helaas mager spectrum Gered dankzij halsstarrigheid PZC Zaterdag 10 januari 2009 'Om het heel pregnant en enigszins kort door de bocht te formuleren: Middelburg werd geen Eindhoven, Vlissingen bereikte als haven nooit de status van Rotterdam of Antwerpen en Domburg kreeg ais badplaats nooit de allure van Scheveningen.' 'Alleen waar de armoede of de economische slaap zo diep was dat men zelfs de sloop niet kon betalen, bleven sommige stadspoorten behouden om in de twintigste eeuw als onschatbare monumenten een nieuw leven te beginnen. Dat was het geval in Zierikzee, waar er van de zeven laatmiddeleeuwse poorten drie behouden bleven In Hulst, nu Zeelands mooiste historische vestingstad, werden in 1957 de ruïnes van de Bollewerckpoort uit 1506 opgegraven en geconserveerd.' Het is nog een geheimpje. Maar het mag nu al verklapt worden: de oudste stukken uit het ar chief van de Zeeuwse Admirali teit - van 1586 tot 1609 - komen binnen en kele weken beschikbaar op de website van het Zeeuws Archief. Achter deze mededeling mogen heel veel uitroeptekens worden geplaatst. Uitroeptekens, omdat het archief voor Ne derlands begrip uniek is: van de andere ad miraliteiten zijn namelijk vrijwel alle stuk ken verloren gegaan. In 1597 werden er Admiraliteitscolleges in gesteld in Rotterdam, Amsterdam, Dok- kum, Hoorn-Enkhuizen en Middelburg. Johan van Oldenbarnevelt, die toen als landsadvocaat en raadpensionaris van Hol land een vooraanstaande rol in de Repu bliek speelde, had liever één centraal colle ge gehad. Vooral door Zeeuws verzet werd dat een onhaalbare zaak. De Zeeuwen wil den zoveel mogelijk hun eigen boontjes doppen. De admiraliteiten hadden zeggenschap over bouw en uitrusting van oorlogssche pen, inning van in- en uitvoerrechten en stelden in tijden van oorlog gezamenlijk een bevelhebber van de vloot aan. De Zeeuwse admiraliteit had scheepswerven in Middelburg, Veere, Vlissingen en Zierik zee. Vlissingen zou de belangrijkste mari nehaven worden. De Zeeuwse stukken be vatten informatie over onder andere bewa pening en bemanning van de Zeeuwse oor logsvloot. Het Zeeuwse streven naar zelfstandigheid leverde meteen in de beginjaren van de Re publiek der Zeven Verenigde Nederlanden ook een geschil op over de vraag, wie de rekeningen van de admiraliteit mocht con troleren. Zeeland gaf de voorkeur aan de eigen Rekenkamer, en wilde niets weten van de in Den Haag gevestigde Generali teitsrekenkamer. Uiteindelijk kwam er een merkwaardig compromis tot stand: de re keningen zouden eerst door de Zeeuwse Rekenkamer worden beoordeeld, vervol gens zouden er nieuwe versies naar de Ge neraliteitsrekenkamer worden gestuurd. Gevolg van die ingewikkelde procedure was, dat het originele archief op de zolders van het abdijcomplex in Middelburg be waard bleef De andere admiraliteiten vol deden wel aan de eis van de Generaliteits rekenkamer. De archieven van Rotterdam, Amsterdam en de Friese en Noord-Hol landse colleges kwamen zo in Den Haag terecht, in de depots van het Departement van Marine. Dat werd in 1844 door brand verwoest. Het Zeeuws Archief wil het gedigitaliseer de-archiefbinnenkort officieel presente ren. Heeft Zeeland toekomst? Het krantendebat is maandagavond 26 januari in de filmzaal van de Middelburgse Abdij. Aanvang 19.30 u. Aanmelden: debat@pzc.nl Jan. J.B. Kuipers en Robbert Jan Swiers: Het verhaal van Zeeland, pag. 153. Paul Brusse en Willem van den Broeke: Provincie in de periferie, De economische geschiedenis van Zeeland 1800-2000, pag. 391.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 131