Wie ontkent komt nooit 'Rookverbod holt het gezag van de overheid uit' Rechter berispt om blootfoto's Identificatie van vermisten niet gelukt 4 Zaterdag 10 januari 2009 PZC Haarlem - Een strafrechter die op zijn werkkamer erotische sites be zocht, is gisteren door president Herman van der Meer van de Haarlemse rechtbank tot de orde geroepen. Tegen de bewuste rech ter loopt nu een interne procedu re, die hem mogelijk op een schrif telijke berisping komt te staan. De president: „Hij heeft toegege ven een fout te hebben gemaakt door door te klikken op spam. Dui delijk mag zijn dat het bekijken van blootplaatjes niet past binnen de rechtbank." De zaak kwam aan het rollen door een foto die een le zer van het Haarlems Dagblad afle verde op de redactie van de krant. De redactie speelde de foto door naar de rechtbankpresident in de veronderstelling dat de rechter een zedendossier zat te bestuderen. Vertrouwelijk materiaal dus, dat zichtbaar was vanaf de openbare weg. Intern onderzoek bracht aan het licht dat op het beeldscherm geen delen van een dossier te zien waren, maar foto's van blote da mes. Overigens maakte de recht bankpresident meteen duidelijk al langer in zijn maag te zitten met het feit dat de kamers van het ge rechtsgebouw in Haarlem vanaf de straat nauwelijks zijn afgeschermd. „Dat levert een risico op dat ik se rieus neem. Ook het Openbaar Mi nisterie maakt zich hier zorgen om, vooral vanwege het hotel aan de overzijde, waar je een kamer kunt huren en met een telelens naar binnen kunt staan gluren." Volgens Van der Meer zijn er tes ten gedaan met lichtdoorlatend en reflecterend folie, die verhindert dat er naar binnen wordt gekeken. Die wordt binnenkort tegen de rui ten van de werkkamers van het ge rechtsgebouw geplakt. PETER Levenslang in de tbs. Het kan mensen overkomen die misdrijven als moord, verkrachting of incest blijven ontkennen. Maar voor altijd opsluiten was nooit de bedoeling van de terbeschikkingstelling. door Floor Ligtvoet Het zijn heel lastige za ken, zegt strafrechtadvo caat Willem Anker. Wat moet je adviseren aan een tbs'er die zweert de mis daad niet te hebben gepleegd? „Ik wil iemand niet onder druk zet ten, maar bij ontkennen dreigt de longstay zijn eindstation te wor den." Dat is de afdeling waar tbs' ers terechtkomen als er geen per spectief meer is dat ze ooit nog vei lig kunnen terugkeren in de maat schappij. Wie als tbs'er, terecht of onte recht, volhoudt onschuldig te zijn, manoeuvreert zich in een onmoge lijke positie. Anker staat zelf twee mannen bij die bij hoog en laag be weren het zedendelict waarvoor ze zijn veroordeeld, niet te hebben gepleegd. In feite zijn er dan nog maar twee opties, want het vonnis is onherroepelijk: „Of ze leggen zich bij hun straf neer en werken mee aan de behandeling en ko men dan op termijn waarschijnlijk in aanmerking voor verlof Of ze zijn principieel en werken niet mee aan een therapie voor zeden delinquenten. Maar dan is de kans op longstay reëel en komen ze er mogelijk nooit meer uit." Een van zijn cliënten peinst er niet over in therapie te gaan. Een behandeling voor verkrachters en incestplegers hoeft hij niet, hij is immers onschuldig, bezweert hij. Ankers andere cliënt koos wel eie ren voor zijn geld, maar heeft nu grote moeite met de behandeling. „De schoen wringt natuurlijk. Het geeft veel spanning", vertelt An ker. Maar het is wel zijn enige hoop op vrijheid. Rechter Yvo van Kuijck zit in het onafhankelijk adviescollege verlof- DEN HAAG - Venezuela is er niet in geslaagd om aan de hand van dna-onderzoek de twee lichamen te identificeren die in augustus op Isla Margarita zijn gevonden. De li chamen zijn mogelijk van de 41-ja- rige Wendy Videier en haar 14-jari ge dochter uit Roosendaal. Die worden sinds 2007 vermist op het eiland. De Nederlandse regering biedt nu aan de Venezolaanse rege ring te helpen bij de identificatie. of bel 0800 - 022 27 10 WGGeNGR NieuwsMedia toetsing terbeschikkinggestelden. Hij beoordeelt samen met gedrags deskundigen de verlofaanvragen. „We bekijken iedere zaak afzonder lijk. De omstandigheden kunnen sterk verschillen, maar als een tbs-gestelde geen enkele verant woordelijkheid neemt voor de ge pleegde feiten, is er een dikke kans dat een negatief advies volgt." Hier-, door vragen klinieken vaak al geen verlof meer aan voor deze groep. Commissaris Borghouts signaleert dat verbod vaker wordt genegeerd. HAARLEM - Het rookverbod in de horeca holt het gezag van de over heid uit, omdat het niet is te hand haven. Dat zei de Noord-Holland se Commissaris der Koningin, Har ry Borghouts, gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in Haarlem. Volgens Borghouts worden de ge luiden steeds sterker dat het rook verbod massaal wordt genegeerd. 10 Procent van alle cafés en 30 pro cent van de kleine cafés zouden zich er al niet aan houden. „De mi nister kondigt scherp en streng toe zicht af', aldus de Noord-Holland se commissaris. „Erg veel indruk maakt dit vooralsnog niet. Het handhaven lukt eenvoudig niet door de mensen van de Voedsel- en Warenautoriteit." Borghouts noemde het rookverbod als voor beeld hoe lastig het is voor overhe Ze weten dat ze toch nul op het re kest krijgen. Het delict toegeven en inzicht krij gen in het eigen gedrag zijn voor het ministerie van Justitie belang rijke onderdelen van de behande ling. Wetenschappelijk is echter nooit bewezen dat mensen die blij ven ontkennen 'delictgevaarlijker' zouden zijn dan de bekenners, stelt tbs-deskundige en hoogleraar Hjalmar van Marle. Ondertussen den om hun gezag te laten gelden. Volgens hem geldt dat zeker voor de provincies. De provincie zou meer gezag kunnen krijgen door meer politiek leiderschap te tonen, vindt Borghouts. Wat de commissaris betreft moe ten de provincies niet wachten tot de volgende provinciale verkiezin gen om in discussie te gaan over het nut van provincies, maar nu het voortouw nemen. Noord-Holland kwam vorig jaar volop in het nieuws doordat ze bijna honderd miljoen euro dreigt kwijt te raken door de kredietcri sis. De provincie krijgt binnen veertien dagen de 20 miljoen terug die zij op een Duitse dochter van de bank Lehman Brothers had staan, zei gedeputeerde Ton Hooij- maaijers gisteren. Door de kredietcrisis raakte ook Bankhaus Lehman in problemen. Duitsland stelde zich garant voor de bank en maakt het geld nu over. J'J 6ENT Noc; VEEL- TC JONG om t£ weteh wat écht verdriet i? Wie als tbs'er volhoudt onschuldig te zijn manoeuvreert zich in een onmogelijke positie. Verlof kan hij meestal ver geten. foto Carlo ter Ellen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4