onder water, maar de kwaliteit van de lucht in het vaartuig was erg slecht. De Marine, die het schip overnam noemde het schip de O I. Er volgden nog zes andere onderzeeërs. De O II, die twee tor pedobuizen had, kon wel tot een diepte van veertig meter, maar kwam op een kwade- dag in IJmuiden in aanvaring met een vissersboot die door een sleepboot werd getrokken. Zowel het vissersschip als de onderzeeër zonken. Schuld kreeg de schipper van de sleepboot. Hij had een toplicht moeten voe ren en het sleeptouw moeten losgooien. Het zinken van die kleine onderzeeër was natuurlijk bij lange na niet zo spectacu lair als het zinken van Titanic. In Vlissingen begint men in 2009 weer met de bouw van oorlogsbodems: korvetten, voor Marokko deze keer. De tewaterlating was spannend, maar het schip zonk niet Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@'pzc.n! Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: Q een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor €15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon ireft u nadere informatie Eindelijk! Na twaalf jaar kon gisteren de enige Zeeuwse toertocht Sluis-Brugge-Sluis weer gereden worden. Duizenden Zeeuwen en Belgen gingen het ijs op. door Frank van Cooten en Cornelleke Blok „Leuk om deze tocht weer eens te schaatsen", zegt Adrie de Booy uit Kloosterzande. „De polders zijn prachtig, het sfeertje onder de schaatsers is gezellig. Als iemand valt, wacht je op elkaar en je helpt elkaar op de kant bij het klunen. Tijd voor koffie en de pils!" „Fantastisch!", roept Lucy d'Hoore uit Sluis als ze bij de finish aankomt. „Vanochtend riep ik nog: dit doe ik écht niet, maar ik heb me toch over laten halen. En, ik heb er geen spijt van. Dit is een overwinning op me zelf! Ik heb twaalf jaar niet op m'n schaatsen gestaan. Ik ben wel moe, maar dit vergeet ik nooit meer." Het schaatsende echtpaar puft even uit bij de kluunplaats nabij restau rant Siphon in Damme. De rugzak gaat open. Een flesje en twee borrelglaasjes staan voorzich tig in het ijzige gras. Even tijd voor een alcoholische versnapering. Zo maar een tafereel tijdens Sluis-Brugge-Sluis, de beroemde Zeeuwse toertocht op de Damse Vaart, die gisteren na twaalf jaar eindelijk weer verreden kon wor den. Als de burgemeesters van Sluis, Brugge, Damme en Knokke-Heist het licht zondagmorgen op groen zetten, breekt de gekte los. Duizen den mensen op het ijs en even zo veel geparkeerde auto's op de smal le weggetjes rondom de Damse Vaart. Het vuurtje gaat snel. Rond 12.30 uur noteert voorzitter Giel van Westen van ijsclub 't Zwin in eet café Kaai 10 in Sluis al driehon derd inschrijvers. De teller stopt uiteindelijk bij dertienhonderd. In Damme en Brugge schrijven de schaatsers zich ook in zodat zich op een gegeven moment duizen den mensen op het ijs bevinden. Onder hen, vooral op Belgisch grondgebied, ook veel mensen zon der ijzers onder de voeten. Madam men met een bontjas die op het ijs flaneren, of mensen die hun hond aan een lijn van drie meter op het ijs uitlaten. Van Westen is daar niet blij mee. „Ze zijn knettergek, die Belgen. Laat ze op de paden lo pen." Mabel Huisman uit Kattendijke schrijft zich in voor de volledige tocht van 34 kilometer. „Toen ik het hoorde, stapte ik gelijk in de auto. Het is zo lang geleden." Even later komen we Mabel tegen bij de Siphon waar de schaatsers moeten klunen. „We zijn halfweg. Het gaat hartstikke goed." In Sluis staan ook de oud-Hulster wethouder Ben Pauwels met zijn zonen Harold en Danny aan de start. Voor deze geoefende schaat sers is de tocht een peulenschil. Ben reed Sluis-Brugge-Sluis ook in '85, '86 en '97. „Zie er nu niet te genop maar ben wel een beetje ze nuwachtig. De jaren gaan meetel len. Maar ik schaatste gisteren nog zestig kilometer op de Vogel." Zoon Harold komt speciaal uit Den Haag over voor Sluis-Brug ge-Sluis. Hij heeft al een dikke ze ventig kilometer in de benen van de Molentocht, een toertocht zater dag in de Alblasserwaard. „Maar Sluis-Brugge-Sluis is een tocht die je gedaan moet hebben." De toertochten zijn recreatief maar worden beloond met een ori ginele medaille of lint. Schaatsers die aan de hand van hun opge spaarde stempelkaarten van eerde re edities kunnen bewijzen dat ze de afstand Sluis-Brugge-Sluis vijf keer hebben afgelegd, krijgen een zilveren speldje in de vorm van een schaats. Als dat twintig keer is gebeurd, is de beloning een gou den speldje. De Sluise burgemeester jaap Sala vindt het geweldig dat Sluis-Brug ge-Sluis weer verreden kan wor den. „Een echte historische bele ving. En er zijn geen incidenten." Op de Damse Vaart kan de toer tocht ook vandaag worden gere den. Inschrijven vanaf 8.00 uur in eetcafé Kaai 10 in Sluis. O Bekijk het filmpje op www.pzc.nl/video Sluis-Brugge-Sluis Sluis-Brugge-Sluis is een schaatstocht met een lengte van 34 kilometer over de Dam se Vaart. Onderweg moet een paar hon derd meter gekluund worden. Deelnemers kunnen ook 20 ki lometer afleggen. Ze rijden dan tot Damme. Voor kinderen is er een tocht van ongeveer acht kilometer. Gisteren was het de tiende keer dat de tocht gereden kon worden. Sluis-Brugge-Sluis werd voor 't eerst gereden in januari 1950. De vorige editie was twaalf jaar geleden: in januari 1997. Toen werd ook de laatste wedstrijd- tocht gereden. - Bron: IJsclub 't Zwin Sluis-Brugge-Sluis j Kluunplaats bij Siphon Brugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2