niet in beschermd stadsgezicht' 'Chris van de Vijver is als Tijl Uilenspiegel' Aanvraag voor minima Hulst V.A. 2 STUKS NU ALLES HALVE PRIJS! DELSCHER PZC Zaterdag 10 januari 2009 23 'Monumentenzorg wil geen middeleeuwse kleinsteedsheid, maar kleuren, bouwvolumes en -materialen van de 21ste eeuw' 'Van de Vijver wil niet dat ze in Sluis tegen een grote, blinde muur aankijken. Hier in Sint Anna is dat blijkbaar minder erg' Raadslid Sluis 'verpest' Sint Anna met te grote nieuwbouwhuizen. door René Hoonhorst De 'bunkers' heten ze al bij een aantal ingezetenen van Sint Anna ter Muiden. De twee nieuwe wo ningen in de Havenstraat passen absoluut niet in het beschermd his torisch stadsgezicht van het mid deleeuwse plaatsje vinden bewo ners van het Marktplein en omrin gende straten. Dat de - voor Sint Anna - 'mon strueuze' huizen eigendom zijn van Christian van de Vijver en haar man, maakt het voor bewo ners nog wranger. Van de Vijver is raadslid van de gemeente Sluis en maakt zich sinds jaar en dag sterk voor handhaving van het monu mentale karakter van haar woon plaats. Ze wilde het voormalige stadhuisje in gemeentelijk eigen dom houden en let - nu dat niet is gelukt - nog steeds op dat het ge bouwtje volgens alle voorschriften wordt verbouwd door de nieuwe eigenaar. Van de Vijver is in de raad ook de felste tegenstandster van appartementencomplex De Smeedtoren in Sluis. Binnenstad bewoners kijken tegen een 'grote blinde muur aan' als de bouw van het appartementencomplex door gaat, betoogde ze tijdens raads- en commissievergaderingen. „Maar dat wij hier aan de Haven in Sint Anna ter Muiden tegen gro te blinde muren aankijken, is blijk baar minder erg. Vroeger stond hier een woninkje met een klein schuurtje en nu staan er twee lelij ke, moderne pre fabwoningen, die totaal niet passen in het histori sche karakter van het stadje", stelt Karei Leenhouwers. Leenhouwers kijkt vanuit zijn woning bovenop de bunkers. Hij woont recht tegen over de nieuwe huizen, maar heeft er momenteel geen last van omdat hij 's winters in Curasao verblijft. De twee nieuwe huizen ergeren hem wel zo dat hij zijn woning te koop heeft gezet. „Het zal wel niet makkelijk zijn om het huisje te ver kopen, maar ik heb geen zin om weer in Sint Anna te komen wo nen." Andere inwoners van het voorma lige Zwinhavenstadje geven er hun paradijsje niet voor op. Ze wil len hun namen niet in de krant zien om de verhoudingen in het petieterige plaatsje niet verder op de spits te drijven. Maar velen de len de mening van Leenhouwers en ergeren zich in meer of minde re mate aan de hoogte, de kleuren 'Huizen moeten van Monumentenzorg juist volume hebben en opvallend verschillen van omgeving' en de gebruikte bouwmaterialen van de twee nieuwe woningen. Van de Vijver vindt het jammer dat degenen die zich storen aan de nieuwbouwwoningen haar dat nooit hebben gezegd. Zij en haai man wilden vier, vijf jaar geleden een woning bouwen op het al lan ger braakliggende stuk grond. Ze wilden een klein laag huisje bou wen wat naadloos zou aansluiten bij de bebouwing in de buurt. Toen ze naar Monumentenzorg in Zeist togen om hun plannetje voor te leggen, bleek dé deskundi ge dienst er heel andere ideeën op na te houden. „We moesten juist een groter huis bouwen en liever nog twee. Op die plek was het juist goed dat de woningen volu me hadden en een bepaalde hoog te." Van bouwmaterialen die aan vroeger deden denken, moest de locale monumentencommissie weer niets hebben. „We leven niet meer in de middel eeuwen, werd ons gezegd. We moes ten met bouwblok ken, formaten en materialen van nu werken." Dat de huizen rood en geel zijn, komt ook al niet uit de koker van de Van de Vijvers. „Twee kleuren geeft het idee dat er twee aparte woningen staan en dat lijkt dan nog wat volumineu zer." Dat volume komt straks ook nog tot uiting in de erfafscheiding. Het idee om struiken langs de Ant- worpstraat te zetten, vond ook al geen genade bij de monumenten- commissie. „Het móét een stenen muur van twee meter worden." foto Peter Nicolai SLUIS - Sluise collega-raadsleden vallen Chris van de Vijver van Li beraal Sluis niet al te hard af Ze hebben haar nooit op de bouw van twee huurwoningen in haar woonplaats Sint Anna ter Muiden aangesproken, omdat ze van ge meentewege hoorden dat alle pro cedures op gebruikelijke en juiste wijze werden doorlopen. Woordvoerster Marjolein Rein- houdt bevestigt dat. De gemeente heeft de familie Van de Vijver al leen een brief gestuurd, omdat de bouwvergunning niet helemaal is nageleefd. De dakraampjes aan de achterkant van de twee woningen zijn bijvoorbeeld niet in de vergun ning opgenomen, bevestigt Chris van de Vijver. „De zolders werden groter en kunnen als leefruimte fungeren en dan moeten er ramen in. Daar is contact over geweest met de gemeente, maar dat is nog niet officieel in de vergunning op genomen. De dakramen zitten er al wel in, omdat de aannemer nog bezig was." Het raadslid stelt dat in de huidige woningen 'nog geen tien procent' van de oorspronkelij ke ideeën van haar en haar man is terug te vinden. Monumentenorga nisaties hebben grotendeels gedic teerd hoe het bouwwerk er uit moest komen te zien. Dat er een stenen muur om de tuin moet ko men, betreurt ze. Maar verder zul len mensen snel aan de huizen wennen. „Als je vanaf de Sint An- nastraat het stadje in kijkt, passen de huizen goed in het straatbeeld. En als de muren zijn gevoegd, wordt het ook een mooier zicht." PvdA-raadslid Robert Evers betwij felt het. Hij neemt Van de Vijver niets kwalijk, maar snapt niet dat de plaatselijke welstandscommis sie niets van zich heeft laten ho ren. WD'er Johan Provoost vindt dat hij als oud-fractiegenoot (Van de Vijver scheidde zich vorige maand af en begon Liberaal Sluis) niet de indruk moet wekken met modder te gooien. Maar de lijf spreuk van Tijl Uilenspiegel past Van de Vijver volgens hem ook: 'Luister naar mijn woorden en zie niet naar mijn daden.' De nieuwe woning. foto Peter Nicolai HULST - De gemeente Hulst heeft in december 2008 eenmalig 50 eu ro uitgekeerd aan gezinnen waar van bekend was dat zij naar ver wachting een inkomen hebben on der de 120% van de bijstandsnorm. Overige mensen die in aanmer king willen komen, kunnen deze bijdrage nog tot 31 januari aanvra gen. Via www.5oeurovoormini- ma.nl kunnen mensen beoordelen of het zin heeft de bijdrage aan te vragen. Het formulier is verkrijg baar in de gemeentewinkel. UITVERKOOP! Winter 2 0 0 8 m.u.v. de lammy coats, Wolford en Armani jeans Grote markt 11-13 Goes 0113 227607 Openingstijden: di. t/m za. 9.30 uur tot 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25