Wie vijgen haat volge het voorbeeld van Adam en Eva PZC Zaterdag 10 januari 2009 1 7 In Zeeland kan de vijg overleven. foto's Hans van Hage Vanaf deze week op zaterdag in Buitenge bied de rubriek Natuurstemmen. Dit keer over de vijg. Ofschoon vooral gedijend in mediterrane streken, houden vij gen het ook in onze contreien vol. Zeeland is het noordelijkste gebied waar ze kunnen overleven. Achter in een hoek van de tuin is, of liever gezegd was, mijn 'kuil- hoek'. ik noem dat hoekje zo om dat ik daar wel eens planten 'op- •kuil' om ze later op een definitieve plek te planten. In het voorjaar van 1997 gin gen er wat vaste plantjes, een lindeboom, een vijg en een druif de grond in. Een bij zondere combinatie, blijkt nu. Van de lin deboom is vrijwel niets meer te zien. Ze is overwoekerd door de druif De vijg doet zijn best om de competitie te win nen en boort zijn takken recht omhoog, door de druif en linde naar het licht. De combinatie van dit drietal is bijzon der. Mijn beider buren kunnen, als ze wil len, emmers met druiven plukken. Mijn kinderen beperken zich tot de onderste NATUURSTEMMEN door Hans van Hage takken en wat boven in de linde hangt is voor de vogels. Met de vijg is dat anders. Vogels hebben niets, of niet veel met vijgen. Je ziet wel eens een vink of een merel een poging doen, maar de vijg is toch meer een vrucht voor insecten én mensen. Je houdt er van, of je houdt er niet van. Vers van de boom is maar voor weinig mensen weggelegd. Eerlijk gezegd pres teert de vijg dan ook op het randje van zijn kunnen in onze contreien. Goed, staat hij op een beschutte plek zijn er be hoorlijk wat soorten die het hier volhou den. Met de mooie, sierlijke bladeren doet de plant het niet slecht in onze tuin en zeker niet op de Zeeuwse boerener ven. Van oudsher is Zeeland in Neder land ook de plek waar de vijg het nog enigszins uithoudt. Onze voorvaderen haddén al gauw in de gaten dat vijgen het in Zeeland wél deden. Mondjesmaat: want als een vijg écht alle vruchten moet grootbrengen die in de bladoksels ont staan, dan moet hij in een streek groeien waar de zomers warm en lang zijn. Daar Vlinders beleven dolle pret aan rotte vijgen. produceert de vijg dan ook io~keer meer vruchten dan in ons relatief warme Zee land. Vruchten is eigenlijk een verkeerd woord; wat wij aan de struik zien han gen of bij de groenteman kopen zijn ei genlijk de bloemen, of de bloembodem. Bij de wilde vijg ontstaan deze drie keer per jaar aan de struik, in de oksels van de bladstelen van de sierlijke bladeren. Ze wordt bevrucht doordat een galwesp die door een hele kleine opening de vijg in kruipt en daar op een vrij ingewikkelde manier de zaak bevrucht. Daarna ontwik kelen de vrouwelijke bloemetjes in de vijg hun zaadjes en rijpt de vrucht af De zo herkenbare, rode of blauwe kleur ver schijnt en de vijg wordt heerlijk zacht. Het probleem is dat de galwesp die deze bevruchting moet doen in Nederland niet voor kan komen. Om nou niet al te afhankelijk te zijn van dit kwetsbare - wespje, hebben wij zelf vijgenrassen ont wikkeld die vruchten (bloemen!) ontwik kelen die afrijpen zonder dat er een be vruchting aan te pas komt. Hoewel de vijg hier dus niet thuishoort, kunnen we er wel de vruchten van plukken. Waar hebben we dat meer gehoord? Wat draagt de vijg bij aan de natuur in uw tuin? Om de yvaarheid te zeggen, niet zo veel. Het feit dat de vijg afhankelijk is van een klein mugje dat het hier niet eens uithoudt, zou al betekenen dat we hem hier niet zouden moeten kweken. Van kweken is er met de opbrengst van de Zeeuwse vruchten ook geen sprake. Het is meer een rariteit. Zo af en toe een klein emmertje vruchten van de boom is natuurlijk erg spannend en vooral lekker. Verder raad ik u aan om af en toe wat vruchten te laten hangen, bij voorkeur vij gen die al te rijp zijn om te eten. Als ze gaan rotten krijgt u een waar schouwspel cadeau. Vlinders, bijen, wespen en vooral veel vliegen, zullen u dankbaar zijn. Let terlijk dronken van geluk scharrelen ze rond de vruchten en vormen op hun beurt een makkelijke prooi voor vogels van diverse pluimage. Als u een vijg plant, doet u dat dus vooral voor uzelf Als u de vijgen niet lekker vindt, zijn er nog altijd de bladeren. Sierlijk en prak tisch. Adam en Eva gingen u voor. NAMEN Mallekote Aan de zuidrand van Wemel- dinge, een zeer oud Zuid-Be- velands dorp, staat de hoeve Maalkote, ook wel Maelcote, en in de volksmond Malleko te genoemd. Een vreemde raadselachtige naam die ter plaatse al zo'n zeven eeuwen bestaat. Rond 1330 was er al iemand in Wemeldinge die Maelkote heette. Volgens Kees Dekker, een bekend historicus, afkom stig uit Wemeldinge (prof dr. C Dekker) had de man zijn naam ontleend aan de toen al bestaande hoeve, die op zijn beurt genoemd was naar de veldhoek of veldnaam. Het omgekeerde kan evengoed waar zijn. Veldhoek en hoe- venaam zijn vaak ontleend aan de naam van de man, in dit geval Maalkote. Dat komt in de middeleeuwen in Zee land naar mijn ervaring vaker voor dan het omgekeerde. De naam Malcoot die in We meldinge af en toe opduikt rond 1400 en 1500 is ongetwij feld de deftige (Latijnse) va riant van Maelkot. Voor de zienswijze van Dekker pleit weer, dat het woord 'kot' of 'koot' verwant is aan schuur (bijvoorbeeld 'de zeven ko ten'). Meer naar het westen van het dorp is nog zo'n oude naam: 'Hof Keizersweel'. Er circule ren vele verhalen over Napo leon (altijd weer die Franse keizer die overal opduikt in Zeeland), die hier zijn paar den liet drenken. Maar rond 1500 wordt dat hof al vermeld als Caesweele en als Casuwee- le. De stap naar Keizersweel drie eeuwen later is dan zo ge zet. Als mensen namen niet meer begrijpen dan vertalen ze die al snel en komt er van zelf een nieuw verhaal om heen. Schoudee, ten oosten van We meldinge, is een hoeve ge noemd naar het gelijknamige gehucht. Schoudee moet wel haast afkomstig zijn van de Schelde, die er langs stroom de. De Schelde, Scaldis in het Latijn, heeft ook aan het ei land Schouwen haar naam ge geven. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17