Goes zet binnenkort de zaag Spinazie Borsele steunt hartmachines toch Storing trein wekt woede Knoflook in de mest Aanpassing van dienstregeling bussen 23 en 31 Datenin jeregio 22 Zaterdag 10 januari 2009 PZC door Luc Oggel KRABBENDIJKE - In de vrieskou uren op een perron staan wachten op een trein die niet komt, is geen pretje. Renee Vissers (16) uit Krab- bendijke kan erover meepraten. Vissers heeft donderdagochtend maar liefst drie uur op de trein ge wacht om naar school in Goes te gaan. Er was weliswaar een storing tussen Rilland-Bath en Bergen op Zoom, maar volgens haar werd steeds omgeroepen dat de trein er zo aan zou komen en dat de wach tenden nog even geduld moesten hebben. Er gebeurde echter niets en om 11.45 uur besloot Vissers maar weer naar huis te gaan, want .er werden ook geen bussen inge zet. De moeder van Renee, Tanny van Quekelberghe, schrok zich rot toen haar tot op het bot verkleum de dochter thuiskwam. „Ze zag blauw van de kou." Toen ze via Omroep Zeeland en de PZC (de door spoorwegbeheerder Prorail verstrekte informatie) vernam dat reizigers door de storing een half uur tot drie kwartier langer onder weg waren, omdat de stoptrein nog wel reed, brak haar klomp. „Er reden helemaal geen treinen. Veel scholieren en ouderen waren woest, laat ze dan gewoon zeggen: er komt geen trein." Een woordvoerder van ProRail zegt dat er wel degelijk stoptrei nen hebben gereden, zij het 'zeer onregelmatig'. Over de bussen kon hij niets zeggen, bij NS was giste ren niemand bereikbaar voor een reactie. goes - Naar aanleiding van veel klachten gaat Connexxion werken aan een aanpassing van de nieuwe dienstregeling op de buslijnen 23 (Borssele-Goes) en 31 (Goes-Kam- perland). Dit is het resultaat van overleg dat Connexxion en de pro vincie gisteren hebben gehad. Lijn 23 rijdt nog maar één keer per uur in de spits, terwijl dit voor 14 de cember twee keer per uur was. Overvolle bussen en lange wacht tijden zijn het gevolg. Lijn 31 is 's avonds vervallen, waardoor vier Noord-Bevelandse dorpen 'geïso leerd' zijn. Op korte termjn komt Connexxion met voorstellen naar de provincie, de subsidiegever. Nieuwe lijst met beschermde bomen voorkomt rompslomp. door Frank Balkenende goes - Goes zet de bijl in de kap- vergunning. Als de gemeenteraad 29 januari 'ja' zegt, hoefje als inwo ner de gemeente geen toestem ming meer te vragen om een boom in je tuin te vellen. Tenzij die boom op de nieuwe lijst met beschermde monumentale en waardevolle bomen staat. De gemeente Goes telt zo'n 14.000 bomen, die allemaal zijn geïnventa riseerd. De gemeente bestempelt er 800 als monumentaal (tachtig jaar en ouder) of als waardevol. Daarvan staan er 450 op grond van particulieren. De rest op de ge meentelijke grond. Voor al deze bomen geldt een kapverbod. De zaag mag er alleen in als de boom ernstig ziek is of een veiligheidsge vaar voor de omgeving vormt. De kapvergunning wordt over boord ofwel uit de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) gezet om het aantal regeltjes te vermin deren. De inventarisatie was nood zakelijk om ervoor te zorgen dat na afschaffing van de kapvergun ning niet iedereen zomaar een oude boom kan omhakken. Bij voorbeeld omdat 'ie in de weg staat voor een bouwproject of te veel zonlicht wegneemt. Volgens wethouder Joost Adriaan- se (SGP/ChristenUnie, groenbe- heer) zijn oude of waardevolle bo men straks beter beschermd. „De afgelopen twintig jaar zijn in Goes De dikste Coese boom staat in een tuin aan de Albert Joachimikade te gemakkelijk mooie, oude bo men te gekapt." De dikste Goese boom staat in een tuin aan de Alben Joachimikade: een zeker tweehonderd jaar oude beuk met een diameter van 1,70 meter op borsthoogte. Soms wor den dat soort 'ouwe taaien' net voor executie gered. Zoals de hon derdjarige en veertien meter hoge beuk voor de Muziekschool aan de door Lilian Dominicus 's-HEER ARENDSKERKE - Groene kruidenpapjes op de kastanje in de Manhuistuin in Goes, maar in 's-Heer Arendskerke hebben ze hun eigen recept voor het redden van bomen: een dieet van knof look, dat als een soort van antibio tica wonderen zou verrichten. Bijna twee jaar geleden bezweek de boom na een periode van hevi ge regenval en kwam op twee gro te takken te rusten. Torenring-be- woner Jules Bitter trok het zich aan en begon een reddingsopera tie. Hij schakelde een Vlaamse bo- menexpert in en maakte met het bestuur van de Petruskerk en een aantal andere particulieren een potje. De eerste stap was het stor ten van tien kuub grond rondom de boom. Vervolgens gingen er dertig luchtpijpen de grond in, die als bomeninftius dienst deden. Het belangrijkste voedingsmiddel- mest met knoflook. Van der Spiegelstraat, die ernstig was aangetast door de tonder- zwam. De kapvergunning was al verleend, maar de Nationale Bo- menstichting maakte bezwaar te gen het doodvonnis. De gemeente schakelde Bomenwacht Nederland in voor advies. En wat bleek? Met stormankers en gedegen snoei- werk vormt de boom geen gevaar voor passanten meer en kan hij nog wat jaartjes mee. Naast monumentale bomen wor den ook waardevolle bomen nu be schermd. Die kunnen een stuk jon: ger dan 80 jaar zijn. Ze genieten protectie omdat ze beeldbepalend of zeldzaam zijn, cultuur-histori sche waarde bezitten of op een bij zonder punt staan. Een voorbeeld is de grenslinde aan de Grindweg in Kattendijke. Gemiddeld hebben langlevende bomen zoals eiken, beuken en kastanjes meer waarde dan korter levende soorten zoals wilgen en populieren. De lijst met beschermde particulie re bomen wordt pas aan de eigena ren toegezonden na het raadsbe sluit van 29 januari. Tegen de lijst is beroep mogelijk. Springers erfenis De stad Goes heeft de huidige beplanting nog steeds voor een groot deel te danken aan de bekende tuinarchitect Leo nard Adriaan Springer (1855-1940). Onder Springers leiding zijn be langrijke landschappelijke ele menten op de voormalige stadswallen ontwikkeld. De voornaamste kenmerken van Springers stijl zijn groepjes bomen, doorkijkjes, slingeren de paden en waterpartijen. Bij de aanleg van de grachten, Oost- en Westvest, werd ge bruik gemaakt van oude kreek restanten, onstaan tijdens de grote stormvloed van 1134. In de zeventiende eeuw wer den de verdedigingswerken uit gebreid met aarden wallen. Prenten uit de achttiende eeuw laten rijkelijk met bomen beplante Goese wallen zien. De beroemdste boom van Goes is misschien wel de brui ne beuk tegenover de muziek school. De boom is aangetast door de tonderzwam, en zou in 2006 worden gekapt. Inmid dels is besloten dat hij voorlo pig mag blijven leven. Een hek moet omstanders beschermen tegen vallende takken. Bron: Bomen op de Wallen van Goes door Désirée Theo- dorou en Maaike de Wilde. k f/ Oude kastanje in de Manhuistuin gaat Gillis Dellebeke aan het hart. door Lilian Dominicus goes - De grote oude kastanje van de Manhuistuin in Goes wordt ver troeteld door een Indiase kruiden vrouw. „We hadden gehoopt dat we deze boom konden behoeden voor de ADVERTENTIE VAN DE DAG Sportieve vrouw, 47,1.58, 2 kinderen. Zkt lieve, betrouwbare, niet rok. man om samen leuke dingen me te doen. Hobby's wandelen, fietsen, genieten van de natuur en lekker gezelligheid. 0900-0401117 Postbus: 100658 (€0.80 p/m) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten 18 jaar zijn of ouder. Mocht ie hulp nodig hebben bel 0900-0^00038 of email naar dateninjeregio@ ukcustomersupport.com. Deze service werkt niet met een analoge telefoon. Gemeente houdt wel twijfels bij nut van aed's. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Voor de gemeen te Borsele staat het nog steeds niet buiten kijf dat hartschokmachines - oftewel automatische externe de fibrillator (aed) - nuttig zijn, maar zij is wel bereid om particuliere ini tiatieven voor de aanschaf van de machines te steunen. Het Borsels college van B en W is daarmee teruggekomen op een eer der ingenomen standpunt over de aed's. B en W spraken in novem ber nog hun twijfels uit over het nut van de hartmachines. Eén van de kritiekpunten betrof de inzet baarheid van vrijwilligers. Ze zul len in het begin enthousiast zijn, maar blijft dat zo? Hans van Dam, secretaris van de dorpsraad in Nieuwdorp, reageer de boos. In Nieuwdorp zijn de eer ste aed's van Borsele geplaatst, ge volgd door 's-Heerenhoek (bij fir ma Paree). Hij noemde de tegenar gumenten 'flauwekul' en een ge meente die een actief kleine ker- nenbeleid wil voeren 'onwaardig'. „Moet je dan vijftien minuten op een ambulance wachten, terwijl ie mand die een hartstilstand krijgt, de grootste overlevingskans heeft als hij binnen zes minuten wordt gereanimeerd." Mede naar aanleiding van die reac ties is het Borsels college deels op zijn schreden teruggekeerd. „Onze twijfels bestaan nog", zegt wethou der Jan Zandee (SGP/CU), „en we zullen als gemeente geen actie on dernemen, maar we zijn wel be reid particuliere initiatieven te steunen die het nut van een aed im zien en het gebruik ervan kunnen garanderen." In het kader van de gemeentelijke campagne 'Idee in actie' is een bijdrage mogelijk van 250, 500, 750 of 1000 euro. De bij drage is afhankelijk van de kosten en het draagvlak voor het initiatief onder bewoners. De witte paardenkastanje aan de Torenring in 's-Heer Arendskerke viel bijna twee jaar geleden om na zware regenval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42