Hard werken brengt Evertse hogerop Stal Thijssen grootverdiener Jumping Indoor Nieuwland Roy Gijsel ijskoud de beste in bekermotorcross roothandel PZC Maandag 12 januari 2009 3 7 - Walchenaar speelt hoofdrol tijdens jumping Nieuwland. door Koen de Vries NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Dennis Evertse liet zaterdag tijdens de top dag van Jumping Indoor Nieuw land zien veel geleerd te hebben. In de Stal de Kroo, de manege waar hij de eerste beginselen van de springsport leerde, reed hij zich in verschillende nationale rubrie ken in de prijzen. Evertse (21) werd veertien maan den geleden gescout door Leon Thijssen, een van de beste springruiters die Nederland rijk is. De veertigjarige Limburger, vorig jaar reserve van de Nederlandse springploeg op de Olympische Spelen, vroeg of Evertse bij hem in dienst wilde komen. Dat wilde hij wel. Sindsdien rijdt de Walche naar zes dagen per week in het Noord-Limburgse Baarlo een paard of acht per dag en leert hij de fijne kneepjes van het vak. „Dennis krijgt bij ons alle kans om te leren en dat doet hij ook", vertel de Leon Thijssen zaterdagavond in het ijskoude Nieuwland. „Een van zijn sterke punten is ritmisch rij den. Vergelijk het met passes die een voetballer geeft. Die kunnen te hard, te zacht maar ook steeds precies hard genoeg zijn. Dat laat ste kan Dennis. Hij vindt steeds het juiste tempo om een paard over de hindernissen te sturen." Nederlandse topruiters worden vaak gesteund door grote spon sors. Dat is bij Thijssen niet het ge val. Hij richt zich op het opleiden van 'jonge paarden. Hij koopt ze, brengt ze met zijn team op een ho ger niveau en verkoopt ze weer. In Baarlo staan zo'n 35 jonge paarden en elders heeft hij er nog zo'n veer tig. Die moeten allemaal gereden worden, elke dag opnieuw. „Da's hard werken", erkent Thijssen, „maar daar is nog nooit iemand slechter van geworden. Dennis is een subtopper en subtoppers kun nen alleen topper worden als ze er keihard voor werken." Dat moest zaterdag ook bij Stal de Kroo in Nieuwland. Leon Thijssen had zes paarden meegenomen, Dennis Evertse nog ééntje meer. Elke viervoeter kwam uit in twee rubrieken, met daar zo nu en dan een barrage aan vastgeknoopt. Evertse had enkele grote talenten bij zich. Why not? won de rubriek tot 1.30 meter, Alex werd tweede in de 1.35 nieter en Tinky Winky werd twee keer vijfde in de 1.40 meter. Dat laatste paard won twee weken geleden de hoofdrubriek in Asten. In de 1.40 meter had Evertse eerst met Tinky Winky en later met Ta lent een beetje pech. Evertse's leer meester maakte dat ongerief hele maal goed door met Tyson als eni ge foutloos te blijven en met de Grote Prijs Van Hese Infra naar Baarlo af te reizen. Zaterdagavond om kwart over tien zat Dennis Evertse eindelijk achter zijn eerste warme maaltijd van de dag. Vanaf een uur of zes 's morgens was hij in touw. En ook de maaltijd zo laat op de avond was er niet een van de gezonde soort: frites met mayonaise. Aan de bar liet hij de dag nog even de revue passeren. „Ik ben wel tevreden", concludeer de hij, ..maar het kan natuurlijk al tijd beter. Vandaag was een specia le dag, want het was voor mij een thuiswedstrijd. In zo'n geval kan je altijd iets meer dan normaal." Thuiswedstrijd of niet, na de maal tijd moest Evertse met zijn zeven paarden en zijn groom nog terug naar Baarlo. Een reis van drie uur. Daar moesten de paarden nog uit geladen en gevoerd. En zondag was het weer vroeg dag. Wie in de paardensport iets wil bereiken, moet dat wel heel graag willen. Grote namen leggen beslag op grootste prijzen springtoernooi. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Stal Thijssen was zaterdag in de natio nale rubrieken van Jumping In- door Nieuwland met drie overwin ningen en een groot aantal ereprij zen grootverdiener. Leon Thijssen won met Tyson het hoofdnummer, de Grote Prijs Van Hese Infra, 1.40 meter klassiek. Met Pegasus schreef de Limburgse international ook het 1.40 twee fa sen op zijn naam. In groep 1 van het 1.30 toonde de in Nieuwland geboren en opgegroeide Dennis Evertse zich met Why Not? de bes te. Hij is in dienst bij Thijssen. International Piet Raijmakers ging met Ulreke in groep twee met de hoogste eer strijken. Met Mirjan Horyon als winnaar van het 1.35 klassiek, Joris van Helmond als bes te van het 1.30 klassiek en Anne van Vulpen als sterkste in het twee fasen 1.35 mocht het organise rende Stichting Hippische Sport Zeeland daar drie aansprekende na men aan toevoegen. De op een steenworp afstand van Stal de Kroo geboren Dennis Evert se gaf tot genoegen van zijn Zeeuwse aanhang in de openings rubriek, het 1.30 twee fasen, met een zijn visitekaartje af. Rustig stuurde hij de merrie Why Not? foutloos door de eerste fase. Ver volgens zocht de stylist het in de tweede en beslissende fase in de korte wendingen. Hij liet de klok na 35,63 seconden stilstaan. Daar op beten zijn achtervolgers zich al lemaal stuk. Manon Hees deed met de merrie Valentina nog een verwoede poging de Zeeuw van de leiding te verdringen, maar ze kwam met de Concorde-dochter drietiende seconde tekort. Twee leden van Stal Thijssen uit Baarlo spelen de hoofdrol op Jumping Indoor Nieuwland. Leon Thijssen en Dennis Evertse win nen de meeste prijzen. Ook in het 1.35 klassiek kreeg Evertse met een spectaculaire rit zijn aanhang op de banken. Vijf combinaties wisten zich voor de barrage te plaatsen. Als eerste star ter stuurde Mirjan Horion de mer rie Nummero Uno-dochter Unet- te in 41,95 foutloos naar de finish. Evertse leek met Alex het feestje van de amazone uit Ommel te gaan bederven. Hij kwam echter een tiende seconde tekort voor het oranje erelint. Voor het 1.30 klassiek had parkoers bouwer Kris van Gelder het ni veau van de deelnemers goed inge schat. Zeventien van de ruim zes tig deelnemers gingen naar de bar rage. Joris van Helmond, in het tweefasenparkoers tweede achter Piet Raijmakers, ging met Vancou ver met een tijd van 38,10 secon den verrassend met de hoogste eer strijken. De ruiter uit Asten bleef favoriet Maikel van der Vleuten met Chellanka ruim een tel voor. De tijd van 40,02 was voor Wout Jan van de Schans met Valention goed voor de derde stek. Mischa-Boy de Waal steelt de show bij de jeugdige rijders. door Herman Heuvink AXEL - Mischa-Boy de Waal uit Wijk en Aalburg bij de jeugd en Roy Gijsel uit Heikant bij de senio ren waren de sterksten bij de be kermotorcross in Axel. Een perfect circuit, een perfecte organisatie al leen het aantal deelnemers viel te gen tijdens deze wedstrijd van de stichting RES Axel. Een dertigtal deelnemers had zich aangemeld en dat waren er toch zeventig min der dan waar op gehoopt werd. Het deelnemersveld bij de jeugd telde één van de smaakmakers om het Europees kampioenschap 2008 in de klasse 85 cc, Mischa-Boy de Waal. Bij de senio ren was niemand minder dan de wereldkampioen 2008 in de klasse MX 3 Sven Breugelmans uit het Belgische Rijkevorsel aanwezig. Bij de jeugd stond geen maat op het rijden van De Waal. Hij won alledrie manches die werden verre den met grote voorsprong. De bes te van de rest was Martijn Roos uit Zuiddorpe. Om de derde plaats wa ren er telkens twee rijders die er een fraai onderling duel van maak ten om de winst bij de 65 cc, No lan Cordens uit Sint Truiden en Rik van Belzen uit Westkapelle. Het was Cordens die won. Bij de senioren ontspon zich in al ledrie de manches een prachtige strij'd om de eerste plaats. Vooral Gijsel en Peter Mullenberg gaven elkaar niets toe. Dat duurde in twee van de drie manches van de eerste tot de laatste meter. In de derde manche ging die strijd niet door toen Mullenberg problemen kreeg met zijn achterwiel. Aan de finish zaten er bijna geen spaken meer in. Mark Boot uit Burgh Haamstede had hetzelfde pro bleem al in de manche daarvoor en hield het verder voor gezien. Breugelmans hield zich wat afzij dig. De KTM-fabrieksrijder her stelt van een polsoperatïe. Telkens in de beginfase liet hij zien wat hij - in zijn mars heeft, maar ontzag verder zijn van een brace voorzie ne pols op het door de vorst hard geworden zandcircuit. Super Suwvsèëêf Dennis Evertse neemt met Alex een hindernis in de klasse tot 1,35 meter. Daarin werd de combinatie tweede. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27