ii spectrum PZC Zaterdag 10 januari 2009 in het interactieve internettijdperk. „Deze campagne kan niet alleen over mij gaan", zei Obama bij de aankondiging van zijn kandidatuur. „Hij moet over ons gaan, over wat we samen kunnen doen. Deze campagne moet een voertuig worden voor jullie hoop en dromen." Er ontstond een volksbeweging, maar het hoofdkantoor in Chicago stuurde en regisseerde wel dege lijk. Nieuwbakken vrijwilligers kregen tij dens trainingskampen bijvoorbeeld op dracht om een persoonlijk verhaal te con strueren waarin ze aangaven hoe ze tot hun keuze voor Obama waren gekomen. De campagne zag in dergelijke persoonlij ke getuigenissen een uitgelezen middel om andere kiezers over te halen. Het gaf de beweging meer 'authenticiteit'. Axelrod had dergelijke technieken eerder uitgeprobeerd in 2006. Scott Helman, een verslaggever van de Boston Globe die mee reisde met Obama, zag onmiskenbare over eenkomsten met de eerder door hem ge volgde campagne van gouverneur Deval Patrick. De geestdrift werd in beide geval len opgewekt door een nadruk op de per soonlijkheid en het levensverhaal van de kandidaat. Beide verbaal uiterst begaafde politici grossierden in begrippen als 'hoop' en 'verandering'. Vaag genoeg om nie mand af te stoten, krachtig genoeg om mensen te inspireren. Net als Patrick was Obama alles voor ieder een, zo concludeert marketingblog Sa- les AllStars. „Obama is Big Mac en iMac, Volkswagen Beetle en Ford Mustang." Oba ma was een projectiescherm waarop ieder een zijn wensen kwijt kon, erkende de kan didaat zelf. Het hoofdkantoor in Chicago benadrukte voortdurend dat Obama's kandidatuur uniek en verfrissend en 'historisch' was. Niet de traditionele programmapunten, maar de campagne zelf werd de belangrijk ste aanbeveling voor Obama. Quasi spontaan begonnen aan hangers tijdens bijeenkomsten te scanderen: „Be a part of so mething great, Obama '08." De boodschap was duidelijk: de vrijwilligers waren niet bezig met saaie po litiek, maar met het schrijven van geschie denis. Campagne-e-mails, sms'jes en video boodschappen hamerden er steeds weer op dat er sprake was van 'een bepalend moment in de geschiedenis'. „Het is verlei delijk je te laten meeslepen door dat senti ment", aldus Obama-watcher Helman. „Mensen gaven tijdens campagnebijeen komsten vaak dezelfde reden voor hun aanwezigheid: 'Dit is geschiedenis in wor ding'."* Het is volgens Helman naïef dat po litieke strategen nu in navolging van Oba ma op zoek gaan naar 'historische kandida ten', maar het gebeurt wel. Amerikaanse Republikeinen richten hun hoop op Bob by Jindal, een jonge gouverneur van India Niet zijn programma, maar zijn campagne werd de belangrijkste aanbeveling voor Obama. se afkomst uit Louisiana, ook wel de 'Repu blikeinse Obama' genoemd. Anderen den ken dat Sarah Palin voor reuring kan zor gen als potentiële eerste vrouwelijke presi dent. „Patrick en Obama zijn veel meer dan 'historische kandidaten'", meent Hel man. „Dat is slechts een onderdeel van hun aantrekkingskracht." Het historische aspect van de campagne speelde wel in op de hongerige Amerikaanse nieuwsindus- trie die altijd op zoek is naar een 'nieuw verhaal'. Journalistiek en commercieel was Obama een geschenk uit de hemel. Foto boeken van Obama zijn bestsellers, kran ten verkopen nu nog exemplaren van 5 no vember met de historische overwinning op de voorpagina en televisienetwerken kunnen geen genoeg krijgen van specials over de Democratische 'rockster'. Tiental len journalisten werkten ver voor de ver kiezingen al aan boeken over Obama. Geen wonder dat Obama volgens meerde re onderzoeken beduidend meer positieve re berichtgeving kreeg dan andere kandida ten, menen mediacritici. Strategen van Obama voerden journalisten met succes verhalen over het ongekend in novatieve karakter van de campagne. Veel media slikten dat voor zoete koek, zegt Ka- te Kaye, auteur van het nog te verschijnen marketingboek Campaign '08. „Ik wil niets afdoen aan Obama's succes, maar er is ten onrechte het beeld geschetst dat zijn cam pagne een toonbeeld van moderniteit was, terwijl John McCain lichtjaren achter liep. In werkelijkheid hadden beide campagnes een geavanceerde digitale marketingafde ling." Obama werd desondanks de moder ne, vernieuwende 'kandidaat 2.0', McCain het fossiel. In werkelijkheid gaf Obama minder dan 5 procent van zijn budget uit aan internet, zegt Kaye. Het medium was de boodschap. Door opzichtig te schermen met nieuwe media als Twitter, YouTube en MySpace versterkte Obama zijn imago als moderne leider, net zoals Franklin D. Roosevelt (FDR) dat deed in 1932 door met een vliegtuig naar de Democratische conventie te reizen toen dat nog ongebrui kelijk was. Politiek is theater, zo wist FDR. Theater was ook het tromgeroffel waar mee Obama's campagne de via internet collage Shephard Fairey binnengekomen kleine donaties steeds weer aankondigde. Een 'revolutie in fonds werving' die eindeloos veel aandacht kreeg in de media. Inmiddels is duidelijk dat de traditionele grote geldschieters goed wa ren voor driekwart van Obama's fondsen. De campagne creëerde op een vergelijkba re manier een hype rond de presentatie per sms van vicepresident ïoe Biden. „Het werd als iets revolutionairs afgeschilderd", zegt Kaye. „Maar een show als Idols ge bruikt sms al jaren op die manter." De grote vraag is of de opwinding en de buzz standhoudt. Politiek adviseur David Axelrod weet dat politici in de regel niet lang fris blijven. De meesterstrateeg hoeft maar naar het lot van zijn ex-cliënt Deval Patrick te kijken. De gouverneur van Mas sachusetts had bij zijn aantreden nog een populariteit van bijna 70 procent. Een jaar later was dat lager dan 50 procent. Axelrod was toen alweer bezig met de verkoop van Barack Obama. Reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139