Niet alleen Lockheed is van het specialis me van Fokker Elmo overtuigd. Ook andere vliegtuigbouwers laten de beka beling over aan het bedrijf uit Hoogerheide. Zo levert Fokker Elmo het elektraverbindingswerk voor ruim een derde van het populaire ver keersvliegtuig Boeing 737, waarvan er dagelijks een uit de fabriek rolt. elijk' Fokker Elmo Hoogerheide Economie Europa verslechtert rap Meneer pastoor en vrouwen in de vliegtuigbouw Air France-KLM 'scoort' Alitalia pzc Vrijdag 9 januari 2009 31 parijs - Luchtvaartmaatschappij Air France-KLM is nog als enige in de race voor een belang van 25 pro cent in de Italiaanse branchege noot Alitalia. Het Duitse Lufthansa maakte giste ren bekend geen bod te hebben uitgebracht. Met de aansluiting bij een grote speler zou voor Alitalia een grote wens in vervulling gaan. Diverse media meldden gisteren dat een akkoord aanstaande is, maar een woordvoerder van Air France onthield zich van commen taar. „Het is aan' Alitalia om een keuze te maken." Een woordvoer ster van KLM bevestigde dat er in teresse is in de deelneming. Air France-KLM zou bereid zijn daar voor 300 miljoen euro te betalen. Werkloosheid loopt op, vertrouwen stort in en recessie in eurozone. door Thomas Olivier den haag - De Europese econo mie holt hard achteruit. Het ver trouwen van consumenten en pro ducenten is volledig ingestort, de werkloosheid stijgt en ook de Duit se export daalt flink, zo blijkt uit eeh reeks nieuwe gegevens. De werkloosheid in de Europese Unie is opgelopen tot 7,2 procent, wat neerkomt op 17,5 miljoen werklozen, aldus het Europees sta tistisch bureau Eurostat. In Spanje ligt de werkloosheid met 13,4 pro cent het hoogst. Ook in Duitsland is de werkloosheid flink gestegen, zo werd woensdag al bekend. Duitsland - de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland - krijgt steeds meer last van de eco nomische crisis. De export van het land nam in december ruim to procent af ten opzichte van vorig jaar, de grootste daling ooit. De eurozone zit voor het eerst sinds de oprichting in 1999 offici eel in een recessie, meldde Euro- stat gisteren. De economie van het eurogebied kromp in het tweede en het derde kwartaal van 2008 met 0,2 procent. Volgens de defini tie is er sprake van een recessie na twee kwartalen van krimp. Europese leiders waren gisteren in Parijs bijeen om te praten over de aanpak van de crisis. De Franse president Nicolas Sarkozy en de Duitse bondskanselier Angela Mer kel pleitten beide voor strengere re gels. Europa zou de leiding moe ten nemen bij het hervormen van het financiële systeem. Om de economische tegenwind het hoofd te bieden, verlaagde de Britse centrale bank opnieuw de rente. Het tarief staat nu op 1,5 pro cent, het laagste niveau in de ge schiedenis van de bank. De lage rente moet ervoor zorgen dat ban ken weer geld uitlenen aan bedrij ven en consumenten. De Europese Centrale Bank neemt volgende week een besluit over de rente. De inflatie in het euroge bied is de afgelopen maanden ge zakt onder druk van dalende olie prijzen. Dat geeft de bank ruimte de rente te verlagen, maar de ECB wil vooralsnog liever afwachten of vorige verlagingen helpen. fen waren in december 17 procent goedkoper dan een jaar geleden. Over heel 2008 bedroeg de inflatie 2,5 procent. In de eerste helft van het jaar steeg de inflatie nog flink doordat voedsel- en energieprijzen omhoog gingen. Banken schroeven spaarrente omlaag den haag - Banken hebben aan het begin van het nieuwe jaar de rentes op spaarrekeningen weer verlaagd. Vooral banken die tot voor kort hoge rentes aanboden, zijn daar minder scheutig mee ge worden. NIBC Direct, dat tot voor kort de hoogste rente bood op een vrij opneembaar spaartegoed, ver laagde zijn rente van 5,25 naar 5,1 procent. Ook beleggersbank Alex en het Turkse Garantibank verlaag den de rentes iets. Credit Europe- Bank biedt met 5,25 procent op dit moment de hoogste rente. TDK schrapt meer dan achtduizend banen TOKIO - Het Japanse concern TDK, dat magnetische schijven voor harddisks en andere elektronische componenten maakt, ontslaat ruim achtduizend werknemers we gens de wereldwijde economische crisis. De meeste ontslagen vallen in het buitenland. TDK sluit ook vier buitenlandse fa brieken. Het concern lijdt sterk on der de afgenomen vraag naar elek tronische componenten voor mo biele telefoons, harde schijven en auto's. Ook heeft TDK last van de sterkere yen. Vrachtdivisie KLM krijgt forse klappen Werk aan een kabelboom bij Fokker Elmo. Directeur Ian Lagasse van Fokker Elmo: „Elker week krijgen we met omgeveer 250 wijzigingen in de bedrading van de 737's te maken. Dat kun nen we aan. Da's onze kracht." Verder maken de vliegtuigbouwers als Airbus en Bombardier gebruik van de diensten van het kabelbedrijf uit Hoogerheide. Deze hoofd vestiging aan de Aviolandalaan - de naam her- innert aan de vliegtuigbouwer die in 1967 op ging in Fokker - is de plaats waar ontwerpen voor nieuwe opdrachten en prototypes wor den gemaakt. Voor het productiewerk heeft Fokker Elmo vestigingen in Langfang in China (voor civiele vliegtuigen) en in Izmir in Turkije (voor militaire vliegtuigen). Lagasse en projecüeider JSF-bedradingssyste- men Rob Hermans verklaren het succes van hun kabelwerk uit de historie van hun bedrijf. Hermans: „Wij zijn vliegtuigbouwers die in de elektronica zijn gegaan. Dat verschaft ons een voorsprong op andere ondernemingen in deze bedrijfstak. Die komen uit de productiesector en moeten zich de vliegtuigbouwkundige ken nis nog eigen zien te maken. Wij denken veel Minder cruiseschepen voor terminal verwacht amsterdam - De Passenger Termi nal Amsterdam (PTA) krijgt dit jaar minder schepen op bezoek dan in 2008. Dat verwacht direc teur René Kouwenberg van de ter minal voor cruiseschepen. De oor zaak is de economische malaise. Vorig jaar deed een recordaantal van 117 cruiseschepen de PTA aan. Dit jaar worden dat er waarschijn lijk honderd. Die afname komt voor een groot deel doordat de Amerikaanse rederij Carnival Crui se Lines dit jaar al zijn boten in de VS houdt. De consumenten daar hebben minder te besteden. foto Willem Mieras meer vanuit het vliegtuigconcept." Aviolanda is in 1962 in de vliegtuigbekabeling gegaan om vrouwen uit West-Brabant en Zeeland aan het werk te helpen. Lagasse: „Er kon geen sprake van zijn dat die samen met mannen in de vlieg tuigbouw zouden werken. Dat mocht niet van meneer pastoor." Na de doorstart van een deel van Fokker onder de vlag van Stork in 1996 werden de kabelactivi teiten uit Schiphol naar Hoogerheide overge bracht. Dat heeft gunstige effecten gehad, con stateert Lagasse: „Er kwamen als het ware twee werelden samen. Noem het maar de vrouwelij ke manier van werken in Hoogerheide en de mannelijke in Schiphol. Dat heeft ons bedrijf absoluut voordelen gebracht." amstelveen - De vrachtdivisie van Air France-KLM krijgt forse klap pen door de economische crisis. Maar liefst 20 procent minder vracht werd in december door het Frans-Nederlandse bedrijf ver voerd in vergelijking met decem ber 2007. Met name naar Azië en binnen Europa viel het luchttrans port terug. In november bleef het volumeverlies nog beperkt tot ruim 13 procent. Het passagiersvervoer deed het be- 'ter en nam zelfs met 1,3 procent toe. Goedkopere benzine drukt inflatie den haag - Tanken is de afgelopen maand opnieuw fors goedkoper ge worden onder druk van de dalen de olieprijzen. Daardoor is de infla tie in Nederland voor de vierde maand op rij gedaald tot 1,9 pro cent, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Autobrandstof-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75