hulp onmogelijk' Rusland wil weer gas leveren 'Hier moet een eind aan komen' KRAS Journalist van oppositiekrant in Sri Lanka doodgeschoten BOEK ONLINE of bel 0900-9697 5 PZC Vrijdag 9 januari 2009 9 EU-waarnemers controleren of Oekraïne niet stiekem gas aftapt. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het einde van de gascri- sis lijkt in zicht, in elk geval voor Europese klanten van het Russi sche Gazprom. Een definitieve op lossing is echter nog onzeker. Gazprom is bereid het pompen van gas via Oekraïne te hervatten, zodra EU-waarnemers in Oekraï ne zijn om de gasstroom naar Eu ropa te controleren. Zij moeten er op toezien dat Oekraïne geen gas aftapt dat voor de EU bestemd is. De EU-waarnemers komen van daag in de Oekraïense hoofdstad Kiev aan. Voordat zij aan de slag kunnen moet nog één hobbel wor den weggewerkt: Moskou wil dat Russische waarnemers zich in Oek raïne bij de EU-fïinctionarissen mogen aansluiten, maar Oekraïne voelt daar niets voor. De EU vindt dat de landen dit onderling moe ten oplossen. Gisteren is de hele dag in Brussel overlegd tussen de EU en topmannen van de gasmaat schappijen Gazprom en het Oek raïense Naftogaz. Aan het gastekort in Oost-Europa kan snel een eind komen als Mos kou de gaskraan weer helemaal opendraait. Vooral in Bulgarije, maar ook Hongarije en Slowakije zitten tienduizenden zonder ver warming of mogelijkheden om te koken, omdat er geen gas meer is. Zij zijn volledig op Russisch gas aangewezen. Oekraïne krijgt nog geen Russisch gas voor eigen gebruik, zolang het geschil over de verhoogde prijs die Rusland vraagt niet is opgelost. Een Palestijns meisje schrikt van een inslag van een Israëlische raket in Beit Lahiya in het noorden van de Ga- zastrook. Vijf mensen komen daarbij om. Ook haar broer blijkt onder de doden te zijn. foto Khalil Hamra/AP door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Internationale hulporga nisaties in de Gazastrook hebben het vertrouwen in Israël verloren. John Ging, de Ierse Unrwa-coördi- nator voor de Gazastrook, legt tele fonisch vanuit Gaza-stad uit waar om hij geen geloof meer hecht aan Israels beloften. Zijn stem trilt van woede: „Wij verschaffen de Israë liërs tijdschema's, cijfers over het aantal vrachtwagens, bijzonderhe den over de chauffeurs, de kente kens, alles tot in de kleinste bijzon derheden. Dan zeggen zij: 'Oké, u kunt rijden'. Dat doen mijn men sen en vervolgens worden ze door Israëlische soldaten beschoten. Dat gaat nu al dagen zo. Ik heb alle ver trouwen verloren in de regeling die we met Israël hebben getrof fen." Hoe moet die vertrouwenscri sis worden opgelost? Ging: „Het minste dat we kunnen verlangen is dat de partijen de Geneefse Con ventie naleven. Ik heb vandaag een chauffeur verloren en twee van mijn mensen zijn gewond ge raakt. Ook een konvooi van het Ro de Kruis is door het Israëlische le ger beschoten. Hier moet een eind aan komen." Activisten beschuldigen regering van campagne tegen kritische media. colombo - Schutters hebben giste ren een journalist van een opposi tiekrant in Sri Lanka doodgescho ten. De tweede aanslag op de me dia deze week is volgens activisten onderdeel van een* regeringscam pagne om tegenstemmen het zwij gen op te leggen. Lasantha Wickramatunga werd in de ochtendspits, op weg naar de re dactie van zijn krant, neergescho ten door twee mannen op een mo torfiets. Hij overleed in het zieken huis. Wickramatunga werkte voor de krant Sunday Leader, die de re gering van president Mahinda Ra- japaksa heeft beschuldigd van cor ruptie. De broer van de president, de machtige minister van Defensie Gotabhaya Rajapaksa, heeft de Sunday Leader aangeklaagd wegens laster. De schietpartij vond plaats twee dagen na een gewapende aanval op een televisiestation. Bij die aan slag werd de inboedel verwoest, maar raakte niemand gewond. De zender was door de staatsmedia beticht van een gebrek aan 'vader landsliefde' in zijn berichtgeving over de recente overwinningen van het regeringsleger op de Tamil Tijgers. leer comp'ete individuele en groepsreizen^ 8 dgn Fietsen in de Provence Aankomstdata: zaterdag van 25/4 t/m 15/8 v.a. 227 Inclusief verblijf op diverse campings. Zie www.kras.nl/21680 5 dgn Fietsen in België Aankomstdata: wo. en zo. van 1/4 t/m 25/10 v.a. 325 Individuele reis incl. hotel, ontbijten diner.Zie www.kras.nl/21625 8 dgn Fietsen van Passau naar Wenen Aankomstdata: dagelijks van 19/4 t/m 19/10 v.a. 335 Individuele reis incl. hotel en ontbijt. Zie www.kras.nl/21648 6 dgn Fietsen langs de Moezel Aankomstdata: dagelijks van 1/5 t/m 17/10 v.a. 399 Individuele'reis incl. hotel en ontbijt. Zie www.kras.nl/21629 8 dgn Fietsen in Normandië Vertrekdata: 23/5,18/7, 1-22/8 en 26/9 v.a. 498 Incl. busreis, gebruik fiets, ontbijt en diner. Zie www.kras.nl/21610 7 dgn Fietsen in om Berlijn Vertrekdata: zaterdag van 16/5 t/m 24/10 v.a. 499 Incl. busreis, gebruik fiets, ontbijt en diner. Zie www.kras.nl/21631 7/8 dgn Fietsen rondom de Bodensee Vertrekdata: zaterdag van 2/5 t/m 19/9 v.a. 539 Incl. busreis, gebruik fiets, ontbijt en diner. Zie www.kras.nl/21603 10 dgn Fietsen door het Venetiaanse land Vertrekdata: 1-15-29/5 en 11/9 v.a. 698 Incl. busreis, gebruik fiets, ontbijt en diner. Zie www.kras.nl/21654 10 dgn Fietsen in het Salzburgerland Vertrekdata: 15/5, 26/6, 17/7 en 4/9 v.a. 689 Incl. busreis, gebruik fiets, ontbijt en diner. Zie www.kras.nl/21650 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9