Nederlands 'levenswater' voor spectrum 8 PZC Zaterdag 10 januari 2009 Mozambique Nederlandse ontwikkelingshulp strandt vaak in goede bedoelingen. Maar in Mozambique loopt de bevolking weg met Hollandse waterdeskundigen die in sneltreinvaart zorgen voor veilig drinkwater. Een positief bericht uit het noodlijdende vakantieland van onze kroonprins. door Joost de Poel et was even slikken voor kabinet en Rijks voorlichtingsdienst toen Willem-Alexan- der wereldkundig maakte waar zijn ge zin voortaan de vakan tie doorbrengt: het straatarme Mozam bique. „Afrika zit in mijn genen", verdedig de de kroonprins zich, wijzend naar vader Claus en opa Bernhard die ook een Afrika- gen bezaten. De bouw van het Oranje- resort aan het bountystrand van Machan- gulo begint dit jaar. Toch blijft zelfs bij ko- ningsgezinden een onbehaaglijk gevoel hangen. De polderdiscussie blijkt volledig voorbij- te zijn gegaan aan de 21 miljoen Mozambi- kanen. Ook hier in de zuidelijke kustplaats Xai-Xai (spreek uit Sjai-Sjai) heeft nie mand ooit van Willem-Alexander ge hoord. Het volk heeft een basaler pro bleem: overleven. Het is een vorm van cy nisme dat 'Prins Water' straks resideert in een land met een gigantisch drinkwater- probleem.'Al wordt dat levensbedreigende euvel alras kleiner door de inzet van ande re Nederlanders. Sinds de Nederlandse waterbedrijven Vi- tens en Evides de handen ineensloegen om in Mozambique kennis en kunde te de len, is voor honderdduizenden schoon drinkwater ineens binnen handbereik. De ondernemingen leggen kilometers water leidingen aan, detacheren personeel, wer- ven/ondsen en leiden lokale bedrijven op. Ook kunnen klanten via hun waternota geld overmaken aan de onafhankelijke stichting Water for Life, die zorgt dat dona ties 'voor 100 procent' goed terechtkomen. De Hollandse hulp wordt gekoesterd in Xai-Xai. In 2004 had 20 procent van de in woners hier veilig water. Dit jaar hoopt Vi- tens-Evides International op 'een dekkings graad' van 75 procent. „En we gaan als de bliksem", zegt Peter van den Hom. De hydroloog, op de loonlijst bij Vitens-Evi- des, verliet vier jaar geleden met geliefde Astrid van Haren huis en haard, leerde Por tugees, betrok een woning in Xai-Xai en wordt nu door Mozambikanen gezien als hun eigen Prins Water. Hij is de Water for Life-coördinator voor heel Mozambique. „We zijn met open armen ontvangen, maar moesten soms scepsis overwinnen. Mozambikanen hebben vaker beloftes ge hoord van hulporganisaties. Toen we be gonnen, was de situatie zo beroerd, dat we dachten: laten we iets doen dat snel een so ciaal grote impact heeft. Zoals tappunten bouwen, waar mensen terechtkunnen voor water. Daarmee win je vertrouwen. En het haalt dmk af van ons echte doel: duurzame verbetering. We werken samen met gemeentes erf lokale waterbedrijven en willen onszelf over een aantal jaar over bodig maken. Zij moeten, als de meeste ste delingen water hebben, het leidingnet dat nu wordt aangelegd, kunnen beheren." Maar voordat het zover is, zal er nog heel wat water door de Zambezi-rivier stro men. Een rondrit door Xai-Xai leert bij voorbeeld dat de onwetendheid onder Mo zambikanen nog groot is. Ongezonde ge woontes laten zich niet zomaar verdrijven door wijze woorden en daden van een handvol ingevlogen Nederlanders. Van den Horn zet zijn fourwheeldrive stil bij een put zoals er duizenden zijn: een gat dat eeuwen geleden door inwoners werd geslagen. Direct komt een door de wijk aangestelde 'putbeheerder' aangesneld. De grijze man glimt als hij vertelt hoe hij 'al héél lang' de put onderhoudt. „Het water ziet er schoon uit", zegt Van den Horn in Portugees, om daar in Nederlands aan toe te voegen: „Dat zegt helaas niets over de aanwezigheid van bacteriën. Dit zijn vaak de eerste plekken waar cholera begint." Een buurtbewoonster laat een emmer aan een touw zakken. Dankzij Water for Life is er een tappunt in de buurt, waar mensen voor een paar cent hun jerrycan vullen. Toch verkiest ze de put. Van den Horn: „Mensen maken een keus: zijn ze bereid wat te betalen of halen ze gratis water op een manier zoals ze dat al generaties doen? Het is hier elke ochtend file." Wanneer Van den Hom even verderop trots een Water for Life-tappunt toont, blijkt tot zijn verrassing dat er geen water uitkomt. De beheerder legt uit dat is beslo ten 'slechts twee periodes per dag water te leveren'. Een jonge moeder die voor de ge sloten pomp staat, loopt het hutje van een buurtbewoonster binnen, dat onlangs werd aangesloten op het leidingnetwerk. „Ik wed dat die vrouw nu water van haar koopt", zegt Van den Hom. „Dit is niet de bedoeling, maar wij hebben er niks over te zeggen. Wij hebben bewust gekozen voor weinig bevoegdheid tot beslissen." luist in die aanpak schuilt het succes van Vitens-Evides International en Water for Life. De Rekenkamer onderzocht in juni de wijze waarop Nederland probeert zijn millenniumdoel - 50 miljoen extra men sen aan veilig water helpen voor 2015 - te bereiken; De conclusies waren pittig. Over duurzaamheid en resultaten van hulp valt vaak geen zinnig woord te zeggen. De ini tiatieven van Vitens-Evides, deels gefinan cierd door de overheid, werden genoemd als lichtpunt. Ook omdat privaat-publieke waterbedrijven wordt geleerd commer cieel op eigen benen te staan. Al gaat dat met horten en stoten. Van den Horn: „In Nederland vraagt iedereen: waarom? Dat gebeurt hier zelden. In het begin werd ik door medewerkers van waterbedrijven platgebeld. Ik vroeg altijd: 'heb je al over een oplossing gedacht? Nee? Bel straks maar terug'. Dat werkt. Mensen kunnen veel meer dan ze denken." Van den Horn is van Mozambique gaan houden, beseft hij. Het is ook bewonde renswaardig hoe het land zich na zo'n zes tien jaar burgeroorlog herpakte en binnen Afrika geldt als economisch rolmodel. Ter wijl buurland Zimbabwe biljetten van 10 miljard drukt, is de inflatie onder presi dent Guebuza - bijgenaamd Guebusiness - onder controle. In het parlement zitten warlords vredelievend naast elkaar. Tot zo ver het goede nieuws. Want Mozambique blijft bovenal een land waar het door hiv, malaria en beroerde hygiëne druk is op het kerkhof. Met zijn 41 jaar is Van den Hom vier jaar ouder dan de Mozambikaan gemiddeld wordt. andaag heeft Van den Hom hoog bezoek uit Nederland. Oud-minister Ed Nijpels is sinds mei voorzitter van Water for Life. Aan Van den Hom de schone taak de preses rond te leiden op zijn eerste buiten landse bezoek. Als de boomlange 'chief het kantoor van het lokale waterbedrijf Fi- pag binnenloopt, springen de personeelsle den vanachter hun laptop direct in de hou ding. Een meisje lacht, maar blijft zitten. Boven: Kinderen spelen met een oude handpomp waaruit onbetrouwbaar water stroomt. Onder: Boren naar grondwater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 136