emotioneel mens Saints-fans blijven weg uit onvrede over beleid 'Ze nemen Jan niets kwalijk, omdat ze zien dat hij zijn best doet' PZC Vrijdag 9 januari 2009 3 5 St. Mary's stadion is dit seizoen vaak maar voor de helft gevuld. SOUTHAMPTON - Tijdens het FA Cupduel met Manchester United (0-3) was het St. Mary's stadion van Southampton eindelijk weer eens uitverkocht. Bijna 32.000 toeschouwers zaten er ruim een half jaar geleden óók, toen de Saints op de laatste speel dag van het seizoen 2007/2008 vochten voor lijfsbehoud. Dankzij een miraculeuze ontsnapping te gen Sheffield United (3-2-zege) bleef de club behouden voor het Championship. Dit seizoen vallen de toeschou wersaantallen tegen. Eind oktober zaten er tegen Coventry City 14.226 fans op de tribune en daar mee bereikte Southampton des tijds een dieptepunt. „Toch blijf ik me verbazen over hoe het voetbal hier leeft", zegt Jan Poortvliet. „Doncaster Rovers heeft met 11.000 toeschouwers de minste be zoekers maar dat komt omdat er niet meer in kunnen. Bij veel wed strijden zitten er tussen de 15.000 en 30.000 toeschouwers. Tegen Reading zaten er hier laatst 20.000. Dat is mooi, maar we wil len het stadion volkrijgen." Poortvliet weet ook waarom veel fans wegblijven. „Veel mensen blij ven weg uit onvrede over het be leid. Als je al jaren aan het kloten bent, haken er veel af. Toch heb ben wij ook een grote groep trou we supporters. Naar uitwedstrij den gaan er minimaal 1500 mee en als we bijvoorbeeld in Londen spelen zitten er 4000. Ik vind het iedere keer weer prachtig als ik dat zie." Dean Gorré en Mark Wotte werken nauw samen met Poortvliet. door Barry van der Hooft SOUTHAMPTON - Er zijn soms mo menten dat Jan Poortvliet twijfelt of hij alles in Southampton wel op de juiste manier aanpakt. „Dan geef ik hem een duw en zeg tegen hem dat hij goed bezig is", vertelt Dean Gorré. De oud-speler van on der meer Feyenoord, FC Gronin gen en Ajax woont al negen jaar in Engeland en is sinds een maand as sistent van Poortvliet. „Jan moet vasthouden aan zijn lijn. Dan komt het vanzelf goed." Gorré kende Poortvliet nog niet persoonlijk toen hij in de kust plaats arriveerde. „Het klikte met een", zegt hij. „Jan zag gelijk: met jou kan ik goed werken. Hij is een gevoelsmens en een workaholic. Een fantastische vent, die ik af en toe moet afremmen." De voormalige middenvelder, die in Engeland bij Huddersfield Town en Barnsley speelde, heeft ook al ondervonden dat Poortvliet zijn emoties niet wegstopt. „Laatst werd er voor een wedstrijd een mi nuut stilte gehouden voor een jon ge supporter die was overleden. Toen de foto van die jongen op de beeldschermen in het stadion ver scheen, moest hij huilen." Het trio Nederlandse trainers bij Southampton wordt gecomple teerd door Mark Wotte. Hij is Aca demy Director bij Southampton, traint veel jeugdteams, maar staat ook geregeld naast Poortvliet op het veld. „We hebben in het sei zoen 1995/1996 samen op de trai nerscursus gezeten, maar daarna heb ik nooit met Jan gewerkt. Wij zijn tegenpolen, heel andere type trainers, maar vullen elkaar goed aan." Zijn veldtrainingen zijn van een hoog niveau, vindt Wotte. „ift heb Jan een keer pass- en trapoefenin- gen zien geven; dat had ik nog nooit gezien. En ik heb toch al met best wat trainers op het veld gestaan." Wotte hoop dat zijn land genoot op korte termijn succes boekt. „Want dat gun ik hem echt, Jan is een geweldige gozer. Hij geeft spelers ontzettend veel ver trouwen en dat is heel belangrijk voor een jonge groep." Ondanks de mindere resultaten kan Poortvliet nog steeds op steun van de fans rekenen. „Ze nemen hem niets kwalijk, omdat ze zien dat hij zijn best doet", weet Adam Leitch, journalist van de Daily Dean Gorré Echo en vaste volger van de Saints. „De problemen die er nu zijn bij Southampton heeft Jan ook niet veroorzaakt. Dat hij bijvoorbeeld geen doelpuntenmaker heeft, is niet zijn schuld. De supporters zien dat er goed wordt gevoetbald en vinden hem een mooie kerel. Normaal, eerlijk en open. Dat is een groot verschil met Britse ma nagers, die vooral heel zakelijk te werk gaan. Jan behandelt ook de journalisten heel menselijk, waar anderen het alleen maar zien als een onderdeel dat helaas bij het werk hoort." Leitch verwacht dat de Nederland se trainer de tijd krijgt om iets neer te zetten bij Southampton. „Als ze hem ontslaan komt er een andere trainer die met hetzelfde materiaal moet werken. Dan wordt het echt niet beter. Wat heeft het daarom voor zin hem weg te sturen? Er komen nu drie belangrijke wedstrijden aan, tegen directe concurrenten. Volgens mij kun we daarna al zeggen of Sout hampton erin blijft of niet." teleurstellen. Dat had ik vroeger als voetballer en dat is nu nog steeds zo. foto Stuart Martin Mark Wotte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79