i3 spectrum PZC Zaterdag 10 januari 2009 Olga Commandeur presenteert met Duco Bauwens het tv-programma Nederland in Beweging, foto Nils van Hout/ANP Ze zette door. „Maar het werd frustrerend. Ik had er geen plezier meer in. Ik kwam door hard werken wel in bloedvorm, maar als ik op de baan stond, voelde dat anders. Mijn hoofd werkte niet mee. Ik liet me inti mideren door de andere meiden. Voor heen wist ik altijd dat ik zou winnen, nu dacht ik aan de start dat anderen wel hun trainingsschema's afhadden en alleen ik niet. Ik keek tegen ze op en kon daardoor ook bijna niet meer van ze winnen." De Spelen werden onhaalbaar. Even slik ken voor een 17-jarige, die destijds als groot talent gold. Het ergste was dat de lol er van af was: „Het is zo belangrijk dat je plezier in bewegen hebt. Anders kun je nog zo hard trainen, maar heeft het niet het juiste effect." Commandeur besloot tijdelijk haar zinnen te verzetten en een sportopleiding tot gymdocent te volgen. Ondertussen werden ook jongens belangrijk. Haar eerste echte vriendje woonde in Velsen-Noord. Maar toen nam de 30-jarige boogiewoogiepia- nist Jaap Dekker contact met haar op. Haar ogen glimmen: „Hij had mij op televi sie gezien en wilde voor een krantenru briek van hem met mij dineren. Maar ik wilde niet over sport praten nu ik net ge blesseerd was." Dekker gaf niet op. „Hij be gon piano te spelen door de hoorn en vroeg of ik een elpee van hem wilde heb ben. De volgende dag lag het pakket in de bus. Vreselijk mooie muziek. En er zat een briefje bij of ik toch een keer met hem wil de dineren." In de weekeinden was ze bij haar vriend in Velsen. Doordeweeks zag ze Jaap, maar gewoon als vrienden. „Later heb ik pas echt een keuze voor Jaap ge maakt, de vader van mijn zoon (21) en dochter (19). Maar ik heb lang getwijfeld." Typisch Olga Commandeur. „Ik ben een twijfelaar, houd rekening met andermans gevoelens, hak niet snel een knoop door." Met haar eerste vriendje heeft ze nog altijd contact, evenals met Dekker, van wie ze in middels zéven jaar gescheiden is. „Nare exen, dat begrip ken ik niet. Ik ben geen ru ziemaker. Alles wat je ervaart en mee maakt, daar leer je van. Ook als dingen niet goed zijn gegaan. Soms kan je niet meer met elkaar leven, maar dan houd je respect voor elkaar/' Ze gelooft in reïncar natie. „Eén leven is gewoon te kort om al les te leren." Daarbij is het ook prettig te leurstellingen of mooie herinneringen als lessen te zien. Haar tegenvallende presta ties later op de Olympische Spelen in Ame rika, haar liefdes, haar kinderen en haar scheiding: „Een mooi gevoel hou je bij je en een slecht gevoel laat je rusten." Met een heel ander gevoel kijkt ze terug op haar samenwerking met Karl Noten, de ex-medepresentator van Nederland in Bewe ging die zijn werk moest staken vanwege een veroordeling voor het downloaden van kinderporno. Met hem verbrak ze uit eindelijk alle contact. „Ik heb toen, geheel tegen mijn oude natuur, puur voor mezelf gekozen. Het klinkt hard, maar het was zijn probleem en ik kon hem niet steunen. Dan was ik voor één keer maar eens ie mand die een kennis liet vallen. Het zij zo. Ik moest verder." Toen ze het nieuws hoor de, was ze twee weken helemaal van de kaart. „Ik had een soort black-out. Je kan zoiets gewoon niet geloven. Je denkt steeds: Wat is nu de waarheid? Tot op de dag van vandaag weet ik niet wat ik ervan moet vinden. Ik blijf het lastig vinden." Commandeur was al 40 toen ze voor het eerst goed nadacht over wat zij nu zeifin het leven wilde, zegt ze. „Het is gek, maar ik ben toen pas gaan puberen. Daarvoor was ik altijd met anderen bezig. Ik was een spons en zoog altijd alles in mij op. Niet dat anderen nu niet meer belangrijk zijn, maar het gaat in de eerste plaats om mij." Het resultaat: tien turbulente jaren. Ze scheidde, kreeg een nieuwe vriend en start te een eigen bedrijf, PROmotions, waar mee ze lezingen en workshops over voe ding en bewegen geeft. Vooral plezier in bewegen en sport staat centraal in haar le ven. Dat heeft ze zelf als ze tennist, golft of fitnesst. „En in mijn werk probeer ik het plezier bij anderen naar boven te halen. Dit is een heel mooie, gelukkige periode in mijn leven. Ik heb het idee dat alle puzzel stukjes samenvallen." Reageren? spectrum@wegener.nl Olga Commandeur Geboren op 30 oktober 1958 in Velsen, als jongste van vijf kinderen. Woont in Amstelveen met zoon Dennis (21) en dochter Chantal (19). Studeerde in 1984 af aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam. Sportcarrière: In 1975 Euro pees jeugdkampioen op de 800 meter. Haalde 9 jaar la ter de halve finale 400 meter horden op de Olympische Spelen in Los Angeles. Presenteerde van 1983 tot 1990 het radioprogramma NOS Sportief en sinds 1999 het tv-programma Nederland in Beweging. Startte in 2008 haar eigen bedrijf: Olga Commandeur PROmotions. boven „In mijn werk probeer ik het plezier bij anderen naar Ik heb het idee dat alle puzzelstukjes samenvallen." te halen. Dit is een heel mooie, gelukkige periode in mijn leven. foto David van Dam/C PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 141