D 3 Houtornamentist met Vlaamse precisie wonens m ST Snow Queen Gootsteenputje PZC Zaterdag 10 januari 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 'ii0:"ÖS ÉÉÉli^i Hydrangea quercifolia Snow Queen: 7s blad in december. foto GPD Schaduwtuinen hebben de neiging al vroeg in het sei zoen in te storten. Eind mei, als het bladerdak zich ge sloten heeft, wordt het er donker en stoffig. Het is dan ook begrijpelijk dat schaduwplanten per definitie vroe ge bioeiers zijn: vroeg in het jaar is er nog lucht en licht voor handen. Later in het jaar valt er niet veel meeF te beleven. Daarom is het ook zo moeilijk de schaduwtuin tot laat in het seizoen presentabel k. m te houden. Vooral de nazomer en herfst zijn problema- tisch. Vaste planten die in het najaar bloeien, zijn er wel, laatbloeien- de heesters die ook nog van schaduw houden, niet. Op de Hydrangea, vaak hortensia ge noemd, na. Hydran gea's zijn gewillig in de tuin. Ze doen het overal, zolang er vocht in de grond aanwezig is. Alle soorten verdragen schaduw. De snoei van de struik levert soms problemen op. Ik verzorg een radioprogramma overplanten en tuinen voor de regionale om roep en in dat kader beantwoord ik vragen van luisteraars. Veel vragen zijn evergreens, waarmee ik vragen bedoel die jaar in, jaar uit worden gesteld. Zo'n evergreen is de vraag: hoe snoei ik mijn hydrangeaIk kan mij dat pro bleem wel indenken, je hoeft maar een willekeurig boek over het snoeien van heesters op te slaan om het spoor volledig bijster te raken. De schematische tekeningen, vol stippellijntjes en schuine streepjes, zijn ongetwijfeld bedoeld om de zaak te verduidelijken, maar ze vertonen vaak geen enkele overeenkomst met de struik in kwes tie. Die laat een wirwar van takken zien en vertoont he lemaal geen schematische groei. Nu wordt de zaak nog gecompliceerd door het feit dat verschillende hydrangea's op verschillende manieren ge snoeid dienen te worden. Daarom zal het u misschien opluchten te horen dat er ook soorten zijn die niét ge snoeid hoeven te worden. Een voorbeeld is Hydrangea quercifolia, de eikbladige hortensia, die van alle soorten het mooiste blad heeft. Over het algemeen is het blad van de hydrangea niet bijzonder. Het is groot en groen en daarmee is alles gezegd. Maar het blad van Hydrangea quercifolia is boeiend van tex tuur en vorm. Het voelt ruw aan, heeft geprononceerde nerven en lijkt op het blad van de eik, maar dan vijf keer zo groot. Hy drangea quercifolia vormt een brede struik van anderhalve me ter hoog en bloeit in de zomer met kegelvormige, roomkleurige pluimen. Niet onaardig, maar het sterkste punt van deze struik is toch het blad dat in november verkleurt naar allerlei tinten tussen oranje en wijnrood. In de meeste jaren blijft het blad tot januari aan de struik zitten. Een feest van kleuren in een verder kleurloze najaarstuin. Hydrangea quercifolia is niet goedkoop. Als u dan toch geld uitgeeft, kies dan de beste variëteit: 'Snow Qiteen'. De in Nederland wonende, van origine Braziliaans-Israëlische ontwerpster loana Meroz, is niet te benijden. Haar kunst wordt immers dagelijks ontsierd door spaghettislierten, aardappelstuk- 'jes, gehavende broccoliroosjes of andere, haastige weggespoelde etensresten. Maar je kunt ook zeggen dat Meroz daar zelf voor heeft gekozen. Wie design maakt voor in het gootsteenputje, weet dat hij/zij de nodige troep over zich heen krijgt. Gelukkig vindt de aan de Design Academy Eind hoven opgeleide ontwerpster dat niet erg: ze streeft er in haar werk naar plekken die vaak wor den vergeten, mooier te maken. En daarin is ze zeker geslaagd met de 'metal lace drain'. Meer van haar bijzondere ontwerpen, zoals schroeven met flower- powerkopje, staan op: Elke opdracht tekent Oamiaens eerst tot in het kleinste detail. De Vlaamse kunstenaar heeft zeker vierhonderd beitels. Zijn houtsculpturen sieren meubels, deuren, trappen en klokken. Bij particulieren, maar ook in kerken. Houtornamentist Patrick Damiaens uit het Belgische Maaseik is een van de weinigen in de Benelux (en de enige in Vlaanderen) die zich hiermee professioneel en fulltime bezighouden. Hij specialiseerde zich in de Luikse ornamentiek. „De meest verfijnde van alle regionale meubelstijlen." door Folly van Dijk www.theornamentedlife.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 116