m 4iw©nen Renovatie zonder zoektocht B m Is potgrond van tuincentra of bouwmarkten Wat is de beste methode om mijn stoep schoon genoeg om groenten in te kwekensneeuw- en ijsvrij te houden? wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 10 januari 2009 - Si foto's CPD Een modern wandornament in de hal. Je huis in oude luister probe ren te herstellen. Ontwerper Beerd van Stokkum weet er alles van. Wat doe je bijvoor beeld met het plafond waar het originele ornament ont breekt? „Je kunt natuurlijk een mal trek ken en in gips afgieten. Ik kreeg ook de kans om van een vriend een originele mal te gebruiken", spreekt Van Stokkum uit eigen er varing. „Maar uiteindelijk vond ik dat ornament te groot in mijn slaapkamer. Het was dan wel echt oud, maar paste toch niet. Maar een kaal plafond wilde ik ook niet in het oude huis. En het rozetje van de bouwmarkt was ook geen optie." Zijn probleem wordt door veel 're- noveerders' herkend. Internetfora staan vol met oproepen voor pa neeldeuren, glas-in-loodvensters en deurbeslag. Een zoektocht van maanden langs groothandels met oude bouwmaterialen levert vaak niet het gewenste resultaat. Ga er maar aan staan: zes deuren voor zien van dezelfde originele deur krukken. Het liefst in goede staat. Wie zich de zoektocht wil bespa ren, kan ook voor nieuwe produc ten met een oude uitstraling kie zen. Zo levert antiek- en curiosa- winkel de Galanterie uit Nieuwer- sluis een eigen lijn deurbeslag. Voor rond de 35 euro zijn daar re plica's van deurkrukmodellen van af 1900 tot 1930 te verkrijgen. Het bedrijf Oud-Thentiek uit Zwijndrecht doet feitelijk hetzelf de, alleen dan voor nostalgische lichtschakelaars en stopcontacten. De ouderwetse draaischakelaar, ge maakt van zwart bakeliet, is voor 54 euro te bestellen. De witte scha kelaars zijn gemaakt van porselein. Voor wie op zoek is naar wat mo- derners maar tegelijkertijd de tijd loze uitstraling van vroeger wil, kan terecht bij Berker. De oude draaischakelaars en stopcontacten uit het begin van de vorige eeuw zijn opnieuw ontworpen en vorm gegeven. Ontwerper Van Stokkum bedacht hetzelfde als Berker en besloot uit eindelijk ook om het verleden te re produceren. „Ik dacht: Waarom maak ik zelf geen nieuwe ornamen ten? En zo ontstond het idee en het ontwerpproces. Ik heb lang ge zocht naar een materiaal dat ge schikt, mooi en ook nog betaalbaar was. En getwijfeld of ik ornamen ten in kleur moest maken of niet. Uiteindelijk zijn mijn ornamenten van uitgefreesd mdf (geperst board) gemaakt en neutraal ge kleurd. Ik kwam erachter dat de es sentie van een ornament toch wel het spel van licht en schaduw en re liëf op het plafond is", vertelt Van Stokkum. Binnenkort liggen de ornamenten in de winkel, maar ze zijn al een tijdje via de webwinkel van Beerd van Stokkum te koop. De reacties zijn enthousiast, vertelt hij. „In eens kun je ook heel goed orna menten toepassen in moderne ge bouwen of in de wc of de slaapka mer. Want het stond toch altijd wat raar, van die echt klassieke or namenten in een nieuwe flat. Met een modern ornament is dat opge lost." Maar juist ook in oude woningen staan de nieuwe ornamenten heel mooi, benadrukt Van Stokkum. „Je kunt er ook heel creatief mee om gaan. Zo is er een ornament in een organische vorm die in een bepaal de richting wijst. Op die plek kun je heel goed een lamp ophangen. Of je laat twee ornamenten 'naar elkaar toe groeien'." De ornamenten zijn er voorlopig in vijf verschillende vormen. De goedkoopste kost 75 euro, de duur ste 145 euro. www.beerdvanstokkum.com www.berker.nl www.degalanterie.nl www.oud-thentiek.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'In het voorjaar verkopen tuincentra en bouwmarkten zakken potgrond. Deze grond wil ik gaan gebruiken voor het kweken van diverse groen ten, onder andere tomaten en sla', mailt lezer J. Helmond. Hij vraagt zich echter af of deze potgrond 'wel schoon genoeg is'. En of hij ergens speciaal op moet letten bij aankoop. Volgens deskundige Romke van de Kaa is het niet zo belangrijk welke potgrond Helmond kiest. „Veel be langrijker is het om de planten iede re week bij te voeden met vloeibare mest. Voor de commercie worden tomaten op steenwol geteeld - hele maal geen grond. Dat neemt niet weg dat het handig is om een pot grond te kiezen die klei bevat, een potgrond zoals die bijvoorbeeld voor potrozen wordt gebruikt. Pot grond met klei houdt water veel be ter vast dan potgrond die alleen uit turf bestaat. Dan kun je nog eens een weekend weg zonder oppas voor de planten te hoeven regelen." Het telefoontje van mevrouw Den Besten komt niet onverwacht: heel zuid-, midden, west- en oost-Neder land (alleen de Friezen en Gronin gers houden het relatief warm) lijkt zich dagelijks met een zakje strooi- zout, emmertje zand of sneeuw schep naar buiten te begeven. Ter wijl strooidiensten hun zout en, bij temperaturen onder min 10, vooral zand over gladde wegen uitstrooien, probeert de particulier zijn eigen tuinpad ijsvrij te maken. Maar wat is daarvoor-de beste methode, vraagt Den Besten zich af. Diverse internet sites adviseren een combinatie van strooizout, zand en sneeuwschep. Weinig verrassend dus. Wees wel zuinig met het strooizout: strooi het alleen op plekken waar na het sneeuwscheppen de ondergrond niet volledig ijsvrij is. Om een dikke laag ijs begaanbaar te maken, kan beter zand worden gestrooid. Ver der wordt aanbevolen om vooral ook preventief te strooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119