bol van historie 25 reizen SPSS* Supervoordelige busreizen voor u als lezer! Amersfoort is dit jaar 750 jaar oud. Maar is die ouderdom van de stad af te lezen? Rob van den Dobbelsteen wandelde door de geschiedenis die terug te vinden is in een kostelijk doolhof van grachten, bruggen, hofjes, huizen, poorten en steegjes. reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 10 januari 2009 Naar Amersfoort? Is er in dat suffe provinciestadje iets te beleven dan? ja dus. Neem nu het Cavaleriemu- seum: liefst 425 jaar militaire ge schiedenis. Van paarden tot Centu- riontanks, van de Slag bij Nieuwpoort tot de Slag om de Grebbeberg. Met oog voor sappige details. Neem de uniformen waarin de cavaleris ten Napoleon te lijf gingen. Om kleurenblind van te worden. Luitenant Jan Willem Godin de Beaufort hangt er, keurig ingelijst. Hij reed in mei 1903 in tien dagen van Amsterdam naar We nen: 1.200 kilometer te paard! Zo zijn er meer Nederlandse paardrijlegendes te bewonderen. Als het museum iets uitstraalt, dan is het trots. En het is gehuisvest in een al even trotse stad. Akkoord, het stationsplein is lelijk, maar aan de overkant kun je kostelijk lunchen bij De Ont- haasting, waar vijftien verstandelijk gehandicap ten de honneurs waarnemen.Wat de heren wil len eten, of het de heren heeft gesmaakt en of de heren misschien nog een kopje koffie toe wil len. Ja, dat willen de heren. En bij de daarbij uit- geserveerde praline denken we: 'Ach, was de ser vice overal in Nederland maar zo.' De stad, beter gezegd het oude centrum, ligt tien minuten verderop. Wat gids Joop Mijnders van het Gilde Amersfoort de gelegenheid geeft misverstanden-uit de weg te ruimen. Zoals het gerucht dat Amersfoorters 'hun' Oude Lieve Vrouwetoren 'Lange Jan' noemen. Mijnders: „Nonsens. Er is maar één Lange Jan en die staat in Middelburg. Deze hier noemen wij alleen bij zijn ware naam: Onze Lieve Vrouwetoren." Mijnders opent de deur van de Koppelpoort en verschaft daarmee toegang tot één van de merk waardigste interieurs van Nederland. We zijn te rug in de Middeleeuwen, de tijd waarin bij drei gend hoog water het 2000 kilo zware schot naar beneden moest worden geschoven. Hoe? Door middel van die reusachtige tredmolens, die door zes ijlings aangevoerde gevangenen, de rad draaiers, in beweging moest worden gebracht. Ja wel, een zware en helse klus, waarbij niet zel den een tot moes geplette dode viel. Mijnders weet nog meer van dat soort verhalen. „Ik wil niet overdrijven, maar geen hoek of gat in Amersfoort of ik weet er wel iets over te ver- Armando Museum Langegracht 36, 033-4614088, www.armandomuseum.nl Amersfoorters noemen het de Elleboog- kerk. Tot oktober 2007 was hier werk van Armando te zien, maar een brand ver woestte zowel gebouw als collectie. Verwachte heropening in 2010. tellen. Wat natuurlijk een verdienste van de stad is." En van zijn bewoners natuurlijk: zoals Jo- han van Oldenbarnevelt, Piet Mondriaan, kun stenaar Armando en Everard Meyster, de dich ter die Amersfoort in de zeventiende eeuw aan zijn zwerfkei hielp. Overal in de oude stad zie je hun sporen terug. En die van andere Amersfoor ters. Groot Tinnenburg, 't Latijntje, 't Huis met de Paarse Ruiten, de Drieringensteeg, het Hofje Armen de Poth, het Grote Spui, de VOC-hui- zen, de Kamperbinnenpoort: ruim driehonderd monumenten in een beschermd stadsgezicht. Soms springt het glazuur van je tanden. Want wat doet dat modern gelijnde beton van het ge bouw van de Rijksdienst voor Archeologie, Cul tuurlandschap en Monumenten in de oude stad? En dat opzichtige geel van theater De Flint? „Eh...", zegt Joop Mijnders, voorzichtig zijn woorden proevend, ,,'t is natuurlijk wel een levende stad. Ik bedoel, het is geen doods Open luchtmuseum, waarin niemand woont." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Sint Joriskerk JESOBSW De Koppelpoort ouwerwetse 'stormvloedkering', waar 'raddraaiers' te werk werden gesteld. Cavaleriemuseum Bernhardkazerne Barchman Wuytierslaan 198,033- 4661996, www.cavaleriemuseum.nl Onderhoudend museum over en van Nederlandse cavaleristen. Veel oorlogs tuig, maar ook veel details die de expositie van al te veel krijgshaftigheid ontdoen. Geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Museum Flehite Westsingel 50, 033-2471100, www.museumflehite.nl Het culturele erfgoed va'n Amersfoort in een notendop. Wegens verbouwing gesloten. Verwachte heropening: voorjaar 2009. Geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur, op zaterdag en zon dag van 12.00 tot 16.30 uur. De Onthaasting Stationsstraat 42a, 033-4624787, www.terminusde- onthaasting.nl Vijfjaar geleden als experiment be gonnen. Nu een uitstekende lunch room, waarin verstan'delijk gehandi capten de honneurs waarnemen. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 19.00 uur. infographic: AA foto's - GPD Gilde Amersfoort Groenmarkt 19, 033-4722236, www.gildeamersfoorLnl Verzorgt dagelijks themawandelingen met gids. Geopend en telefonisch bereikbaar: 's zomers van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur (maandag van 13.00 tot 16.00 uur) en 's winters van dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 15.30 uur. De Waterlijn Krommestraat 5,033-4564636. Amersfoort laat zich ook mooi vanaf het water bekijken. Vanaf Koninginnedag tot eind oktober. Keuze uit meerdere routes. Elk uur een afvaart. Op maandag van 14.00 tot 17.00 uur en van dins- Tpdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Onze Lieve Vrouwetoren In de 18e eeuw kwam men op het idee de Onze Lieve Vrouwekerk als munitiede pot te gebruiken. Prompt plofte het godshuis in 1787 uit elkaar. Maar de 98 meter hoge toren bleef gespaard en kan in de zomermaanden worden beklommen. Mondriaanhuis Kortegracht 11033-4620180, www.mondriaanhuis.nl Geboortehuis (alleen dat al is een bezoek waard) van Piet Mondriaan, met reconstructie van zijn Parijse studio, originele werken, een expositie die zijn ontwikkeling als schilder in beeld brengt en veel wisseltentoonstellingen. Geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Vertrek: o.a. 13 maart, 10 april, 1, 21, 29 mei Hoogtepunten: stadswandeling beneden- en bovenstad Praag, boot tocht Moldau, Praagse Burcht, het 'gouden straatje', St Vituskathedraal, Tynkerk, het astronomische uurwerk, Karelsbrug. Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3 maal ontbijtbuffet Vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek: 0 a 13 maart, 10 apnl, - 1,21,29 mei Hoogtepunten: Kom en ontdek de magische Wereld van Disneyland Resort® Paris. Geniet van de vele attrac ties, shows en parades. Combineer uw bezoek aan Disneyland Resort5, Paris met een bezoek aan Panjs Inclusief: 3 hotelovernachtingen met ontbijt 2 dagen entree Disneyland Resort® Paris voor beide parken Vervoer per Tourist Class touringcar. Vertrek: 14, 24 februari, 16, 23 maart Hoogtepunten: beleef uw skivakan tie in de prachtige omgeving van het Zwajte Woud. Maak wandelingen door het prachtige landschap en geniet van de uitgebreide mogelijkheden om te skiën en te langlaufen Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4 maal ontbijt 4 maal diner Vervoer perTounst Class touringcar Vertrek: o.a 13, 27 april Hoogtepunten: stadstour Florence, Rome en Napels o.l.v. een gids, bloemeneiland Capri, Sorrento, rondnt Amalfikust, Pompei, Vesuvius. Orvieto. Inclusief: 11 hotelovernachtingen 11 maal ontbijt diner Stadswandeling Rorence, Rome en Napels o.l.v een Ned sprekende gids Ned sprekende gids op dag 7 en 9 Vervoer per Comfort Class tounngcar anvD Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 s o r Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) Genoemde prijzen zijn per persoon en excl: Reserveringskosten a €15, overige verzorging, entreegelden en overige toeslagen. Fouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101