m reizen@wegener.nl f j reizen 024-3650360 PZC Zaterdag 10 januari 2009 Foto links: Tientallen tuimelaars vermaken de toeristen. Foto hierboven: Chocolate Hills in het hart van Bohol. foto Arjan Leenhouts/GPD het nietige Apo Island. Onder wa ter laten we ons langzaam met de milde stroming meevoeren. Alleen al de variëteit aan harde en zachte koralen is enorm: 488 van de circa 500 bekende koraalsoorten komen voor in de Filipijnen en Apo is daar de etalage van. Wat een pracht en praal. Van clownsvisjes (Nemo!) tot mandarijnvissen, van blauwe zeesterren tot barracuda's, je kunt het zo gek niet bedenken of het zwemt hier. Als we een dag later met een fast ferry aankomen op Bohol, krijgen we een keerzijde te zien van de Fili pijnen. Omdat het overal zo netjes is, de mensen zo vriendelijk zijn en de natuur zo rijk is, zou je bijna vergeten dat het een ontwikkelings land is. Maar de jonge moeders die met hun kinderen rond de veer boot komen dobberen, maken dat pijnlijk duidelijk. Pijnlijk voor hun kroost, want als die 'lief lachen' kunnen ze een lel krijgen van moe ders. We besluiten niet mee te doen aan het dagelijkse ritueel van opduikmuntjes in het water gooien, in de ijdele hoop een bij drage te leveren aan beëindiging van deze kindermishandeling. Op Bohol begon de Spaanse overheersing van de Filipij nen, die bijna 3,5 eeuw zou duren, tot de komst van de Amerikanen in 1898. Absolute aan raders voor natuurliefhebbers zijn de schattige tarsiers of spookdier- tjes, die ten onrechte 's werelds kleinste aapjes worden genoemd. De vuistgrote knuffeltjes (wel af blijven!) zijn echter geen primaten, maar door hun 'menselijke' hand jes en voetjes is de aanduiding be grijpelijk. Even ten noorden van de hoofdstad Tagbilaran is een re servaat waar men probeert de spookdiertjes voor uitsterving te behoeden. Een ander kenmerkend natuurver schijnsel vormen de Chocolate Hills in het hart van Bohol, een van de belangrijkste toeristenattrac ties van de Filipijnen. Volgens de oorspronkelijke bewoners zijn de ze 1.298 glooiende heuvels van cir ca 50 meter hoog de versteende tra nen van een reus, die treurde om het verlies van zijn geliefde. De naam Chocolate Hills kregen ze omdat de begroeiing in de droge maanden (december-mei) bruin kleurt. Vanaf het panoramapunt bij Buenos Aires heb je een fabel achtig uitzicht over het sprookjes landschap, maar moet je wel het gezelschap van talrijke Japanners, Koreanen en Chinezen dulden. Het door twee bruggen aan Bohol gekoppelde toeristeneiland Pang- lao met het idyllische Aloha Beach is de uitvalsbasis voor dolfijnsafa ri's en duikexcursies, onder andere vanuit het uitmuntende Neder- lands-Filipijnse Seaquest Dive Cen ter. Onvergetelijke momenten bele ven we als we met 21 andere banca's, afgeladen met Koreanen, voor dag en dauw op 'jacht' gaan naar tuimelaars en andere dolfij nen in de visrijke entree van de Straat van Cebu. We zien er ve le tientallen. Maar de mooiste ontmoetin gen vinden onder water plaats. Eerst is er die enor me school horsmakre len, die als een wolk om me heen cirkelen om me te desoriënte ren, wat ze ook bijna lukt. En later treffen we vijf soepschildpadden, waarvan de groot ste meer dan een meter lang is. m Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95