PZC 25 Sven Kramer kleineert Bekko 26 en 27 34 en 35 John Schot is als prof bij RBC een nieuwe weg ingeslagen Kevin Hondsmerk in eigen bad gouddelver op ZK zwemmen Maandag 12 januari 2009 Tip? sport@pzc.nl Sven Kramer is voor de derde opeenvolgende keer Europees kampioen. "foto Koen van Weel/ANP Fries pakt drie Europese titels op rij, net als Ritsma ooit deed. door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - Heel Thialf zat gister middag te wachten op een huza renstukje van Sven Kramer. En dat wist hij. Dus luisterde hij zijn der de Europese titel op rij op met een vernedering van zijn directe tegen stander Havard Bokko. Op de af sluitende tien kilometer speelde hij met de Noor. Die voelde al aankomen dat hij de klos was. „Maar als het je dan over komt, is dat natuurlijk niet leuk. Ik train niet zo ontzettend hard om zo tweede te worden." Omdat de concurrenten of al op de eerste drie afstanden door Kramer waren weggeblazen of door eigen stom miteiten zichzelf hadden uitgescha keld, haalde de kampioen zijn vol doening maar uit een onconventio nele tienkilometer-race. Rondenlang jojoden zijn tijden tussen de 31.3 en 32.1 seconden, maar toen hij bemerkte dat Bokko met gemak onder de tijd van zijn vriend en ploeggenoot Wouter 01- de Heuvel zou gaan duiken - en die hem dus in het klassement voorbij zou streven - kroop hij in de slipstream van de Noor en gooi de er een machtige versnelling uit: 29.0, 28.9, 29.6 en nog drie lage der tigers. Zo groots had hij niet eens bij zijn eigen baanrecord van twee jaar geleden gereden en toen was hij nog ruim tien seconden sneller Sven Kramer grijpt met over- macht voor de derde opeenvol gende keer de Europese schaats- titel. Zijn vriend Wouter Olde Heuvel grijpt het brons. dan de 13.00.16 van nu. „Ik was het al twee, drie ronden aan het voorbereiden. Ik moest bij de krui sing achter hem zitten, maar mocht hem ook geen dertig meter voorsprong geven, want dan zou hij mijn aanval pareren. Ik denk dat het al met al geen slechte voor stelling was." Met zijn derde Europese allround- titel op rij is de Fries pas de derde in de historie die dat flikt. Rintje Ritsma (2x) en in de jaren vijftig de Noor Hjalmar Andersen gingen hem voor. Kramer is ook de derde (na Ritsma en Gianni Romme) die met een voorsprong van twee punten een internationale titel strijd won en die twee gegevens zeggen hem meer dan zo'n sterke tien kilometer. Historie schrijven, daar is het hem allemaal om te doen. Wouter Olde Heuvel, de te vreden nummer drie van het EK: „Sven is oppermachtig. Toen ik hem op de tien kilometer zo bezig zag, voelde ik het in mijn lichaam trillen. Zo bijzonder was het wat hij deed. Ik weet hoe je je na twin tig ronden voelt en als je dan nog zo'n demarrage kunt plaatsen... Dat is groots hoor." Australian Open trekt prijzengeld weer op melbourne - De organisatoren van het Australian Open hebben het prijzengeld opnieuw ver hoogd, nu met 12,3%. Daarmee wil len ze het recente koersverlies van de Australische dollar compense ren. In oktober vorig jaar werd het prijzengeld voor het tennistoer nooi in Melbourne, dat op 19 ja nuari begint, voor de eerste keer verhoogd. Nu bedraagt de prijzen- pot ruim 11 miljoen euro. Sjarapova kan titel niet verdedigen Melbourne - De Australian Open krijgt in elk geval bij de vrouwen een nieuwe tenniskampioene. Ti- telhoudster Maria Sjarapova kan haar kroon bij het eerste grands- lamtoernooi van het jaar niet ver dedigen. Ze is nog onvoldoende- hersteld van een schouderoperatie. De afzegging van de 23-jarige Rus sische komt niet onverwacht. Sjara pova kwam sinds augustus vorig jaar niet in actie. Titel Pechstein kost Mueller zijn kapsel heerenveen - De derde Europese allroundtitel voor schaatsster Clau dia Pechstein heeft gevolgen voor Peter Mueller. De Amerikaanse coach had zijn pupil beloofd zijn hoofd kaal te scheren als ze in Hee renveen zou winnen. „Daar zal ik hem zo nog even aan herinneren", zei Pechstein gisteren nadat ze de titel in Thialf gegrepen had. pagina 29: oude tijden herleven Fabris door oog van de naald heerenveen - De Italiaan Enrico Fabris mag ondanks zijn diskwalifi catie op het EK schaatsen aan het WK meedoen, volgende maand in Hamar. Dat heeft hij te danken aan de Noor Kvaalen en zijn land genoot Anesi. Anesi leek na de 1500 meter niet op de vereiste zes tiende plek te komen, totdat Kvaal en gediskwalificeerd werd door een foute wissel. Ariesi werd daar door toch nog zestiende. Nys weer Belgisch kampioen veldrijden ruddervoorde - Veldrijder Sven Nys heeft in Ruddervoorde zijn Belgische titel geprolongeerd. De voormalige Raborenner bleef Niels Albert (tweede) en Kevin Pauwels (derde) voor. Voor Nys was het al de zesde nationale titel in zijn loopbaan. Bij de vrouwen ging de Belgische titel naar Joyce Vanderbeken. pagina 28: Boom bijna de oude

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15