ft ar „Genieten op reizens SS Vaderlandsliefde Waar eindigt terechte trots op de natie en begint gehypet nationalisme? De enorme archipel die Filipijnen heet, is nog amper ontdekt door het massatoeris me, laat staan erdoor verpest. Het is een wonder dat deze 7.107 paradijselij ke Aziatische eilanden jaarlijks slechts 3.000 Nederlandse vakantie gangers trekken. Arjan Leenhouts reisde rond en keek onder water. Onze nieuwe brochure 2009 is er weer! BOLQEJ|MAN PZC Zaterdag 10 januari 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 Het wordt vaker geconstateerd: Amerikanen zijn vreemde types. Misschien niet alle Amerikanen, maar dan toch op z'n minst de meêsten. Neem nou de oorlog in Irak. Aan elke zichzelf respecterende gevel hangt de 'Star Sprangled Banner'. 'We support our troops' staat in vette hoofdletters op de bordjes die achter alle ra men staan. Nou, nou. Bij ons in de straat gaat alleen op Ko ninginnedag de vlag uit. En dan nog aarzelend. Dat zal wel iets over ons zeggen. Maar die Amerikanen! Ik heb de oorlog niet meegemaakt, mijn ouders wel. Over Amerikanen hoor ik ze nooit. Het waren de Canadezen die Groningen uit de klauwen van de vijand trokken. De yanks in geen velden of wegen te zien. Ik voel daarom dus nog steeds geen golf van dankbaarheid over me heen spoelen wanneer ik de wolkenkrabbers van Miami zie. Tegenwoor dig beheersen gangstarappers en Wall-Streetgraaiers een land dat geregeerd wordt door angst en onzekerheid. Dit moest ik dus even kwijt. In Venice, Florida wapperen ook vlaggen. De woonwijk waar we een gezocht familielid ver moeden, is een zee van rood, wit en blauw. Aan elk geveltje hangt een immense versie van de driekleur. Met stijgende verbazing rij ik de straten door. Is zoveel vaderlandsliefde wel gezond? Waar eindigt terechte trots op de natie en be gint gehypet nationalisme? Ik vind het allemaal een beetje overdreven. Omdat we toch een goede indruk willen geven van de buurt waarin de gezochte persoon woont, filmen we nogal uitgebreid. De zonovergoten vlaggen, de nette tuinen, watersproeiers en voorbijzoevende SUV's. Er is op straat geen mens te zien. Nog niet. Om de groteske vlaggenschouw goed in beeld te brengen,, gaan we over op de zogenaamde rijshots. Langzaam door de straten rollen en filmen maar. Op de een of andere manier trekt dat de aandacht. Wel logisch na tuurlijk. Als je voor de achtste keer langsrijdt met een slakkengangetje is dat verdacht. En verdacht is in de States niet goed, zeker iii deze terroristische tij- den. Zag je eerder in de middag niémand op straat, nu we gespot zijn, komt men de huizen uit. Nou ja, gelukkig zijn we bondgenoten, denk ik nog. Maar de bewoners zien dat toch anders. Wanneer ik na de vriendelijke vraag What the fack are you doing, assholes? probeer uit te leggen dat we het goed bedoelen en van de bevriende televisie uit Nederland zijn, leidt dat niet tot enthousiasme. Communisten zijn we, en Europese eikels - excuse me - we moeten oprotten uit hun neighbourhood, anders zwaait er wat. Vriendelijk la chend rijden we door. Wat een sympathieke mensen zijn het toch. Even later wordt het nog bonter. Een groepje rednecks krijgt ons in de gaten en begint te jouwen. 'Vuile journalisten, rooie rakkers', het hele menu. Uiteraard voel ik me steeds minder welkom in deze trotse, vaderlandslieven de buurt. Net als ik denk dat we het zo wel hebben gehad stormen een paar jongemannen een garage uit. Bleke, benge lende buiken onder bezwete T-shirts. Wanneer het eerste bierflesje onze auto raakt, denk ik nog aan een opspattende steen. Maar zodra het Budweiser begint te regenen, weet ik hoe laat het is. Ik heb voldoende Amerikaanse films gezien om te weten waar een dergelijke volkswoede toe kan leiden. In Irak weten ze daar ook alles van. Flesjes spatten op straat uiteen. Wegwezen dus, voor ze de pek en veren halen. Zee uzoh OManilla FILIPIJNEN BORACAY-O cebu Suluzee Cebu CityoB0H0L negros OBool Dumagueteo i panglao SULU-ARCHIPEL Celebeszee M mmm, daar ja. Ga door! Mmm. Nee, dit is geen erotisch verhaal, maar een verslag vanaf het witte palmenstrand van Boracay, een droomeilandje in het hart van de Filippijnen. Gloria heeft de knoop in mijn schouder gevon den, vanmiddag opgelopen in een driewielige taxi. Daarin past met gemak een katholiek kinderrijk Fili- pijns gezin, maar dit lijf van 1,90 meter uit Nederland amper. Au! Toen tegen het vallen van de avond de geüniformeerde kneed- en knijpbrigade weer uitrukte om slachtoffers te vinden voor haar ambulante verwennerij, kostte het de dames weinig moeite mij over te halen. Massage, sir? Nou en of! Dus lig ik nu met mijn snufferd in een batiklaken te ontspannen on der Gloria's goddelijke handjes. Mmmm, wat een genot als de es sentie van het leven wordt terugge bracht tot een flesje 'miklait' en je enige zorg is dat deze lokaal gebrou wen San Miguel Light niet warm wordt in het zand. De idylle onder de kokospalmen is compleet. Terwijl de zon met veel gevoel voor dramatiek afscheid neemt achter de driehoekszeilen van de vissersprauwen aan de hori zon, werpt Gloria zich met alles wat zij in zich heeft op mijn be roepsblessure. Waar het oude, fra giele vrouwtje haar kracht van daan haalt, is een raadsel. Gloria's hartelijkheid, service en ta rieven (zo'n 6 euro) zijn exempla risch voor de Filipino's. Waar je ook komt, je ziet alleen maar vrien delijke, open gezichten, die graag op de foto gaan en je daar dan ook nog voor bedanken. In het Engels, want die taal beheersen de mees ten goed. We zijn op reis door het centrale deel van het eilandenrijk, de Visa- yas. Oostelijk van het Aziatische vasteland en ten noorden van Indo nesië strekken de F'ilipijnen zich over 1.800 kilometer uit van noord naar zuid. Het land is grofweg te verdelen in vier gebieden: behalve de Visayas zijn dat het grote noor delijke hoofdeiland Luzon, met de Diverse reisorganisaties bieden de Filipijnen aan, zie daarvoor de reisbureaus of bijvoorbeeld http://filippijnen.startpagina.nl Wij maakten de reis met Dimension Travel Diving, www.dimension.travel Voor veiligheidsrisico's: www.minbuza.nl Voor visa: visumdienst.nl Voor gezondheid: www.lcr.nl Officiële website van het land: www.tourism.gov.ph hoofdstad Manilla, de westelijke gordel van de Sulu Archipel en ten slotte het grote zuidelijke eiland Mindanao. Reizen naar deze twee laatste regio's wordt sterk ontra den, vanwege de activiteiten van extremistische afscheidingsbewe gingen als Abu Sayyaf en Jemaah Is- lamiyah. Waarschijnlijk dat de Filipijnen daaraan-hun slechte imago ontle nen, maar op basis van eigen waar neming kunnen we niet anders zeggen dan dat dat imago niet klopt. Nergens worden we vijandig of zelfs maar opdringerig bena derd, nergens hebben we het ge voel dat we voortdurend op onze spullen moeten letten. Het is drukkend warm als we van uit Manilla met het vliegtuig aanko men in Dumaguete, een provincie hoofdstad op het eiland Negros, een van de Visayas. Vandaag ma ken we kennis met nog twee karak teristieke vervoermiddelen op de Filipijnen: de jeepney en de bang- ka. De jeepney is een omgebouw de Amerikaanse legerjeep. Onze jeepney is van Atlantis Dive resort en brengt ons naar dit voor de bo ze buitenwereld verscholen relax oord voor duikers en andere levens genieters. Daar stappen we aan boord van een banca, het type uit leggerboot dat je overal ziet in de wateren rondom de Filipijnse eilan den. De lange bamboedrijvers aan weerszijden moeten ervoor zorgen dat de ranke prauwen niet om slaan. De riffen van de Filipijnen behoren tot de mooiste van de we reld en wat wij gaan zien, is daar weer de top van: het rif rondom Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. 2 nachten in Z-Duitsland o.b.v. halfpension 7/9 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendiner/buffet Excursies met touringcar (ex. entreegeld) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting Diverse vertrekdata. 2* overtocht nachtboot Trelleborg-Travemunde v.v. in een com fortabele hut. Incl. Smorgasbord en ontbijtbuffet 1x overtocht Stockholm-Turku (Noordkaap reis) 7/11 nachten in 3" hotels in een 2-persoonskamer douche/toilet Dagelijks óntbljtbuffot en 3-gangendiner/buffet Genoemde ferry's (boottochten) Excursies met de bus (excl entreegelden) Comfort class touringcar chauffeur/reisleider Noordkaapcertificaat (Noordkaap reis) Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting Diverse vertrekdata. 2 nachten in Z-Duitsland o.b.v. halfpension 7/9 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendiner Excursies met touringcar (ex. entreegeld) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting iieasH fiïl Voor brochure vSSL en boekingen: scr (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl BIJ DE PRIJS INBEGREPEN Op heen- en terugreis overtocht met nachtcruiseferry 7/9 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer Dagelijks goed verzorgd ontbijt en 3-gangendiner Excursies met de bus (entreegelden niet inbegrepen) Comfortclass touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94