?w?atie Is Kabinet achter actie in Gaza Nederland wil op reis PW er zat Roelofs opent Georgië-expo Winterkou nekt ijsvogelstand nun 1 pzc Zaterdag 10 januari 2009 6 oranjestad - De Nederlandse par lementariërs hebben PW-delega- tielid Hero Brinkman gisteroch tend vlak voor het einde van het Parlementair Overleg Koninkrijks relaties (POK) op Aruba uit de de legatie gezet. De aanwezigheid van Brinkman was met nog maar een paar uur te gaan voor het einde van "het over leg niet meer in stand te houden, zei PvdA-delegatielid John Leer dam. „Brinkman vroeg het woord toen we de Slotverklaring bespra ken en begon tot onze verbazing een tirade af te steken tegen de Arubaanse delegatie en Arubaanse bewindslieden. Daarmee schoffeer de hij ook indirect de Nederlandse delegatie." Den Haag: Israël begaat geen oorlogsmisdaden, Harnas doet dat wel. den haag - Het kabinet houdt vast aan zijn standpunt dat Israël geen oorlogsmisdaden pleegt in de Ga- zastrook. Harnas begaat die wel met zijn raketbeschietingen op Is raëlische doelen, aldus minister Verhagen (Buitenlandse Zaken) gisteren in een ingelast debat met de Tweede Kamer. Ook de beschieting van een school in Gaza, waarbij deze week dertig tot veertig doden vielen, is voor het kabinet geen aanleiding Israël te veroordelen. Wel wil Nederland dat de Verenigde Naties deze aan val onderzoeken. Verhagen oor deelt dat Israël het oorlogsrecht na leeft. De Israëlische krijgsmacht richt zich volgens hem op militai re doelen van Hamas in Gaza. Hij vindt het wel 'verschrikkelijk' dat er zo veel burgerslachtoffers zijn onder de Palestijnen in Gaza. Maar dat komt volgens de Neder landse regering omdat Hamasstrij- ders zich met hun wapens verber gen tussen burgers. In tegenstelling tot het kabinet vindt coalitiepartij PvdA het ge weld aan beide zijden 'buitenspo rig'. De partij wil dat de Kamer dit veroordeelt en komt volgende week met een motie, kondigde woordvoerder Luuk Blom aan. Tot groot ongenoegen van de opposi tie wilde hij het geweld van Israël niet als 'disproportioneel' bestem pelen, zoals PvdA-Kamerlid Mar- tijn van Dam eerder wel deed. De term 'disproportioneel geweld' is beladen omdat deze in het oor logsrecht gelijk staat aan oorlogs misdaden. Blom nam ook afstand van Europarlementariër en partij genoot Thijs Berman, die Israël de ze week betichtte van oorlogsmis daden. Voor de PvdA-fractie is het moeilijk laveren in het Pales tijns-Israëlische conflict. Coalitie- Als enige coalitiepartij vindt de PvdA het geweld aan weerszij den buitensporig. Zij wil dat de Kamer dit veroordeelt. Een mo tie daartoe zal het niet halen. partijen CDA en Christenunie zijn pro-Israël, de PvdA-achterban heeft veel sympathie voor de Pales tijnen. Voor haar motie zal de Pv dA onvoldoende steun krijgen. Een Kamermeerderheid van de coalitiepartijen CDA en Christenu nie en de oppositiefracties van de WD, PW, TON en SGP scharen zich achter het kabinet. Zij vinden dat Israël in zijn recht staat. Eerder deze week zei de Kamer een voorstel te steunen van onder anderen Verhagen om waarne mers te stationeren bij de Egypti sche grens met de Gazastrook, zo dra er een bestand is. pagina 9: VN-oproep is voor do vemans oren amstelveen - Sandra Roelofs, de Terneuzense vrouw van de Georgi sche president Micheil Saakasjvili, opent op 23 januari de tentoonstel ling Born in Georgia in het Cobra Museum in Amstelveen. Daar is tot en met 1 juni voor het eerst een overzichtstentoonstelling van hedendaagse Georgische kunst buiten de grenzen van Geor gië te zien, aldus het museum. Met kunstwerken van 27 kunste naars schetst het museum 'een beeld van de wijze waarop een nieuwe generatie kunstenaars uit Georgië aankijkt tegen ontwikke lingen in de hedendaagse kunst'. den haag - Nederlanders willen ondanks de crisis en masse op va kantie. Normaliter gaat 80 procent van de mensen op vakantie. Drie kwart geeft aan dit jaar zeer waar schijnlijk op vakantie te gaan, zo'n 16 procent twijfelt nog en 10 pro cent gaat zeer waarschijnlijk niet, blijkt uit onderzoek van het Nipo. „Niet alleen Nederlanders met wie het financieel goed gaat, willen op vakantie. Ook van degenen van wie de situatie verslechtert geeft twee derde aan dit jaar op vakan tie te gaan." Mensen zijn met het boeken afwachtend. Een op de drie zegt de belangrijkste vakantie later te boeken dan normaal. den haag - Door de strenge vorst zijn honderden ijsvogels en roer dompen gestorven. De populaties kunnen in het slechtste geval met tachtig procent worden gedeci meerd door de kou, stelt SOVON Vogelonderzoek Nederland. Door het ijs op de open wateren kunnen de vogels moeilijk voedsel vinden. Roerdompen en ijsvogels eten vis en andere diertjes die in het water leven. Ook de kerkuil, merel, huismus en het winterko ninkje hebben het moeilijk, meldt Vogelbescherming Nederland. Dieren lopen via het ijs van weiland de weg op leiderdorp - De politie in de Krimpenerwaard is de laatste da gen druk bezig geweest met loslo pende dieren op wegen. Ze verla ten via het ijs hun weiland en gaan dan op pad, liet de politie gis teren weten. Zo liep woensdag in .Schoonhoven opeens een aantal pony's op de openbare weg. Een dag later liepen in Krimpen aan de Lek achttien schapen op de weg. Dief gaat er vandoor met opwarmende auto veendam - Een inwoner van Veen- dam is donderdag beroofd van zijn auto met draaiende motor. Dat meldde de politie gisteren. De man had de motor van zijn wagen al gestart en ging nog even zijn huis in. Toen hij enkele minuten later weer terug kwam was de au to verdwenen. Volgens de politie had de man de motor gestart om de ruiten te ontdooien. De wagen is later op de dag teruggevonden. Kerk in Doesburg te koud voor gelovigen doesburg - De Grote- of Martini kerk in het Gelderse Doesburg is te koud om het geloof in te belij den. De hervormd gereformeerde kerkgemeenschap Doesburg wijkt daarom morgen uit naar de kerk in het naburige Angerlo, meldde de kerkgemeenschap gisteren. De kerk in Doesburg is door het kou de winterweer niet langer warm te stoken. Rijkswaterstaat denkt erover ijs te breken den haag - Rijkswaterstaat over weegt op een aantal hoofdvaarwe gen het ijs te breken, omdat het de scheepvaart hindert. Daarnaast dreigt het ijs op de hoofdvaarwe gen schade te veroorzaken aan stu wen en sluizen. Breken van het ijs rondom stuwen en sluizen lost dit op. Dat heeft de dienst gisteren la ten weten. Twaalf jaar geleden brak Rijkswaterstaat het ijs op de vaarwegen voor het laatst. Veel vraag naar reddingsklossen ijmuiden - De reddingsbrigades hebben momenteel te maken met meer vraag naar reddingsklossen. De klossen die bij reddingen in het water worden gebruikt, zijn ook geschikt om iemand uit een wak te trekken. Veel van de 180 reddingsbrigades verkopen ze aan particulieren die ze meenemen als ze gaan schaatsen, meldde de Red dingsbrigade Nederland gisteren. Strooien gaat voor huisvuilinzameling rotterdam - Het inzamelen van het huisvuil in Rotterdam loopt wat vertraging op, omdat het reini- gingsbedrijf overuren draait door de vorst. Een paar keer per dag wordt er gestrooid om de wegen begaanbaar te houden. Ook kun nen de veegwagens door de vorst niet worden ingezet, werd gisteren gemeld. De borstels werken met water, waardoor de straten ijsba nen zouden worden. Rijkswaterstaat strooit bijna record aan zout utrecht - Rijkswaterstaat heeft al negentig miljoen kilo zout over de Nederlandse rijkswegen uitge strooid. „Dat is veel", zei een woordvoerder van de dienst giste ren. Het record dateert uit de win ter van 2005/2006, toen werd 124 miljoen kilo verspreid. „Een zeer goede kans dat het dit jaar meer wordt." In een normale winter gaat er 60.000 ton zout de weg op. Operatiekamers dicht vanwege de kou den bosch - Zes operatiekamers van het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch zijn gisterochtend gesloten omdat de luchtbeheer- sing door een bevroren luchtkoker defect is geraakt. Spoedeisende operaties worden verplaatst naar de locatie in het centrum van de stad. Het ziekenhuis heeft dat giste ren gemeld. De operatiekamers blijven zeker tot en met woensdag dicht. VOOR VRFDe DEN haag - Twee- tot driehonderd mensen hebben gisteren bij de Tweede Kamer gedemonstreerd om hun steun te betuigen aan Israël (rechts). De betoging was georganiseerd door diverse pro-Israëlische organisaties en werd bijgewoond door de rabijnen Evers en Soetendorp. In Rotterdam vond juist een demonstratie plaats voor de Palestijnen. Sympathisanten bidden voor het stadhuis voor vrede (links) foto's Robin Utrecht/ANP en Emiel Muijderman/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6