De mens in 4 miljard jaar. Waarom wordt de leer van Darwin als feit gepresenteerd en het scheppingsverhaal als fictie?' Kees van Helden van de stichting Bijbel en Onderwijs PZC Zaterdag 10 januari 2009 j 1 1 van tijd uitverkocht. Duizenden nieuwe stickers zijn besteld. Ook Buskes, auteur van Evolutio nair denken: de invloed van Darwin op ons wereldbeeld (2006), ziet niets in de redenering van de chris tenen. „Er wordt gezegd 'het is maar een theorie'. Maar een weten schappelijke theorie is wel iets an ders dan zomaar iets zeggen. Voor Darwins theorie zijn vele empiri sche bewijzen te vinden." Van Helden vindt dat hetzelfde te zeggen is over de inhoud van de Bijbel. „Wij willen laten zien dat het erom gaat met welke bril je naar het verleden kijkt. Je kunt geologische vondsten of andere ontdekkingen zo gebruiken dat ze in Darwins verhaal passen. Maar er is ook heel veel te bewijzen van wat in de Bijbel staat." De coördinator geeft een voor beeld van wat volgens hem dui delijk maakt dat de wereld in een korte tijd is geschapen, en niet, zoals Darwin uiteenzet, stukje bij beetje is veranderd. „Er is een schelp die op de bodem van de zee leeft. Hij stulpt een stukje vlees uit dat precies op een visje lijkt. Een forel, die dat soort visjes eet, komt daar op af. Vlak voordat de forel het visje wil pak ken spuugt de schelp eitjes uit om zich zo te kunnen voortplanten. Zo'n diertje krijgt toch helemaal de kans niet zo'n mechanisme te ontwikkelen? Voor die tijd is hij al lang opgegeten." Dat er zulke ingewikkelde mecha- Charles Darwin nismen bestaan in de natuur is voor de Intelligent Design-stro ming (ID) de reden uit te gaan van een slim ontwerp. Evolutie door toeval kan gewoon niet, is hun idee, er moet een plan aan ten grondslag liggen. Aanhangers laten in het midden wie of wat achter dat plan zit. Minister Maria van der Hoeven kreeg veel kritiek over zich heen toen ze in 2005 zei wel wat te zien in ID. Buskes vindt ID 'neigen naar het obscure'. Van Hel den vindt het een 'tussenvorm' waar hij weinig mee kan. Volgens Buskes is Darwins theorie een 'natuurlijke verklaring' die ge lijk insloeg als een bom. De Engel se wetenschapper was meteen in ternationaal vermaard. „Eindelijk was er een wetenschappelijk ant woord op de vraag waar we van daan komen. Het werd duidelijk dat het universum en de aarde zijn gevormd door langdurige proces sen die nog steeds voortduren." Van Helden wil dat in het onder wijs niet alleen de theorie van Dar win verplichte kost is, maar ook het scheppingsverhaal. „Nu is dat een optie en worden er geen toet sen over afgenomen. Wij vinden dat dat wel moet." Leraren weten zich niet altijd raad met de behandeling van de evolu tieleer in de klas. Ze zijn bang voor de weerstand van leerlingen met een christelijke, maar ook van leerlingen met een islamitische achtergrond. Biologieleraar Jos van Koppen, voorzitter van de sectie biologie van de Nederlandse Vere niging voor Onderwijs Natuurwe tenschappen, had een moslima in zijn klas, dat zei dat ze de evolutie theorie niet kon bestuderen om dat ze er niet in geloofde. „Ik heb gezegd dat ze de evolutieleer maar als een theorie moet leren." Buskes denkt dat de aanvallen op de evolutietheorie eerder zullen aanzwellen dan verstommen. „Je ziet het fundamentalisme toene men. De kritiek zal dus steeds meer op de voorgrond treden." Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Meer informatie: www.darwinjaar.nl www.creatie.info www.neecreationisme-jadarwin.nl www.bijbelenonderwijs.nl 3. ...die zich evolueert tot de mens. Ontstaan van soorten Charles Robert Darwin (12 februari 1809-19 april 1882) was natuuronder zoeker, geoloog, bioloog en theoloog. Een omvangrijke biografie door Adrian Desmond en James Moore is onlangs in Nederlandse vertaling verschenen. Darwins evolutietheorie betekende een revolutie. De basis ervan is dat evolutie van soorten wordt gedreven door natuurlijke selectie, een gevolg van de strijd om het bestaan. Soorten die zich aanpassen overleven. Darwin gaat uit van een gemeenschappelijke afstamming van al het leven. De theo rie is door de jaren heen verder onder bouwd en aangepast. Darwin beschreef zijn theorie in On the Origin of Species (1859). De eerste druk van 1.250 exemplaren was direct uitverkocht. Een van de eerste vertalin gen verscheen in Nederland. De titel was, getrouw naar het Engels: 'Het ont staan der soorten van dieren en plan ten door middel van de natuurkeus, of het bewaard blijven van bevoorregte rassen in den strijd des levens'. Darwin ontwikkelde zijn theorie na een onderzoeksreis met het schip de Beagle (183*J -1836). Hij bezocht Zuid-Amerika, Australië, het zuiden van Afrika en eilandengroepen in de Stille en Indische Oceaan. Een van de belangrijkste locaties waren de Galapa gos Eilanden (Ecuador). Overal bestu deerde hij dieren, planten, fossielen en geologie. Het idee van evolutie, dat soorten ver dwenen en verschenen, was niet ge heel nieuw, wel de theorie over de ma nier waarop dit plaatsvond. Tegelijk met Darwin werkte onder anderen Al fred Russel Wallace aan een soortge lijke theorie. Tot Darwins theorie verscheen werd het scheppingsverhaal gezien als het antwoord op de vraag waar we van daan komen. In de folder 'Evolutie of Schepping? Wat geloof jij?', die rond half februari bij zes miljoen huishoudens in de bus •moet vallen, wordt kritiek op de evolu tietheorie geuit. Zo vinden de christelij ke organisaties die de folder opstelden dat het feit dat er fossielen zijn gevon den van dieren die er nu nog hetzelfde uitzien Darwins idee van doorlopende aanpassing tegenspreekt. In 2007 bleek dat de EO structureel passages over de evolutietheorie uit programma's knipt. 1. Darwin speculeerde dat het leven op aarde kon ontstaan in een warme poel, in het zonlicht met de juiste chemische bouwstenen. Daaruit konden levende organismen ontstaan. 2. Waaronder uiteindelijk een vis...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11