De moeilijke strijd van een m m' 34 Vrijdag 9 januari 2009 PZC In Southampton en omstreken noemen ze het de 'Great Dutch Gamble'. Met de aanstelling van trainer Jan Poortvliet en hoofd jeugdopleiding Mark Wotte moesten de Saints de weg naar boven weer inslaan, maar vooralsnog is daar weinig van terechtgekomen. Southampton staat voorlaatste in het Championship, voorzitter Rupert Lowe ligt al maanden onder vuur, de schuldenlast loopt in de tientallen miljoenen en de hoofdtrainer heeft ook al de vraag gehad of hij niet beter op kan stappen. Jan Poortvliet heeft daar nog geen seconde over nagedacht. „Eens een winnaar, altijd een winnaar." door Barry van der Hooft verd. Poortvliet maakt lange da gen op de club, woont met zijn vrouw en eenjarige zoontje Jan Junior in een eenvoudig apparte ment midden in de stad en loopt het liefst rond, in een comfortabel trainingspak. Hij werkt bij een club in finan ciële problemen, die vecht om in het Championship te blijven. Mooi voetbal uit de Hollandse School is leuk, maar punten zijn belangrijker. En dan is er nog die morele verplichting, die Poort vliet altijd voelt. „Ik wil de men sen niet teleurstellen. Dat had ik vroeger als voetballer en dat is nu nog steeds zo. Laatst zat er hier te gen Nottingham Forest tachtig 'man uit Arnemuiden op de tribu ne. We speelden de slechtste wed strijd van het seizoen en verloren met 2-o. Na zo'n wedstrijd kan ik me dan echt ellendig voelen. Als er iemand is die wil winnen, ben ik het wel. Het kan hier heel hard zijn, ook voor mezelf. Je wilt graag meer en moet steeds verkla ringen geven." Aan de rand van het veld is daar weer die glinste ring in zijn ogen. Jan Poortvliet heeft hier nu al tientallen keren gestaan, maar als hij zijn bezoek het stadion laat zien, geniet hij bijna net zo intens als op de dag dat hij zijn contract tekende. Toen waren zijn ogen vochtig, nu is er een veelzeggende glimlach. „Prachtig hè?", stelt hij zelf de vraag. „Het is hier soms moeilijk werken, maar tegelijker tijd ook zó mooi." Over zijn emoties tijdens zijn pre sentatie is veel gezegd en geschre ven. Poortvliet kan er niet mee zit ten. „Veel trainers durven hun ziel niet te laten zien. Waarom zou ik moeten proberen dat weg te ste ken? Zo ben ik nu eenmaal." Dat hij zich normaal gedraagt, heeft hem krediet bij de fans opgele weer meetellen, alleen was er geen geld om goede, ervaren spe lers binnen te halen of te houden. De spitsen Stern John, Grzegorz Rasiak en Marek Saganowski wer den allemaal verhuurd, omdat hun salarissen te zwaar op de be groting drukten. Wat over is geble ven, is een selectie vol tieners en jonge twintigers, aangevuld met een paar routiniers. Eén van de spelers uit die laatste groep is Jason Euell, een dikbetaal de aanvaller, die eerder voor Wirm bledon en Charlton Athletic uit kwam. Tijdens de training valt al snel op dat hij weinig uitvoert. Poortvliet: „Hij zit op de bank en kan het maar moeilijk verkroppen dat hij is gepasseerd door een jong talent. Toen ik hier begon kon ik meteen zien dat er veel gebeurd is bij deze club. Bij veel oudere spe lers was de motivatie ver te zoe ken. Bij sommigen is dat nog steeds het geval. Maar de jonge gasten geven niet op. Ze knokken bij Manchester United drieënhalf jaar nodig heeft gehad voordat de successen begonnen. Als ik dan zie wat wij het afgelopen halfjaar hebben laten zien, kan ik niet eens ontevreden zijn. Neem Mario Been. Die zat vorig jaar rond deze tijd met zijn handen in het haar. Maar bij NEC hielden ze vertrouwen in hem. Moet je eens kijken waar die club nu staat. Louis van Gaal heeft bij AZ wat zaken bijgesteld en staat nu boven aan. Er moet ergens iets begin nen, daar houd ik me maar aan vast." Jan Poortvliet heeft de komende maanden daarom ook maar één doel: Southampton behouden voor het Championship. „We gaan meer wedstrijden winnen, dat weet ik zeker. Als we erin blij ven neemt de kwaliteit van mijn selectie toe. Volgend seizoen zijn mijn spelers rijper. Ze kennen dan de tegenstanders en weten wat voetballen in het Championship 'Als er iemand is die wil winnen, ben ik het wel' tot de laatste minuut en het voet bal wordt steeds beter." In de uren na een wedstrijd heeft hij geregeld één van zijn dochters aan de lijn. Ze stelt dan vaak de zelfde vragen, vertelt Poortvliet. Goed gespeeld zeker, pa? Kansen gehad, maar weer niet gewonnen? „Ze was laatst hier bij een wed strijd en heeft toen zelf kunnen zien dat we goed voetballen. Het klinkt raar, maar soms is het echt genieten geblazen. We hebben pas vijf keer gewonnen. Maar nu we iedere tegenstander hebben ge had weet ik dat we van iedereen hadden kunnen winnen. Het pro bleem is dat we heel moeilijk sco ren en gemakkelijk goals wegge ven. We hebben hier thuis een* wedstrijd met ï-o verloren, terwijl 'Het kan hier heel hard zijn, ook voor mezfelf' Hij wist waar hij aan begon, toen hij medio 2008 zijn handtekening zette. De uitdaging in het voetbal- maffe Engeland te werken was te mooi om te laten schieten. De te ruggekeerde Rupert Lowe, die eer- deF al tien jaar voorzitter van Sout hampton was geweest, wilde met Poortvliet en Wotte een nieuwe start maken. The Saints moesten we zeven open kansen kregen. Te gen Watford misten we zelfs twee strafschoppen." Het hoort volgens de trainer alle maal bij het proces waar Southam pton middenin zit. „Wij zitten een klein stukje af van winnen. En we kunnen altijd terugvallen op het voetbal zelf Ik las laatst in een verhaal dat Sir Alex Ferguson inhoudt'. In Nederland denken ze volgens mij dat het hier qua ni veau vergelijkbaar is met de Luxemburgse competitie. Het is nu januari en we hebben 31 offi ciële wedstrijden gespeeld. Het wordt zwaar Onderschat. Mounir El Hamdaoui heeft het hier niet gered. En als er Nederlandse spe lers doorbreken zijn het vaak fy siek sterke verdedigers, zoals Glenn Loovens of Arjan de Zeeuw." In de stad waar de Titanic in 1912 aan de eerste en meteen laatste reis begon, wordt het voor Jan Poortvliet nog een hels karwei om het vlaggenschip van de plaat selijke voetbaltrots op koers te krij gen. „Ik geef niet op. Eens een win naar, altijd een winnaar. We moe ten ook gewoon doorgaan, anders is het allemaal voor niets geweest. De komende weken spelen we te gen drie concurrenten. Als we een goede serie neerzetten, gaan we daarna meer wedstrijden winnen. Dat weet ik zeker. Omdat ik in de stad woon kom ik veel fans tegen. Tot nu toe is er maar één kwaad op me geworden, na de nederlaag tegen Nottingham Forest. Het was verschrikkelijk slecht, zei hij. Hij had nog gelijk ook." Hf Jan Poortvliet: „Ik wil de mensen niet Southampton Football Club Southampton Football Club werd in 1885 opgericht door leden van de St. Mary's kerk. De club verhuisde in 2001 van stadion The Dell naar een nieuw onderkomen, dat de naam van die kerk draagt. Het grootste succes in de historie van de-club is het winnen van de FA Cup in 1976. In de finale won de ploeg van manager Lawrie McMenemy met 1 -0 van Manchester United, dankzij een goal van Bobby Stokes. De afgelopen decennia hebben heel wat grote spelers voor Southampton gespeeld. Zo contracteerde de club in 1980 Kevin Keegan, die twee sei zoenen voor de Saints zou spelen. Eén van de bekendste spelers in de historie van de club is Matthew Le Tissier, die tussen 1986 en 2002 in 443 competitieduels 162 keer scoor de. Le Tissier kwam acht keer uit voor Engeland en is tegenwoordig televi siecommentator. Een vliegtuig van Southamptons hoofdsponsor Flybe is naar hem vernoemd. Andere spelers die het rood-witte shirt droegen zijn onder anderen Alan Shearer, doelman Peter Shilton, Alan Ball, Mark Hughes, James Beattie en Peter Crouch. Theo Walcott en Gareth Bale werden als"jong talent ver kocht aan respectievelijk Arsenal en Tottenham Hotspur. Aansprekende voorgangers van Jan Poortvliet zijn Graeme Souness, Glenn Hoddle, Gordon Strachan en Harry Redknapp. Onder Redknapp degra deerde Southampton in 2005 uit de Premier League. Een typerend beeld voor dit seizoen: veel lege plekken in het St. Mary's stadion van Southampton FC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78