Sport PZC Kramer zit op rozen na falen concurrentie 38 35 37 m Schaatsen Johnny Hoogerland kan niet wachten op begin wielerseizoen Zaterdag 10 januari 2009 Als Enrico Fabris met één schaats over de lijn gaat en wordt gediskwalificeerd... ....en als Havard Bokko zich verslikt in de 500 meter en achterop raakt... Sjoerd Huisman wordt geleefd na NK marathonschaatsen Tip? sport@pzc.nl Wi t tA fr KBN ...is de nuchtere Sven Kramer de lachende derde. foto's ANP en AP Verweij debuteert met val op 500 meter, maar stelt WK-tickets veilig. door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - Als hij ergens wat winst had kunnen boeken op Sven Kramer, dan was het op de 500 me ter, had Havard Bokko voor het EK allround bedacht. De Noor ging er voor, maar moest al in de eerste bocht zijn overmoed bekopen. Hij opende snel, maar raakte in onba lans en gaf uiteindelijk bijna negen tienden toe. „Hij is dus bezweken. Als je onder hoge druk staat, maak je eerder een foutje", was de nuch tere analyse van Sven Kramer, die later op de vijf kilometer ook nog eens zijn andere uitdager, Enrico Fabris, zag wegvallen door een dis kwalificatie. Daarmee was de toernooispanning voorbij. Kramer kan pierewaaien. Zijn naaste belager en leeftijdsge noot Wouter Olde Heuvel heeft zijn leven lang nog nooit een wed strijd gewonnen waar ook Kramer aan meedeed en moet op de 1500 meter van vandaag al 2,58 seconde goedmaken. Nummer drie Bokko staat op 3,50 seconde. „Ik heb een grote fout gemaakt, mijn weekend is geruïneerd", reageerde de Noor. Kramer: „Eerder deze week zei ik dat ik het toernooi al op'de eerste dag naar mijn hand wilde zetten. Daar heb ik dus niet veel voor hoe ven doen. Dat anderen steekjes la ten vallen, is niet mijn probleem. Omdat ik het in de ritten voor me een paar keer fout had zien gaan, heb ik op de 500 meter bewust geen risico's genomen in de boch ten. Dat ik dan toch nog m'n twee de tijd van Thialf rijd, is lekker." Waar Bokko tenminste nog mee doet, is Fabris uit de uitslag ge schrapt. De Italiaan sneed op de vijf kilometer al in de eerste bocht een stukje af en daar zijn de scheidsrechters sinds dit seizoen onverbiddelijk in. „Dat weet je toch? Dat is gewoon ontzettend dom", vond Kramer. Fabris was zich schuldbewust, maar vond wel dat er in Thialf met twee maten werd gemeten. Als hij werd gedis kwalificeerd, dan zeker ook Koen Verweij. De EK-debutant, met zijn achttien jaar de jongste deelnemer, was op de 500 meter gevallen en had zijn rit moeten vervolgen in de buitenbaan, omdat hij daar voor zijn val ook reed. De Alkmaar der strompelde echter via de bin nenbaan over de finish. Met de 1.06,95 die Verweij klokte, kon hij zijn klassement vergeten, maar er stond nog wel degelijk wat op het spel: het vierde ticket voor Nederland bij het WK allround. En dat kon Verweij via een top-zes- notering op de vijf kilometer vei ligstellen. Erben Wennemars, reser ve in Thialf ontfermde zich met een over de jongeling. „Hij zei dat ik niet langer dan tien minuten aan mijn val moest denken, me moest concentreren op de vijf kilo meter en dat ik hiervan een man werd. Eigenlijk wilde ik van nie mand wat horen op dat moment, maar van zo'n ervaren schaatser kun je wel wat opsteken.",, Verweij liet zich op de massageta fel behandelen om zijn knallende hoofdpijn te verminderen, er werd een nieuw pak voor hem bedrukt (het andere was gehavend) en hij reed als een man naar 6.29.91. Een dik persoonlijk record en goed voor de zesde tijd. Omdat ook Kra mer, Olde Heuvel (tweede) en Carl Verheijen (vijfde) in de top zes re den, was de 'missie-WK' geslaagd. Voor Fabris is de situatie wel nij pend. Hij moet bidden dat zijn landgenoot Matteo Anesi bij de beste zestien eindigt, want anders heeft Italië straks bij het WK all round niet één startplek. Anesi staat na dag één vijftiende. De twee voornaamste concurren ten van Sven Kramer, de Noor Havard Bokko en de Italiaan Enro- co Frabris, blunderen op de eer ste dag van het EK allround. cB Op het Nederlands kampioen schap schaatsen op natuurijs ging donderdag slechts één Zeeuw van start: de negentienjarige Erwin Mesu uit Middelburg. Het zijn er in het verle den wel eens meer geweest. Dat betekent niet dat er in onze provincie geen goede schaatsers meer zijn. Vooral bij de vete ranen rijden mannen rond die nog aardig kunnen stoempen. Ze kwamen in het nationale marathonklassement echter punten tekort om in aanmerking te kun nen komen voor een startbewijs op het NK. Da's niet zo raar. Een man als Adriaan Pro voost, de fanatieke schaatser-op-leeftijd uit Domburg, stuit regelmatig op de dub bele agenda van de schaatsbond KNSB. Hij moet vaak kiezen of hij aan een mara thon meedoet of aan een langebaanwed- strijd. Kiest hij voor langebaan, dan mist hij de marathon. Voor Flip Salomé uit Breskens geldt een soortgelijk excuus. Het is jammer dat deze mannen een steeds zeldzamer wordend superevene ment als het NK op natuurijs mislopen. Ze verdienen het om aan de start te staan. Bij veel amateursporten die in Zeeland op enig niveau beoefend worden, vindt men twee keer trainen per week meer dan ge noeg. Schaatsers lachen daar om. Zij pro beren, vaak ook in de zomer, elk verloren uurtje te benutten om aan de conditie te schaven. Schaatsers zijn de nomaden van de Zeeuwse sport. Om op ijs te kunnen trai nen moeten ze naar Breda, waar de dichtstbijzijnde schaatsbaan met kunstijs ligt. Dat doen ze vaak drie keer in de week. Of dat niet genoeg is, gaan ze ook nog voor een trainingskamp een weekje naar Inzeil. Voor wedstrijden trekken ze in het weekend opnieuw het land in, of de landsgrenzen over. Menige Zeeuw heeft op wonderhanen als die van Calga ry of Salt Lake City hoogstpersoonlijk zijn schaatssporen achtergelaten. Nu koning winter in Zeeland eindelijk weer eens op zijn troon zit, kunnen de Zeeuwse schaatsers hun gerief weer een dicht bij huis halen. Om te beginnen van daag op het Zeeuws kampioenschap mara thon, op de Nansenbaan bij Goes. Hoe wel ik nogal een koukleum ben, gun ik hen nog een lange, strenge winter. Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71