b0V6D water Pnma Start van Martijn Rentmeester Recordregen Zeeuwse zwemmers op winterkampioenschap in Terneuzen Pleijte pakt de zege in sprookjesbos PZC Maandag 12 januari 2009 35 Terneuzense zwemmer verbetert in eigen bad drie records op ZK. door René van Stee TERNEUZEN - Kevin Hondsmerk is na langdurig blessureleed weer he lemaal terug. De 20-jarige zwem mer van De Schelde uit Terneuzen pakte dit weekeinde op de Zeeuw se winterkampioenschappen niet alleen vijf keer individueel goud, ook zwom hij in zijn thuisbad drie provinciale records uit de boeken. Eelco van Gemert raakte er twee kwijt. Zijn uit 1992 daterende re cord op de 100 meter rugslag bracht Hondsmerk op 59,46 secon den, een verbetering met 44 hon derdste. „En ik duik op deze afstand voor het eerst in m'n leven onder de mi nuut. Dat verbaast me, want ik ben pas vanaf oktober vorig jaar weer volop in training. Ik ben er blij mee, zeker ook omdat ik heel erg naar dit toernooi heb toege- leefd. Ik beschouw het als een prachtige comeback", verklaarde de 20-jarige Terneuzenaar. De koek was voor een ontketende Hondsmerk nog lang niet op. Want op de 200 meter wisselslag verbeterde hij wederom een Zeeuws record van Van Gemert. Hij bracht de oude toptijd van 2.10,90 terug naar 2.08,86. Verder raakte Leon Verhage het re cord op de 100 meter vrije slag aan de Terneuzenaar kwijt. Honds merk raffelde deze afstand in 51,73 seconden af, bijna een halve secon de sneller dan de 52,20 seconden van Verhage uit 1994. Beide re cords betekenden meteen ook li mieten voor het NK langebaan dat in juni in Eindhoven wordt gehou den. Hondsmerk onderging een kleine elf maanden geleden een operatie aan zijn buikwand, waar een abces moest worden verwijderd. Mede doordat de wond op een zeer be weeglijke plek zat, duurde het her stel lang. Hoewel hij er nog niét klaar voor was, deed Hondsmerk de afgelopen zomer toch mee aan het Zeeuwse zomerkampioen. „Dat werd een deceptie. Ik haalde nog wel podiumplaatsen in de ca tegorie met leeftijdsgenoten, maar daar bleef het bij. Dit was ook wel weer begrijpelijk, omdat ik niet fat soenlijk had kunnen trainen." Pas vanaf oktober vorig jaar was Hondsmerk in staat om de draad weer volledig op te pakken. In Eindhoven, waar hij een hbo-stu- die informatica volgt, zwom hij steevast zijn baantjes bij Nayade, de plaatselijke waterpolo en zwem vereniging voor studenten. Ook volgde hij standaard in het Terneu zense sportcentrum Vliegende Vaart de vrijdagtraining bij De Schelde. „Daarnaast ben ik veel meer aan krachttraining gaan doen. Dat heeft duidelijk effect ge had. Ik ben veel sterker dan pak weg een jaar geleden." Op de 100 meter schoolslag zwom Hondsmerk met 1.05,35 een dik persoonlijk record. Ook deed hij 'De manier waarop ik nu het studeren en trainen kan combineren, bevalt prima' dit op de 50 meter vrije slag in 23,69, vierhonderdste langzamer dan het Zeeuws record van Toby Aarnoutse, Die twee zeges lever den ook een NK limiet op. Zo ver kijk Hondsmerk echter nog niet vooruit. „Natuurlijk wil ik daar goed voor de dag konten, maar ik ga er mijn schema's niet voor om gooien. De manier waarop ik nu het trainen en studeren kan combi neren, bevalt me prima. En je moet ook reëel zijn, de absolute top is maar voor heel weinig men sen weggelegd." Hondsmerk hield het afgelopen weekeinde rivalen zoals Aarnout se, Niek de Ridder, Charles Potin en Davy Bisslik achter zich. Hoe wel dit viertal al veel kruit had ver schoten op het recent gehouden open NK kortebaan in Amster dam, stemde hem dit tevreden. „Het is logisch dat er na zo'n NK bij die jongens enig verval op treedt. Maar dat doet weinig af aan mijn eigen prestaties. Het ging er de afgelopen dagen echt heel hard door Daaf Kasse beekbergen - In de halve finale van het Nederlands damkampioen schap, die zaterdag in Beekbergen van start ging, hebben Martijn Rentmeester en Johnny de Leeuw her prima gedaan. Rentmeester, -de koploper in het Zeeuws kampioenschap, begon met een knappe zege op routinier Gerrit Boom en hij speelde giste ren gelijk tegen Bas Messemaker. Rentmeester deelt na twee ronden de eerste plaats in zijn groep met Edgar Hartman. Johnny de Leeuw hield net als Rentmeester drie pun ten aan zijn eerste weekeinde over. Hij versloeg zaterdag de Fries Wil lem Leijenaar en kwam gisteren re mise overeen met Gert-Jan Hoeve. In deze groep, waar vijfvoudig Ne derlands kampioen Kees Thijssen met vier uit twee eerste staat, be gon Bennie Provoost met twee ge lijke spelen. Wim van der Kooij en Leopold Sekongo hielden de twee voudige NK-finalist op een punt. Bij de vrouwen begonnen de twee Zeeuwse deelneemsters, Leonie de Graag en Rianka Rentmeester, met twee punten uit twee par tijen. De Graag verloor van Chris- tien Fung, de sterkste speelster in haar groep, maar compenseerde deze nederlaag later met winst te gen Karlijn Overes. Rentmeester, die haar debuut maakt op dit ni veau, speelde twee keer gelijk. Za terdag tegen de Friese oudgedien de Iepie Poepjes en gisteren, iet wat teleurstellend, tegen Esther van Muijen uit Wageningen. Stefanie Rombout pakt bij de vrouwen vier individuele titels. door Jeroen Dellebeeke terneuzen - Etiënne van Waes sprak van een mijlpaal. Want in zijn lange loopbaan als speaker had hij het nog niet eerder meege maakt dat in alle leeftijdscategorie ën de beste drie zwemmers op een Zeeuws winterkampioenschap aanwezig waren. Twee dagen zwemmen leverden in de Vliegende Vaart in Terneuzen liefst negentien records op. Naast Kevin Hondsmerk viel vooral Step hanie Rombout op. Met vier titels bewees zij weer in vorm te zijn. Ook de tijden waarmee zij haar ra ces zwom, waren van goede kwali teit. Zeker haar 57.54 op de too me ter vrije slag sprak erg tot de ver beelding. Zeeuwse records zwom de 20-jarige zwemster van Luctor et Emergo op de 200 meter wissel slag (2.21,25) en de 100 meter rug slag (1.05,90). Op die 200 meter wissel eindigde Judith Stap van De Stormvogel voor haar. Zij had 2.20,70 nodig, wat ook een ZR voor 16-jarigen was. Stap zette bovendien Zeeuwse re cords neer op de 100 meter vlin derslag (1.05,21) en op de 100 me ter rugslag (1.05,94) bij de 16-jari gen. Met de winst op de 200 wis selslag erbij betekende dat voor haar dus drie keer goud op dit toer nooi. Staps clubgenote Manon Minne- boo deed ook van zich spreken met titels op de 50 en 100 meter vrije slag. Zowel op de 50 vrij als de 100 school hield zij Stefanie Rombout achter zich. De 50 en 100 meter vrije slag zwom Minne- boo volgens verwachting in nieu we Zeeuwse recordtijden voor 16-jarigen: 26.60 en 58.50. De meisjesploeg van De Stormvo gel was ook succesvol op de estafet tes. Op de 4x100 vrije slag bleef een Zeeuwse toptijd uit, met 4.02,72 werd er wel opnieuw vol daan aan de richttijd voor de NK. Op de wisselslagestafette verbeter den Manon Minneboo, Amira Fa- thi, Judith Stap en Merel van der Ent het estafetterecord tot 17 jaar naar 4.33,48. De hegemonie van Luctor et Emer go op de estafettes bij de mannen lijkt voorlopig veiliggesteld. Met twee keer winst - waarvan de 4x 100 meter vrije slag in een nieuw ZR van 3.36,39 gepaard ging - en derde plaatsen voor de junioren teams is de toekomst verzekerd. Daarnaast kwamen Joeri van Wal lenburg (1.00,94 op de 100 meter PW Op de Zeeuwse winterkampioen- schappen zwemmen in Terneu zen doen sinds zeer lange tijd de beste drie zwemmers in alle leef tijdscategorieën mee. rug), Toby Aarnoutse (57.56 op de 100 vlinder) en Bob Dalmeijer tot Zeeuwse records. Dalmeijer zwom er twee, zowel op de 100 meter rugslag (1.00,95) a's op de 50 me ter vrije slag (25.75 seconden). Huize Van Houwelingen van de or ganiserende club De Schelde werd naast de vier gouden plakken van Bas van Houwelingen ook twee Zeeuwse records rijker. Zijn vader Cees zwom op de 100 vrij naar een Zeeuws masterrecord van 56.24 seconden, terwijl Bas het ZR op de 100 meter vlinderslag van Eelco van Gemert voor 17-jarigen evenaarde in 1.00,33. Het ZK leverde een grote vracht aan startbewijzen voor de verschil lende Nederlandse kampioen schappen op. Zo werd er 39 keer aan verschillende richttijden voor het NK in Eindhoven in juni vol daan. Ook verkregen de Zeeuwse zwemmers 26 startbewijzen voor de NK junioren korte baan. De beste prestatie bij de mannen kwam op naam van Kevin Honds merk. In relatie tot het wereldre cord was zijn 100 meter vrije slag (51-73) van grote klasse. Met 724 van maximaal 1200 te behalen pun ten voerde hij de ranglijst aan. Bij de vrouwen komt Judith Stap die eer toe. Haar 200 meter wisselslag leverde 756 punten op. Zij deelt de eerste plaats met Stephanie Rom bout; haar 57.54 op de 100 vrij le verde ook 756 punten op. De latere winnaar Tim Pleijte, links met rode muts, neemt meteen de lei ding in het bos van Westenschouwen. foto Dirk-Jan Cjeltema Prolongatie Zeeuwse crosstitel belangrijke stap dichterbij. door Sjaak Sinke BURGH HAAMSTEDE - In het koude en door de rijp op de bomen, sprookjesachtige bos van Westen- schouwen heeft Tim Pleijte van Dynamica een belangrijke stap ge zet naar prolongatie van de Zeeuw se crosstitel. Na de zege in de 37e editie van de Deltacross is één overwinning in de laatste twee crossen voldoende. Ondanks concurrentie van het schaatsen had een flink aantal atle ten en trimmers de weg gevonden naar Westenschouwen. Op een hier en daar wat glad parkoers was prima te lopen. Tim Pleijte nam meteen zijn verantwoordelijkheid en bepaalde het tempo, hetgeen al leen gevolgd kon worden door Remy Vasseur (Dynamica) en A-junior Niek den Exter, die uit komt voor het Belgische AC Duf fel. Jean Pierre Hoeboer (Spado), Ronnie Overgaauw (Dynamica), Arjan Beije (Delta Sport) en Mare Ottjes (RKHAV) keken na één van de vier te lopen rondes al tegen een aanzienlijke achterstand aan. Half koers was Vasseur ver terug gevallen en hielden Pleijte en Den Exter elkaar goed in evenwicht. Be ije, Overgaauw, Hoeboer, Erik Goossen en Jesper Francke had den elkaar gevonden in de achter volging. Na 7500 meter viel voor Niek den Exter de finishvlag en mocht Pleijte het karwei af maken. „In de laatste ronde heb ik nog even lekker tempo gedraaid met het oog op volgende week de Mast boscross in Breda", liet Pleijte na zijn ruime zege weten. 'Nieuweling' Ronnie Overgaauw gaat met de week beter lopen en pakte de tweede plaats ten koste van Jesper Francke, die Arjan Beije van het erepodium hield. Erik Goossen (Scheldesport) was dol blij met zijn overwinning bij de masters H35. Juichend en voor zich zelf applaudisserend stormde hij over de finish om met Hoeboer en Van Queckelberge het erepo dium te vormen. [an de Wilde (AV'56) is goed bezig bij de masters H45 en verwees Wil- ko de Vos (AV'56) en Jan Guiljam (Aart Stichter) naar de overige ere plaatsen. Theo den Herder (AV'56) kreeg in de eerste ronde wat weer werk van Pieter van Horssen (Dy namica) maar in de slotfase was heersend kampioen Den Herder de sterkste. Niet gehinderd door tegenstand sters, damherten of ruiters te paard, zweefde Marlies Jongerius (AV'56) soepel door dé bossen van Westenschouwen. Met speels ge mak ging de inmiddels tot de mas ters D35 toegetreden Jongerius al eerste overall over de finish. Daar na was het bijna drie minuten wachten op Leonie Ton (Delta Sport) die na haar halve marathon van Rockanje, vorige week, fit ge noeg was om in Haamstede aan de start te staan. Helaas was Ton foutief ingedeeld in de categorie D35 waardoor ze de bloemen bij de senioren misliep. Die gingen nu gingen naar Laurie Heij (Flak- kee). Grote afwezige bij de vrouwen was Sandra de Block die de eerste drie crossen op haar naam schreef Zij zal de wedstrijden in Westdor- pe en Middelharnis moeten lopen om de titel binnen te halen. Es ther Vermue, afkomstig uit Lewe- dorp en uitkomend voor Rotter dam Atletiek, was een klasse apart op de korte cross voor Aniek Aper (RKHAV). Marietta van Anrooij was de sterkste bij de masters. Mas ter Angelo Postma(Scheldesport) en Edwin Stolk (Flakkee) wonnen op de korte cross mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25