Het Shoufgevoel media Het jaar van heimwee tv Nieuw(s) De komische serie ShoufShoufover Marokkaanse jongens in Nederland keert dit voorjaar terug. In het derde seizoen staan Ap, Mussi, Rachid, Driss en Robbie op een keerpunt in hun leven. Rivka Groenier bezocht de set. ■S PZC Zaterdag 10 januari 2009 50 :<s media@wegener.nl 024-3650570 In Heimwee TV worden elke week se ries uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week: Falcon Crest door Ray Simoen Met rozengeur en ma neschijn maak je geen spannende tv. Na twee afleverin gen komt die weeë geur je de neus uit. Geluk is saai. Geluk is pas mooi als er krassen op zitten en het druppelsgewijs toege diend wordt. Geen glimlach zon der voorafgaande grimlach. Dat hebben de Amerikaanse tv-ma- kers goed begrepen. Afgunst, wraaklust en inhaligheid, overgo ten met een saus van huilbuien en krokodillentranen en verpakt in ex clusieve haute couture en dure Ca dillacs, dat is pas leuk om je jaren als kijker aan over te geven. Geen wonder dat de serie Falcon Crest zo'n doorslaand succes was van 1981 tot 1990. Chiquer en niet zo bot als die soap over die lompe Texaanse olieboeren van Dallas en heel wat geestiger gemeen dan dat trage en sullig brave Dynasty. De serie speelde zich af in Falcon Crest, een gebied met wijngaarden ten noorden van San Francisco, en draaide om de rivaliserende fami lies Channing en Gioberti, beide wijnmagnaten. Hoofdpersoon was Angela Channing, de heerszuchti ge eigenaresse van verschillende wijngaarden in Falcon Crest. Ange la werd gespeeld door Jane Wy- man, de eerste vrouw van Ronald Reagan, de B-filmacteur die het tot president van Amerika wist te schoppen. Angela was een vreselijke tang, die over lijken ging om haar doel te be reiken. Maar ze was wel een takke- wijf met klasse. Ze droeg mantel pakjes van Dior, rook naar Chanel no. 5 en verplaatste zich in langge- foto CPD rekte limousines niet geblindeerde ramen. En ze was begiftigd met een talent voor dodelijke oneli ners. Een ware duivelin, maar ge weldig om naar te kijken en tegen te vloeken. Haar tegenspeler en tegenpool was haar brave neef Chase Gioberti, die door een erfenis in het bezit kwam van een aantal wijngaarden in Falcon Crest. Natuurlijk kwam het tot bittere botsingen tussen de aartsintrigante Angela en de goed moedige Chase. Chase maakte er op zijn beurt een sport van de derde hoofdpersoon in de serie, Angela's erfgenaam Lance Cramson, dwars te zitten. Lance was een mooie jongen met een slappe rug en luie handjes, die echter nooit te beroerd was om mooie meiden met centen om zijn vingers te winden en op een slink se manier veel macht bij elkaar te graaien. Je hoopte steeds dat hij vreselijk op zijn bek ging of een goed pak rammel kreeg. Zoals het hoort in een echte soap, wemelde het in Falcon Crest van de slechteriken, die de goedzakken en kel zure druiven wilden verkopen. Alles was geoorloofd: moord, om koperij, overspel en bedrog. Je moest er wel je hoofd goed bij houden. Het aantal stiekeme drie hoeksrelaties, moordpogingen, on echte kinderen en gebroken harten was amper bij te houden. Maar liefst 28 vaste acteurs met ieder een eigen tic en geheim verleden de den mee. Daar kwamen dan ook nog eens de vele gastspelers bij aan wie ook een steekje los zat, zoals Gina Lollobrigida, Ursula Andress, Robert Stack en Lana Turner. Op de gifgroene kunstmat van de Hilversumsche Mixed Hockeyclub wordt hard ge traind. Een van de spelers draait zijn hoofd opzij. „Hee, kijk, Marokkanen!" Pok, een hockeybal raakt zijn kruis en hij stort in elkaar op het veld. Regisseur Thomas Korthals Altes staat met zijn cameraploeg aan de zijlijn: wéér niet goed. De voor de ze scène in Shouf Shouf de serie 3 in gehuurde échte Gooise hockeyjon- gens, kunnen prima een bal raken, maar acteren blijkt toch een vak. „Sorry, ik denk dat we moeten wis selen, het wordt niks zo. Kun je niets aan doen. Het gaat gewoon niet." De regisseur verdwijnt in het clubhuis en komt even later naar buiten in hockeytenue. „Nog een keer repeteren of meteen draaien?", vraagt cameraman Maar ten van Keiler. Korthals Altes: „Re peteren, want ik kan ook niet acte ren." Dat blijkt niet zo veel later mee te vallen, als zijn personage Roderick met veel gevoel voor dra matiek in elkaar stort op het veld. „Niet kakkineus genoeg", roept de opnameleider nog wel. Het 'Marok kanen' moet er nog iets Gooiser uitkomen. Minuten later staat de scène erop. Regisseurs die een rolletje spelen, het is een traditie bij Shouf Shouf, vertelt Korthals Altes even later, als de ploeg boven in het clubhuis aan de lunch zit. In de film en de twee eerdere series, altijd was er een klei ne cameo voor de regisseur. „Van daag was het niet gepland, het was gewoon pech dat de acteur die we voor die rol hadden -ei niet was, en het iets te moeizaam ging met de jongens." Korthals Altes tekent voor vijf van de twaalf afleveringen van het der de seizoen. Hoe hij de klus heeft gekregen? Gewoon, door heel hard te leuren, bekent hij eerlijk. Na de film Shouf Shouf Habibi en twee se ries, is de komedie over Marok kaanse schoffies in Nederland een geoliede machine. Dat is wel even wennen voor een verse regisseur. „Ja, het Shoufgevoel moest wel groeien. In het begin waren ze streng voor me, dat ik het wel op de Show/manier moest doen." Lastig, maar het heeft ook voorde len. „Je hoeft met de acteurs niet meer te praten over hoe ze iets moeten spelen. Ze kennen de ka rakters door en door. Je hebt het kort over de tekst en in een flits wordt het opgepakt." Tijdens de opnames op het hockey veld blijkt de regisseur zelf ook niet de makkelijkste. Hij raakt he vig geïrriteerd als de acteurs niet snel genoeg beneden zijn voor een volgende scène, waarin de man nen aan het klussen zijn in de kleedkamer en door de voorzitter De hoofdrolspelers van Shouf Shouf: v.l.n.r. Leo Alkemade, lliass Ojja en Mimoun Ouled Radi. foto David van Dam UITGEPRAAT De initiatiefnemers van Het Gesprek hebben de strijdbijl begra ven. Mediaondernemers Pieter Storms, Derk Sauer, Frits Barend en Ruud Hen driks kwamen indertijd gezamenlijk met het idee om de praatzender te begin nen, maar kregen daarna ruzie. Storms haakte af en begon later zelfs juridi sche stappen tegen de overige aandeelhouders. Het conflict over Het Ge sprek is nu geschikt. De vier zijn nu met elkaar in gesprek om de toekomst van het tv-station te bepalen. De zender verkeert in zwaar weer door tegen vallende kijkcijfers en lage inkomsten. MINDER KIJKTIJD Behalve Het Gesprek moeten er meer omroepen zijn die last hebben van lagere kijkcijfers. En dat ligt aan ons. Want de Nederlander heeft vorig jaar minder tv gekeken in vergelijking met het jaar daarvoor. De gemid delde kijktijd per dag daalde van 186,3 minuten in 2007 naar 184,1 in 2008. Dat bleek deze week uit gegevens van de Stichting Kijkonderzoek (SKO). Een verklaring voor die daling geeft de SKO niet, maar bekend is dat de beeldbuis moet wedijveren met de tijd die online wordt doorgebracht. Ook blijken we steeds meer 'uitgesteld' te kijken, omdat we programma's eerst opnemen. wr jr% Esther Waij. foto Evert Elzinga Esther Waij kijkt terug op een vruchtbaar jaar. Haar tweede roman Man op je lip kwam uit en de rechten werden gekocht door productiemaatschappij Nedfilm TV. Onder supervisie van Paul Verhoeven wordt haar roman verfilmd, door Marleen Bakker Ze is actrice, scenario schrijfster en roman schrijfster. Esther Waij is een duizendpoot. Net op de toneelschool, begin jaren negen tig, speelde ze de leerling-verpleeg- naar buiten worden geroepen. Iliass Ojja (Driss) komt moppe rend de trap af en Mimoun Ouled Radi (Rachid) is weer eens aan het geiten. „Hee mannen, geconcen treerd!" De ploeg moet door en dan is al snel te zien wat Korthals Altes bedoelt met die geoliede ma chine. Mimoun Ouled Radi, Iliass Ojja en Leo Alkemade (Robbie) krijgen wat uitleg bij een tuintafel vol keu- rig opgevouwen hockeytenues, en schieten dan soepel in hun rol. De voorzitter van de hockeyclub (Wig- bold Kruijver) heeft bedacht dat zijn club wel wat spelers met 'een achtergrond' kan gebruiken, en pro beert de klussers uit hun overall en op het veld te krijgen. Robbie wil liever naar triktraktraining. Dit is niets voor hem. Maar dan schuift een groep sexy hockeymeisjes voor bij en weten de drie vrienden niet hoe snel ze hun overalls moeten verruilen voor een sporttenue. Het ligt er weer lekker dik bovenop. Dan bedoelen we niet alleen het bouwstof (meel) waarmee de ac teurs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80