9 spectrum PZC Zaterdag 10 januari 2009 - -."'J Fipag-directeur Luis de Sousa (met stropdas) legt Ed Nijpels uit hoe een nieuw leidingnetwerk moet lopen. Mevrouw Fernandez leunt te gen een watertappunt dat zo juist is geopend. Voortaan heeft haar wijk schoon drink water. Peter van den Horn. foto's Joost de Poel en Cwendela Kleppers „Even kijken wat jij op je scherm hebt staan", zegt Nijpels tegen haar. „Niet veel", klinkt het in vloeiend Amsterdams. Het is Elsa Macie (31). Terwijl collega's trainingen volgen in Nederland en Mozambikaanse burgemeesters op werkbezoek komen, be wandelde zij de omgekeerde weg. Als 6-ja- rige verliet ze Mozambique, nu loopt ze er stage. „Ik wilde iets doen voor dit land en de mensen zijn echt ge baat bij de ze vorm van ontwikke lingshulp. Er wordt niet zomaar een project gestart waar na de hulp verleners na drie jaar vertrekken en niets meer van zich laten horen." Directeur Luis de Sousa verzekert Nijpels dat het steeds beter lukt goed opgeleid per soneel - niveau MTS - te krijgen: „Stage lo pen in Nederland is belangrijk. Vooral om te laten zien hoe efficiënt je kunt werken. Kennis is cruciaal om de spiraal te doorbre ken." Nijpels is onder de indruk, maar wil ook weten welke obstakels Water for Life kunnen blokkeren. Van den Horn somt moeiteloos op: gebrekkige infrastructuur, tekort aan zuiver grondwater in noordelij kere gebieden, risico op nitraatvervuiling. En: „De politiek is wettelijk verantwoorde lijk voor watervoorziening. Nu er bij water bedrijven steeds meer geld binnenkomt, kan de verleiding voor de overheid groot worden zich te veel te bemoeien." Vooralsnog zijn politici de Nederlanders gunstig gezind. Want succes straalt ook op hen af. Bij recente verkiezingen in Zuid- Mozambique was schoon water voor het eerst geen item. „En alle burgemeesters zijn herkozen. Gelukkig, want we hebben veel tijd moeten steken in goede relaties." De apotheose van Nijpels' bezoek is de opening van een tappunt in Xai-Xai. De politicus is een man van de wereld, maar kijkt vreemd op als wijkbeheerder Chefo de Barrio zwart poeder rond de bron strooit, die hij daarna overgiet met wijn. „Dat is om goede geesten te laten waken", verklaart een bewoner. „En om ervoor te zorgen dat die Nederlanders niet meer weggaan", grapt een ander. Ook Nijpels wordt geacht met de fles rond te gaan. De oude mevrouw Fernandez ziet het goed keurend aan. „Dit is heel belangrijk voor onze wijk. Voor water moesten we lopen naar de rivier. Veel mensen werden ziek. Ik kan mijn dankbaarheid uiten met een uitdrukking die wij in Mozambique vaak gebruiken: Zonder water geen leven. Sem dgua nao hd vida." Reageren? spectrum@wegener.nl Angola Zambia Mozambique Zimbabwe Waterhulp Vitens en Eyides bedie nen in Nederland 7,6 miljoen mensen in 7 provincies. Ze proberen, ook via klantenfonds Wa ter for Life, aan te slui ten bij de millennium doelen van de Verenig de Naties: voor het jaar 2015 moeten zo'n 550 miljoen mensen extra over schoon water be schikken. Klanten kunnen via hun waterrekening een da gelijks bedrag van 5, 10, of 15 cent aan Water for Life doneren. Er zijn pro jecten in Mozambique, Ghana, Jemen, Vietnam, Zuid-Afrika en Mongo lië. In vier jaar tijd steeg het aantal donateurs van 4.000 naar zo'n 15.000. Om de hulp in goede banen te leiden, woont een klein aantal Neder landers in Mozambique. Andere deskundigen worden een paar keer per jaar ingevlogen. Van de mensen die in Mozambique inmiddels van de hulp profiteren, gebruikt 50 procent een openbaar tappunt. 50 procent wordt bereikt via een wateraansluiting aan huis. Zij betalen 20 cent per kuub. Waterme ters houden de stand bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 137