AIVD screent te vaak in de luchtvaart zijn tot extra zorg' Wat Hl Drie mensen vast na dood kind Raadslid dood Ganzen massaal op de vlucht voor de kou Datenin jeregio w www.hz.nli ...vindt Jessica interessant aan Verpleegkunde pzc Vrijdag 9 januari 2009 5 Onderzochte personen komen vaak niet op luchthaven te werken. den haag - Veel mensen die wor den onderzocht voor een vertrou wensfunctie in de burgerlucht vaart, blijken helemaal niet aan de slag te gaan in beveiligde gebieden op vliegvelden. Dat heeft de Ko ninklijke Marechaussee vastgesteld tijdens een steekproef onder twin tig grote uitzendbureaus. Minister Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken, die dat aan de Tweede Kamer heeft geschreven, laat onderzoeken hoe kan worden voorkomen dat nog langer onno dig veel mensen het veiligheidson derzoek ondergaan. De inlichtin gendienst AIVD, die de screening verricht, en de marechaussee heb ben dat ook met de uitzend- branche besproken. Mogelijk wor den straks kosten berekend voor het onderzoek. Vooral in vakantieperiodes is er op Schiphol en andere luchthavens veel behoefte aan personeel dat di rect is in te zetten. Om dan snel aan de vraag van be drijven te kunnen voldoen, heb- Veel uitzendkrachten worden al gescreend zonder dat vaststaat dat ze in een gevoelige functie komen te werken. Minister Ter Horst wil dit aanpakken. ben enkele uitzendbureaus een pool van mensen gevormd die al vast worden geworven en ge screend. Er zit dan vaak veel tijd tussen het onderzoek en de echte inzet op beveiligd gebied. Veel uit zendkrachten gaan in die periode elders aan de slag. Uit een AIVD-screening voor een vertrouwensfunctie bij bijvoor beeld de rijksoverheid, politie of het Koninklijk Huis moet blijken of iemand in aanmerking komt voor een zogeheten verklaring van geen bezwaar. Een besluit hierover moet binnen acht weken worden genomen, wat niet altijd lukt. In de burgerluchtvaart is zo'n ver klaring in 2007 in bijna zeshon derd gevallen geweigerd op grond van justitiegegevens. Dat is relatief veel. De AIVD onderzoekt samen met de luchtvaartsector hoe kan worden voorkomen dat kandida ten waarvan al antecedenten be kend zijn, onnodig het zware vei ligheidsonderzoek ondergaan. De AIVD heeft de achterstanden bij veiligheidsonderzoeken die er vo rig jaar nog waren, grotendeels weggewerkt. De resterende circa twintig 'oude' zaken worden voortgezet totdat er een besluit is genomen over een verklaring van geen bezwaar, al dus Ter Horst. Overigens bleek af gelopen jaar dat er met de beveili ging van Schiphol nogal een en an der mis was. maastricht - De politie heeft dins dag drie Maastrichtenaren gearres teerd op verdenking van betrok kenheid bij de dood van een zes tien maanden oude dreumes. Een woordvoerster van justitie heeft dit gisteren bevestigd. Het gaat om de 25-jarige moeder, haar 28-jarige nieuwe vriend en een 49-jarige huisgenoot. De vader van het kind is niet aangehouden. Justitie wil verder niets over de zaak kwijt. 'Rugzak' leerlingen Scholen zijn niet goed voorbereid op een toenemende instroom van leerlingen met een handicap. vredesnaam in de toekomst moet", vertelt bestuurslid Liesbeth Verheggen. „Niet alle docenten kunnen evenveel zorgleerlingen aan." De klassen zijn veel te groot om fatsoenlijk les te geven en extra zorg te bieden, vindt Maud Schmidt, juf van groep één en twee op de Amsterdamse Montes sorischool Het Winterkoninkje. Van haar 27 leerlingen hadden er vorig jaar drie een rugzakje. „Zoiets gaat vooral ten koste van de stille 'gewone' kinderen. Die sla ik niet expres over, maar ze krijgen toch onbewust minder aandacht. Ik ga iedere dag naar huis met het idee dat ik tekort ben geschoten." Volgens Aleid Schipper van de Ver eniging WEC-Raad, die de belan gen behartigt van het speciaal on derwijs, is het een logische ontwik keling dat steeds meer ouders zorg- kinderen naar een normale school sturen. „Geen enkele ouder plaatst zijn kind met plezier op een spe ciale school. Die is vaak ver weg en bovendien willen veel ouders graag dat hun kind op een regulie re school integreert met 'normale' kinderen." Uit onderzoek van de Inspectie van het Onderwijs bleek vorig jaar echter dat zorgleerlingen niet al tijd beter af zijn op een reguliere school. Volgens de Stichting Natio naal Fonds Het Gehandicapte Kind (Stinafo) hebben zij een gro tere kans te worden gepest. Boven infographlc. GPD/ bron: CBS dien hebben lang niet alle scholen voldoende voorzieningen om goed voor die kinderen te zorgen. „Een gehandicapt kind kan in het speelkwartier soms niet eens lek ker buitenspelen omdat de speel toestellen daar niet op berekend zijn", zegt Trees Mau Asam van Stinafo. We moeten de problematiek van een 'rugzakje' in de klas ook weer niet overdrijven, stelt orthopeda goog Luc Stevens. „Aan elk kind is tegenwoordig wel iets te vinden wat niet normaal is. We noemen veel te snel iets een afwijking, een leerachtërstand of probleemge drag." Vaak komt het zonder extra zorg ook goed, stelt Justine Pardoen van Ouders Online. „We moeten alleen meer geduld hebben." Volgens adjunct-directeur Frank de Haan van het Teylingen Colle ge, die zelf positief is over de rug zakregeling, is het ook een kwestie van mentaliteit. Leraren moeten bereid zijn reke ning te houden met zorgkinderen. Dat hoeft niet altijd ingewikkeld te zijn. „Wanneer het huiswerk op het bord staat, moet je wel contro leren of iemand als Maarten het echt in zijn agenda heeft opge schreven." heerlen - Op de Brunssummerhei- de is het ontzielde lichaam aange troffen van Trudie Souren (.55) uit Heerlen. Zij zat voor het CDA in de gemeenteraad van Heerlen en werd sinds woensdag vermist. Sou- ren kwam vermoedelijk door een ongeval om het leven. Ganzen zijn massaal op de vlucht voor de kou. beek-ubbercen - Duizenden en nog eens duizenden ganzen zijn de afgelopen dagen op de vlucht geslagen door het koude winter weer in Nederland en andere de len van West-Europa. Dat meldde SOVON Vogelonderzoek Neder land gisteren. De ganzen komen uit Duitsland en Polen en zijn op zoek naar plekken waar makkelijk voedsel te vinden is. ADVERTENTIE VAN DE DAG Vrouw, 56, charmant, gastvrij, brede interesses, hond, geen kids, niet roker, zkt vlotte, intelligente soul mate voor vaste relatie. 0900-0401117 Postbus: 100683 (€0,80 p/m) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten 18 jaar zijn of ouder. Mocht ie hulp nodig hebben bel 0900-0400038 of email naar aateninjeregio@ukcustomcrsupport.com. Deze service werkt met met een analoge telefoon. I"lk wil graag iets betekenen voor mensen met een ziekte of handicap. Verpleegkunde is een H brede opleiding, je kunt met je hbo-diploma bijvoorbeeld gaan werken in ziekenhuizen, de thuiszorg, de geestelijke gezondheidszorg of bij de GGD of SpoedEisende Hulp. Mijn interessantste vak? Anatomie fysiologie: je leert hoe het lichaam is opgebouwd en hoe het lichaam werkt." Kom naar de Open Dag en stel je eigen vragen! I^Zee/a, Hogeschool wrïïZeeland Aantal leerlingen met een handicap of stoornis in het reguliere basisonderwijs 10.000 Met ernstige ontwikkelings stoornis 4.800 Met auditieve of communicatieve beperking 6.300 Met lichamelijke of verstandelijke beperking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5